Keptos Renatos spurgos

Spurgos

Užgavėnėms gavau užsakymą pagaminti ką nors tradicinio, bet su modernia nata. „Kračiau“ atminties stalčius, iš ten krito blynai, sklindžiai, lietiniai, bulvių košė su spirgais, cibulynė, žirnienė ir visa kita, ko ir pati ne itin valgau… Ir kai atėjo mintis, kad reikia pagaminti ką nors panašaus į blynus, prisiminiau kaip seniai nekepiau spurgų. Nekepiau, tikrai taip, nes mūsiškės, varškinės, yra verdamos aliejuje, o šios amerikonkos, mūsų meiliai vadinamos “pampuškomis“, iškepa keptuvėje. Ir jos yra apvalios kaip mūsų sklindžiai, o skylutė vidury primena visų mugių karalienę baranką. Todėl šįvakar namai kvepia kepiniais, o stalas ir net grindys baltuoja, ne nuo sniego, nuo saldžios cukraus pudros.

Iš sekančių produktų iškepu 15-18 spurgų:

2 kiaušiniai

200 ml kefyro

1 a.š. sodos

150 g balto cukraus

1 a.š. vanilinio cukraus

800 g kvietinių miltų

1 v.š. spirito

2 v.š. aliejaus

150 ml aliejaus kepimui

Kefyrą supilu į gilų indą, suberiu sodą ir pamaišiusi palieku kelioms minutėms, kad soda užgestų nuo kefyro rūgšties. Tuomet įmušu kiaušinius, supilu du šaukštus aliejaus (naudoju saulėgrąžų), spiritą, suberiu baltą ir vanilinį cukrų ir šluotele plaku, kol viskas virsta vientisa mase. Po truputį įsijoju miltus ir maišau, o kai jau sunkiai maišosi, suberiu visus miltus ir tešlą išminkau. Tešla gaunasi elastinga ir nelimpanti prie rankų.

Renatos Šniolienės spurgosDarbo stalą ištiesiu silikoniniu kilimėliu, atgnybu pusę tešlos ir ją kočėlu iškočioju storu, apie 1 cm lakštu. Plonasiene stikline išpjaunu apskritimus, o skylutę vidury padarau obuolių sėklalizdžio išėmėju, jei tokio neturite, galima naudoti pačią mažiausią namie rastą taurelę.

Į keptuvę supilu aliejų kepimui, jungiu kaitrą ir laukiu, kol aliejus labai gerai įkais. Tuomet dedu po 5 – 6 spurgas ir kepu jas iš abiejų pusių kol išsipūs ir paruduos, dažniausiai vienai pusei reikia 2 – 3 minučių. Papildomo aliejaus neprireikia, nes spiritas, esantis tešloje, neleidžia riebalams prasiskverbti į kepinį, todėl spurgos būna sausesnės, nei kepant įprastai.

Dar karštas spurgas pabarstau cukraus pudra. Kartais aplieju glajumi, kurį pagaminu iš kelių šaukštų tos pačios cukraus pudros ir šlakelio citrinos sulčių.

Šios spurgos ilgai išlieka šviežios, laikau jas popieriniame maišelyje kambario temperatūroje.

Renata Šniolienė

Renata ŠniolienėEsu lėto gyvenimo užmiestyje propaguotoja, naminių aliejų spaudėja, tinklaraščio apie maistą autorė, fermentacijos ir fotografijos pasaulio tyrinėtoja, konditerės anūkė, pedagogės dukra, kariškio žmona ir kelių labai artimų žmonių draugė

Daugiau Renatos receptų: https://kumutesvirtuve.lt

Taip pat skaitykite: