Virtuvės įrankiai: kaip teisingai pasirinkti, prižiūrėti?

Mėgstantiems šeimininkauti virtuvėje ir neabejingiems kulinariniams atradimams svarbūs keli dalykai – šviežias maistas, įgūdžiai ir geri virtuvės įrankiai. Maisto ekspertai sako, kad nuo pastarųjų gali priklausyti patiekalų skonis, o renkantis prietaisus svarbiausia – kokybė ir lengvas pritaikymas. Juk net įmantri ir išskirtinė pjaustymo lenta gali būti nepatogi ir niekaip neras vietos virtuvėje, o tai galiausiai apkartins ir gaminimo džiaugsmą.

Prieš perkant – vienas klausimas

Sakoma, renkantis daiktus, pagerinančius mūsų buitį, verčiau nedaryti kompromisų. Nuo to, kokią keptuvę įsigysime, priklausys, ar valgysime sultingą ir skonio nepraradusį, ar svilėsiu dvelkiantį maistą. Ketinantiems virtuvėje apgyvendinti keletą naujų prietaisų, prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Vilma Juodkazienė pataria užduoti sau klausimą: ką mėgstu valgyti?

„Kokybiški virtuviniai įrankiai suteikia komforto jausmą ir net gali padėti tapti geresniu šefu – gaminti greičiau, tiksliau, sklandžiau. Tam, kad įsigytumėte reikalingiausius, prisiminkite, ką dažniausiai veikiate virtuvėje. Pavyzdžiui, ar mėgstate kepti kepinius? Jei taip, patogus plakiklis, nelimpantis silikoninis tešlos minkymo kilimėlis, sijojimo sietelis ar produktų matavimo indas yra jūsų būtinoji artilerija“, – teigia V. Juodkazienė.

Tačiau galbūt duoną ir pyragus perkate prekybos centre, o laiką virtuvėje praleidžiate gamindami mėsos patiekalus ar pjaustydami salotas? Tada tarp pagrindinių pagalbininkų – patvari pjaustymo lenta, aštrus peilis, patogus dubuo ir šaukštas maišyti. Šiuolaikiškus ir patvarius virtuvės įrankius kuriančios britų įmonės „Joseph & Joseph“ įsitikinimu, svarbiausia, kad įrankiai taupytų laiką ir būtų geros kokybės.

„Kompaniją įkūrę broliai Ričardas ir Antonijus Džozefai taip pat priduria, jog šiais laikais svarbu, kad įrankiai būtų kuo paprasčiau naudojami ir laikomi. Pavyzdžiui, vietoje įprastų hermetinių maisto laikymo indelių šiandien gaminami tokie, kurie tinka dėti ir į šaldytuvą, ir į mikrobangų krosnelę, ir į indaplovę. O rankinė tarka nebėra tas įrankis, kuriuo bijome nusitarkuoti rankas, nes gaminama su pirštų apsaugomis“, – naujoves vardija V. Juodkazienė, pridurdama, jog nuo šiol šie virtuvės įrankiai už specialią kainą prieinami ir visiems IKI parduotuvių pirkėjams.

Šefų patarimai, kaip prižiūrėti įrankius

Naudoti gero dizaino kokybiškus virtuvinius įrankius – maloni maisto gamybos dalis. Kiek mažiau entuziazmo kelia įrankių priežiūra, bet ji taip pat svarbi, nes leis ilgiau džiaugtis įsigytais pirkiniais. Kad priežiūra būtų lengvesnė, prisiminkite kelis naudingus šefų patarimus. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad medinius įrankius – šaukštus, dubenis – reikia plauti rankomis, nes indaplovė medieną gadina. Pjaustymo lentelėms reikia gilesnio valymo, todėl prieš plaunant galite jas nušveisti druska.

„Peilius geriau plaukite rankomis, naudokite valymo priemonę ir karštą vandenį. Nerūdijančio plieno peiliai gali išdžiūti patys, tačiau, jei lydinyje didelis kiekis anglies, nusausinkite iškart po plovimo, kad nerūdytų“, – sako V. Juodkazienė.

Dar vienas maisto ekspertės patarimas – plastikinius įrankius, pavyzdžiui, šaukštus, menteles, indus maistui laikyti valykite ne metaliniu šveistuku, o švelnesnio paviršiaus kempine, nes šiurkštūs paviršiai ilgainiui subraižo plastiką. Kai kurie maisto produktai, ypač turintys rūgščių, kaip antai citrusiniai vaisiai, gali nudažyti plastikinius įrankius.

Ar įrankiai lemia maisto skonį?

Ar maisto skonis – sūrumas, saldumas arba rūgštumas – gali priklausyti nuo to, kokius stalo įrankius pasirinksime? Oksfordo universiteto mokslininkai Vanessa Harar ir Charlesas Spence įrodė, kad tai tikrai turi reikšmę. Tyrėjai pastebėjo, kad maistas, valgomas iš didelio ir sunkaus šaukšto, mums atrodo saldesnis, o kai pasirenkame lengvesnius stalo įrankius, atrodo, kad valgome tirštesnį maistą, jis mums netgi brangesnis.

„Nebuvo įrodyta, kad patiekalų skonis priklauso ir nuo tokių įrankių kaip pjaustymo lentelė ar peilis, bet esu įsitikinusi, kad tai lemia daug. Ne veltui česnaką patariama smulkinti ne peiliu, bet specialia trintuve. O mėsai ir daržovėms pjaustyti geriau naudoti skirtingas lenteles. Visa tai – norint išgauti geresnę maisto tekstūrą, atskleisti kvapą ir, žinoma, išryškinti skonį“, – pabrėžia V. Juodkazienė.

Tad kiek pjaustymo lentelių ar peilių reikia turėti virtuvėje, kad gaminimas eitųsi lyg per sviestą? Anot IKI maisto ekspertės, geriau mažiau, bet kokybiški įrankiai. Įvertinkite savo patirtį. Jei esate virtuvės naujokas, kol kas tikrai išsiversite su kokybišku peiliu, pjaustymo lentele, mentele ir keptuve. Patirčiai augant, įrankių kraitį galėsite pildyti. Eksperimentuojant su maistu ne tik praverčia, bet ir maloniau turėti keletą skirtingos formos kepimo indų ar pjaustyti mėsą bei smulkinti daržoves specialiai tam skirtais peiliais.

Taip pat skaitykite: