Kur rasti magnio?

Laukdami šiltų ir šviesių dienų, žmonės vis dažniau skundžiasi nepaaiškinamu nuovargiu, jėgų trūkumu, jaučiasi nusiminę ir išsekę. Tokių varginančių būsenų priežastis gali būti gana paprasta ir nesunkiai pašalinama. Visi šie simptomai sveikus žmones dažniausiai aplanko tada, kai jiems trūksta būtinų vitaminų ir mikroelementų.

Naujausi JAV atlikti tyrimai rodo, kad net 50 proc. žmonių trūksta gyvybiškai svarbaus magnio, o Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis – net apie 80 proc. europiečių ir amerikiečių nesugeba pasiekti rekomenduojamos magnio suvartojimo normos.

Vienas mikroelementas, atsakingas ne tik už gerą nuotaiką, energiją, bet ir darnų organizmo funkcionavimą – sklandžią širdies, raumenų ir nervų sistemos veiklą, yra magnis. Atkurti magnio pusiausvyrą ir susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą nėra labai sudėtinga, nes šio mineralo kasdienę normą galime gauti vartodami tokius įprastus produktus kaip duona ar kiti grūdų gaminiai.

Net 50 proc. žmonių trūksta magnio

Sportininkas, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas bei vaizdo įrašų tinklaraščio ir tinklalapio „Motyvuoti atletai“ įkūrėjas Arturas Swanas patvirtina, kad magnis yra vienas svarbiausių mineralų, kurį privalo gauti mūsų organizmas.

Šis mikroelementas aktyvina daugiau nei 300 fermentų veiklą, dalyvauja angliavandenių, lipidų, baltymų, energijos apykaitoje, šilumos reguliacijos procese, plintant nerviniams impulsams, palaikant raumenų dirglumą.

Pagal gausumą šis mikroelementas užima ketvirtą vietą mūsų organizme, o jo trūkumas yra siejamas su labai plačiu spektru ligų ir negalavimų.

Organizmas magnio trūkumą bando kompensuoti vidiniais ištekliais, todėl pirmiausiai pasireiškia prastos bendros savijautos simptomai – žmogus praranda apetitą, jį kankina prasta nuotaika, irzlumas.

„Trūkstant magnio, dažniausiai jaučiame raumenų nevalingus susitraukimus ir skausmus, nemigą, nerimą, aukštą kraujo spaudimą, nuovargį ir dažnu atveju migreną“, – pasakojo A.Swanas.

Magnio žmogaus organizmas gauna tik iš maisto

magnis maisteŽmogaus organizmas pats negali pasigaminti magnio, todėl jo turi gauti su maistu. Deja, dauguma žmonių per mažai dėmesio skiria visavertei mitybai ir, taupydami laiką, maitinasi greitai paruošiamu, bet mažai naudingųjų medžiagų turinčiu maistu.

Jei sveiką žmogų pradėjo kankinti išvardinti simptomai, labai svarbu atkreipti dėmesį į mitybą – kokybiški produktai, kuriuose gausu šio svarbaus elemento, gali išlyginti trūkumą ir grąžinti gerą savijautą.

„Magnio tikrai galima gauti iš maisto, jeigu kasdienė mityba bus subalansuota ir mišri.

Svarbu valgyti įvairų maistą ir tikslingai vartoti produktus. Magnio geriausi šaltiniai yra grūdai, pilno grūdo duona, avokadai, riešutai, sėklos, bananai ir net riebi žuvis“, – sakė mitybos specialistas A.Swanas.

Vidutiniškai, per dieną žmogaus organizmui reikia 300–500 mg magnio, kurio nemažą kiekį galima rasti kasdien valgomoje duonoje.

Bendrovės „Vilniaus duona“ produktų vystymo vadovė Baltijos šalims Snieguolė Šoblinskienė pasakoja, kad tam tikros rūšies 100 g, arba 4 riekelėse, duonos galima rasti nuo 13 iki 25 proc. magnio paros normos.

„Daugiausia šio gyvybiškai svarbaus elemento yra pilno grūdo kvietinėje skrudinimo duonoje. Per dieną suvalgęs 4 riekes šios duonos žmogus savo organizmui suteikia ketvirtį magnio paros normos. Antroje vietoje atsiduria pilno grūdo kvietinė duona su grūdais, suteikianti 21 proc. paros normos“, – sakė S.Šoblinskienė.

Kalbant apie ruginę duoną, joje magnio beveik dviem trečdaliais mažiau nei kvietinėje, tačiau ruginė duona turtinga geležies ir kalio, kuris taip pat būtinas žmogaus organizmui.

Tiesa, duona nėra tas produktas, kuris, esant stipriam medžiagų trūkumui, galėtų būti vitaminų ar mikroelementų pakaitalas, tačiau bendrai gerai žmogaus savijautai tai yra vienas iš pagrindinių maisto produktų.

Gerą savijautą grąžins subalansuota mityba

Kad pasijustų teigiamas poveikis ir būtų atkurtas trūkstamų mikroelementų kiekis, visavertė mityba turi būti nuosekli ir nuolatinė.

Vertingų produktų vartojimas turi tapti nuolatiniu įpročiu, o ne trumpalaikiu pabandymu. Sveikesnį maisto pasirinkimą paversti įpročiu lengviau atradus skanius, lengvai pagaminamus ir naudingomis medžiagomis turtingus patiekalus.

Sveikos gyvensenos specialistas pasakoja, kaip skaniai ir sveikai valgyti, norint suvartoti kasdienę magnio normą: „Žinant, kad duona yra ne tik magnio, bet ir angliavandenių šaltinis, visada turėtume pagalvoti apie papildomus baltymų ir gerųjų riebalų priedus.

Mano patarimas – vietoj mums įprasto sviesto naudoti avokadą, kuris sumuštiniui suteiks naudingų gerųjų riebalų.

Baltymams galima rinktis kiaušinį, lašišą ar ant grilio keptą vištienos krūtinėlę. Nepamirškime skaidulų, kurių nemažai gausime iš duonos, bet skoniui praturtinti galime panaudoti įvairių daržovių. Toks sumuštinis ne tik skanus, bet ir naudingas mūsų organizmui.“

Taip pat skaitykite: