Ekologiški, tačiau pavojingi?

Siekdami gyventi sveikai ir apsaugoti planetą nuo susidarančių plastiko atliekų, mokslininkai ir gamybininkai pradėjo intensyviai ieškoti būdų kuo pakeisti plastiką vienkartiniuose induose: puodeliuose, įrankiuose, lėkštėse. Ne taip paprasta rasti tinkamą pakaitalą, nes plastikas turi daug teigiamų savybių, reikalingų indams. Jis lengvas, nepralaidus skysčiui, nedūžta.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Cheminių tyrimų skyriaus Ne maisto medžiagų ir gaminių tyrimų poskyrio vedėja Dalia Uksienė sako, kad šiuo metu viena populiariausių alternatyvų plastikui yra bambuko gaminiai – ypač puodeliai (jie keičia ne tik plastikinius, bet ir nerūšiuojamus kartoninius puodelius). Visgi egzistuoja galimybė, kad iš tokių gaminių taip pat gali išsiskirti kenksmingos cheminės medžiagos, ypatingai – į karštus skysčius.

Tokie spėjimai pasitvirtino. „Atlikus laboratorinius tyrimus buvo nustatyta, kad gaminant ekologiškais įvardijamus bambuko puodelius naudojami klijai, kurių sudėtyje yra formaldehido ir melamino. Šios cheminės medžiagos iš gaminio išsiskiria į karštus skysčius, esančius puodeliuose. Taip pat buvo nustatyta, tokie puodeliai biologiškai nesuyra keletą metų. Priežastis – storas tokio plastikinio bambuko ir klijų sluoksnis gaminyje. Perdirbant gaminį, melamino negalima atskirti nuo bambuko, tad po panaudojimo tokius gaminius belieka tik utilizuoti – nebenaudojami gaminiai turi būti išvežti į atliekų sąvartyną, būti sudeginti ir panašiai“, – pasakoja D. Uksienė.

Gaminiai, kurių užterštumas melaminu viršija rizikos vertinime nurodytą lygį, gali kelti pavojų žmonių sveikatai – sukelti inkstų, kraujotakos ligas, virškinimo sutrikimus ir net vėžį. Apsinuodijimo melaminu požymiai: dirglumas, kraujas šlapime, mažai šlapimo arba jo visai nėra, inkstų infekcijos požymiai ir/arba padidėjęs kraujospūdis.

2019 m. Vokietijos vartotojų organizacija „Stiftung Warentest“ publikavo straipsnį, kuriame pateikė duomenis apie atlikus laboratorinius tyrimus – melamino koncentracijos išsiskyrimas (migracija) į gėrimus iš bambuko pagrindu pagamintų, pakartotinai naudojamų puodelių. Buvo atlikti kiekybiniai laboratoriniai bandymai su dvylika pakartotinai naudojamų bambuko puodelių. Kiekvienas puodelis buvo užpildytas 3 % acto rūgšties vandeniniu tirpalu ir dvi valandas laikomas 70 °C temperatūroje (šios sąlygos imituoja bambukinio puodelio sąlytį su karštu gėrimu, pavyzdžiui, kava). Ši procedūra buvo pakartota septynis kartus kiekvienam bandomam puodeliui. Tyrimų duomenys parodė, kad keturiuose iš dvylikos puodelių net ir po trečiojo užpylimo, iš puodelių į juose esantį gėrimą išsiskyrė (migravo) didelis melamino kiekis. Taip pat gėrimuose buvo rastos ir didelės formaldehido koncentracijos.

Lietuvoje, NVSPL taip pat yra atliekami melamino ir formaldehido migracijos iš puodelių tyrimai. Praktiniai laboratorinių tyrimų rezultatai rodo, kad ekologiškais vadinami puodeliai ne visada yra saugūs naudojimui ir nors vadinami bambukiniais, iš tikrųjų yra plastikiniai.

Remiantis tyrimų išvadomis rekomenduojama vengti naudoti melamino bambukinius gaminius aukštose temperatūrose, nenaudoti mikrobangų krosnelėje. Ypač atidžiai ir atsakingai susipažinti su gaminių etiketėse skelbiama gaminio naudojimo instrukcija.

Taip pat skaitykite: