Kaip pasirūpinti savo saugumu?

Žemę sukausčius šaltukui, svarbu prisiminti, kaip kovoti su žiemos sezono keliamais iššūkiais. Atidumo vėl prireiks ir pėstiesiems, nes, kaip rodo daugiametė statistika – traumų, susijusių su paslydimais, skaičius šaltuoju metų laiku išauga net 60 proc.

Žiemą, vyraujant permainingiems orams, plikledis pažįstamą šaligatvį gali paversti pavojinga čiuožykla vos per kelias valandas. Tuomet skubant į ar iš darbų, ar tiesiog išėjus pasivaikščioti miesto gatvėmis ir paslydus, galima ne tik užsidirbti skaudžią mėlynę, bet ir rimtai susižaloti. Todėl svarbu žinoti, kaip galite pasirūpinti savo saugumu.

Stebėkite realias oro bei kelių sąlygas

Atidžiai stebėti orų prognozes svarbu tiek kelininkams, tiek ir kiekvienam eismo dalyviui. Kartais nutinka ir taip, kad prognozė ar termometro stulpelis neatspindi realių sąlygų lauke, tad labai svarbu jas tinkamai įvertinti savarankiškai. „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka pastebėjo, jog būna dienų, kai temperatūra lauke yra teigiama, tačiau susiformuoja vadinamasis „pilkasis ledas“, todėl reikia patiems įsitikinti, ar nėra slidu. Net ir kruopščiai nuvalyta kelio danga ar šaligatviai protarpiais gali būti slidūs, todėl pėstiesiems reikėtų išlikti budriems.

„Visuomet sekame orų prognozes – matydami, kad artėja snygis ar susidarys ledas, nedelsdami siunčiame savo transportą valyti ir barstyti kelių. Visgi yra buvę atvejų, kai pabarstėme šaligatvius ir pradėjo lyti, o temperatūra buvo žemiau nulio. Tuomet ant tos skaldelės, kuri buvo paberta, susidarė čiuožykla. Taip pat svarbu žinoti, kad druska veikia nuo trinties. Kuo mažesnis intensyvumas gatvėje, tuo ilgiau gali išlikti slidu“, – sakė A. Prokarenka.

Specialistas ragino, jog kylant abejonėms dėl kelio saugumo, geriau rinktis ilgesnį, tačiau labiau pravaikščiotą kelią, mat ten – didelė tikimybė, kad bus mažiau slidu.

Pasirūpinti saugia aplinka

Privačių namų, parduotuvių, įmonių teritorijose taip pat svarbu tinkamai pasitikti žiemos iššūkius – tiek dėl gyventojų, tiek ir klientų saugumo. A. Prokarenka teigė, jog žiemą pirmasis iššūkis, su kuriuo dažnai susiduria gyventojai, yra būtinybė nusikasti sniegą nuo laiptų, kiemuose bei užtikrinti, jog takeliai juose nebūtų slidūs. Tuo pasirūpinti turi patys gyventojai arba namų bendrijos. Ekspertai rekomendavo kastuvais išsivalyti kiemus nuo sniego, iš anksto pasirūpinti druskos-skaldos mišinio atsargomis, taip pat smėlio dėžėmis, iš kurių, jei automobiliai slysta stovėjimo aikštelėje, galima pabarstyti kelio dangą.

„Savo aplinkos barstymui naudoti galima ir pelenus ar smėlį, tačiau geriausiai tam tinka druskos-skaldos mišinys, kurį parduoda, ir esant poreikiui į namus gali pristatyti, kelių priežiūros kompanijos. Pavyzdžiui, mūsų komandos pasirūpina ir dėžėmis jas ne tik pristatant, bet ir nuolat pildant“, – teigė A. Prokarenka.

Susižeidus – nedelsti

Draudikų sukaupta informacija rodo, jog žiemą sužalojimų, patiriamų paslydus ant slidžios kelio dangos, išauga net 60 procentų. Kai vieni atsiperka nepavojingu sumušimu, kiti – patiria rimtas traumas, tokias kaip raiščių, raumenų patempimai ar plyšimai, minkštųjų audinių sužalojimai ar kaulų lūžiai. Jiems prireikia kantraus ir sudėtingo gydymo ar net operacijų.

Siekiant išvengti traumų paslydus svarbiausia tinkamai pasirūpinti savo saugumu. M. Balinskas patarė avėti tinkamą, žiemos orams pritaikytą avalynę bei nelaikyti rankų kišenėse einant slidžiu keliu.

„Geriausia, kai rankos yra laisvos – tai gali padėti išlaikyti pusiausvyrą ir išvengti rimtesnės traumos. Lipant slidžiais laiptais, reikėtų laikytis už turėklų”, – priminė M. Balinskas.

Taip pat skaitykite: