Vandens filtrai gerina jo kokybę?

vandens kokybė

„Vandens filtrai yra būtini norint pagerinti prasto vandens kokybę“, – dažnas prekiautojų vandens filtrais šūkis, skelbiamas internetiniuose puslapiuose ir lankstinukuose. Neapsigaukite! Norint sužinoti, ar vandens filtras tikrai reikalingas, geriamąjį vandenį būtina ištirti.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai sako, kad į juos nuolat kreipiasi žmonės, norėdami ištirti filtrais išvalytą vandenį. Mat pradėjus vartoti filtruotą vandenį jie pajuto tokius iki tol nepatirtus simptomus, kaip kojų mėšlungį, smarkesnį širdies plakimą, odos bėrimą ar niežėjimą, jau nekalbant apie tai, kad šis vanduo jiems neskanus.

Viso to priežastis – per daug išvalytas geriamasis vanduo. Šie simptomai būdingi, kai trūksta būtinų mineralinių medžiagų, kurių žmogus gali gauti gerdamas centralizuotai tiekiamą vandenį tiesiai iš čiaupo.

Vandens filtrai ne tik sulaiko didesnius kiekius įvairių teršalų – geležies, mangano, bet ir gali išvalyti vandenį taip, kad jis tampa fiziologiškai bevertis.

Vandens filtrų yra pačių įvairiausių rūšių: vandenį minkštinantys, nugeležinimo, mechaninio valymo, oksidaciniai, atvirkštinio osmoso ir kitokie.

Tačiau pasikliauti vien tik filtrų pardavėjų nuomone, kad filtras būtinas kiekvieno žmogaus namuose, nereikėtų. Pirmiausia būtina atlikti geriamojo vandens tyrimus nepriklausomoje laboratorijoje ir tik tada spręsti, ar filtras tikrai būtinas.

Lietuvoje centralizuotai tiekiamas vanduo puikiai tinkamas gerti tiesiai iš čiaupo, todėl vandens filtrus verta įsigyti, kai:

vanduo į namus patenka iš gręžinių. Toks vanduo pasižymi didelėmis geležies, mangano koncentracijomis. Dėl per didelių šių elementų kiekių vanduo turi nemalonų kvapą ir skonį, dažniausiai būna rudos spalvos;

į namus atiteka senais ir korozijos paveiktais vamzdžiais, o užsiteršę vamzdžiai gali turėti įtakos vandens kokybei. Plastikiniai vamzdžiai taip pat gali turėti įtakos vandens kokybei, jei yra prastesnės kokybės ar skirti ne vandeniui tiekti;

vanduo yra kietas. Tačiau reikia nepamiršti, kad išfiltravus vandenį, jame gali likti labai mažai kalcio ir magnio jonų – toks vanduo tampa per minkštas. Jį gerdami mes kenkiame savo sveikatai, nes ne tik negauname būtinųjų elementų – kalcio, magnio, bet ir išplauname juos iš savo organizmo. Naudingų mineralinių medžiagų trūkumas gali neigiamai paveikti tiek jauną, tiek vyresnio amžiaus organizmą: vaikams tinkamai nesiformuoja kaulai, o vyresnio amžiaus žmonėms jie ima retėti. Naudojant tokius filtrus, būtina patikrinti vandenį po filtro.

• atlikus vandens kokybės tyrimus, paaiškėja, kad kai kurie cheminiai elementai viršija normas. Tuomet filtrų gamintojas turėtų parinkti atitinkamus filtrus.

NVSPL specialistai susirūpinę dėl filtrų, kurie išvalo vandenį ir tuo pačiu prideda į jį mineralų, kitaip tariant druskų – tai gali būti chloridai, sulfatai. Atliekant tyrimus pastebima, kad toks vanduo vis tiek yra išvalytas ir jokių druskų neaptinkama arba aptinkama labai mažai. Tokį vandenį yra kenksminga gerti, nes vandens filtrai, išvalydami visus mineralus, padaro vandenį distiliuotu, t.y. rūgščiu (apie 5–6 pH vienetų).

Paprastai geriamojo vandens pH būna nuo 6,5 iki 9,5. Rūgštinis vanduo arba, paprastai tariant, negyvas vanduo, rekomenduojamas vartoti išoriškai gydant įvairius susirgimus: nosiai praplauti ir burnai bei gerklei skalauti gydant peršalimo ligas, slogą, gerklės skausmą, gripą. Taip pat įvairiems odos susirgimams gydyti, žaizdoms dezinfekuoti, esant praguloms, negyjančioms žaizdoms, alerginiams susirgimams, dantenų kraujavimui, dantų skausmui, odos ir nagų grybelinėms ligoms, veido spuogams, odos priežiūrai. Tačiau gerti jis visiškai netinka.

Kita problema – filtrų gamintojai, išvalydami vandenį nuo kalcio ir magnio, juos pakeičia natriu, kuris yra kenksminga medžiaga. Todėl filtru išvalytą vandenį būtina išsitirti ir dėl natrio koncentracijos. Jo kiekis vandenyje yra svarbus, nes kūdikiams negalima naudoti vandens, turinčio daugiau nei 20 miligramų natrio koncentraciją. Tuo metu minėtieji filtrai vandenyje gali būti padidinti natrio koncentraciją net iki 200 miligramų.

Patiems namuose neįmanoma nustatyti, kokia yra vandens kokybė, todėl jį reikia reguliariai tikrinti, siekiant išvengti gana rimtų sveikatos problemų ir norint gerti visavertį, sveiką vandenį.

Taip pat skaitykite: