Itin aktyvūs buvo senjorai

knygos

Jeigu visi Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyviai susikibtų rankomis, susidarytų net keliasdešimt kilometrų eilė! Labai simboliška, nes šių metų šūkis ir buvo – „Skaitymas mus jungia!“. Jau penktą kartą vykusios smagios skaitymo skatinimo varžytuvės šiemet vėl pranoko organizatorių lūkesčius.

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvavo rekordinis skaitytojų skaičius – daugiau kaip 20 000 žmonių, o visas penkias organizatorių sugalvotas užduotis įveikė 13934 skaitytojų (2019 metų rezultatai buvo atitinkamai 16 390 dalyvių ir 10 339 įveikusiųjų iššūkį). Iš viso per tris mėnesius trukusį Skaitymo iššūkį buvo perskaityta daugiau kaip 93 000 knygų!

„Atrodo jau banalu sakyti, kad rezultatai pranoko lūkesčius, nes kiekvienais metais tą ir sakome. Bet kitaip ir negalim sakyti! Kuomet dar karantino metu bandėme spėlioti, kaip pasikeis Skaitymo iššūkis, ar dar turime kuo sudominti skaitytojus, aš optimistiškai komandai prognozavau skaičius, kurie dabar puikuojasi rezultatų lentelėje. Negaliu atsigėrėti užplūdusiu džiaugsmu, pasididžiavimu ir nekantrumu išdalinti prizus visiems Skaitymo iššūkio dalyviams. Smagu, kad šiais metais sukurta nauja sistema dalyvių nenuvylė, tapo lengviau prieinama ir pasiekiama, o bibliotekų bendrystė dar labiau sustiprėjo“, – sako šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė. „Skaitymo iššūkį“ koordinuoja apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos bei Lietuvos aklųjų biblioteka.

Skaitomiausių ir geriausiai skaitytojų įvertintų knygų TOP‘ai

Norintys įveikti vasaros „Skaitymo iššūkį“ turėjo perskaityti 5 knygas: Šiaurės šalių autoriaus; kurios pavadinime yra skaičius; knygą apie gamtą; knygą apie draugystę ir eiliuotą knygą. Daugiausiai Skaitymo iššūkyje perskaityta knygų apie draugystę, bene sunkiausiai dalyviams sekėsi rinktis ir skaityti eiliuotas knygas.

Džiugina tai, kad šįkart „Skaitymo iššūkio“ dalyvių auditorija kaip niekad marga: jeigu ankstesniais metais aktyviausi dalyviai būdavo vaikai ir jaunimas iki 19 metų, šiemet juos pasivijo suaugusieji skaitytojai. Itin išaugęs susidomėjimas ir aktyvumas stebimas tarp skaitytojų nuo 64 metų. Be abejo, tai didelis Lietuvos bibliotekininkų nuopelnas, kurie net atokiausiuose šalies kampeliuose paskleidė žinią apie „Skaitymo iššūkį“ ir pakvietė savo skaitytojus dalyvauti.

Skaitymo iššūkio populiariausių knygų „tope“ – literatūros klasika tapusios vaikiškos knygos bei suaugusiųjų literatūra. Jaunieji Skaitymo iššūkio dalyviai vienu metu nušovė du zuikius – atlikdami skaitymo užduotis noriai skaitė tas knygas, kurios yra mokiniams rekomenduojamuose knygų sąrašuose. Taip populiariausių knygų sąraše atsidūrė Selemono Paltanavičiaus „Gamtos metų ratas“, Erich Maria Remarko „Trys draugai“, Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, Viljamo Šekspyro „Romeo ir Džiuljeta“. Aukščiausius įvertinimus gavusių knygų sąraše atsidūrė Sonyos Hartnett „Sidabrinis asiliukas“, Patricia Forde „Žodžių sąrašas“, Jono Hassen Khemiri „Viskas, ko neprisimenu“, Viljamo Šekspyro „Vasarvidžio nakties sapnas“.

Kur Lietuvos gyvena daugiausiai skaitančių žmonių?

Skaitymo iššūkio nugalėtoja, kurioje žmonės dalyvavo aktyviai bei perskaitė daugiausiai knygų, tapo Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Jos direktorius Aivaras Vyšniauskas sako, kad sėkmės paslaptis – ilgas ir kruopštus darbas su skaitytojais: „Per ilgus bibliotekos gyvavimo metus sugebėjome „prisijaukinti“ savo skaitytoją, tapome jiems draugais, nuodėmklausiais ir psichologais. Žinoma, to niekada nebūtų įvykę be ilgamečių mūsų darbuotojų, tiesiogiai dirbančių su skaitytojais, puikiai juos pažįstančių ir negailinčių laiko ir energijos tiek bendraujant su jais, tiek ir atsakant į jų užklausas. Juk eilinis kvietimas dalyvauti vasaros skaitymo skatinimo akcijoje tikrai nereikalauja jokių papildomų išlaidų ar specialių resursų: tam reikia tik elementaraus noro, tiek iš skaitytojų, tiek ir iš juos į akciją kviečiančių darbuotojų pusės. Ir man džiugu, jog mūsų bibliotekoje tas abipusis noras buvo“.

Tarp aktyviausių bibliotekų yra daug mažų miestelių ir net kaimų bibliotekų filialų. Štai neįtikėtinų rezultatų pasiekė Jonavos rajono savivaldybės Ruklos filialas – Skaitymo iššūkyje čia dalyvavo 255 žmonės, perskaitę 1248 knygas, tai yra, kas dešimtas miestelio gyventojas! Kaip mums sakė bibliotekininkė Nataša Kvietkienė, Rukloje vieni kitus gerai pažįsta, tad kvietimas skaityti knygas vasarą ėjo iš lūpų į lūpas. Knygas čia noriai skaitė ir vaikai, ir suaugusieji. 23 metus bibliotekininke dirbanti Nataša Kvietkienė tikisi, kad puikūs Skaitymo iššūkio rezultatai prisidės prie Ruklos įvaizdžio gerinimo ir garsins jos vardą.

Išdalinti prizai džiugins ilgai

Sėkmingai įveikusieji Skaitymo iššūkį dalyvavo loterijoje, kurioje laimėjo 3 pagrindinius prizus: planšetę, sėdmaišį, momentinį fotoaparatą. Taip pat išdalinta daugiau kaip pusšimtis knygų, kurias aktyviausiems skaitytojams dovanojo Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje bei leidykla „Baltos lankos“. Laimėtojų sąrašas skelbiamas www.vasarasuknuga.lt. Kiekvienas Skaitymo iššūkį įveikęs dalyvis dovanų gaus knygų skirtuką su vaistažolėmis, kurį pasodinus į žemę džiugins vaistinių melisų, čiobrelių ir ramunėlių derlius.

Tam, kad ši graži skaitymo šventė įvyktų, organizatorių komanda dėkoja Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijai, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai, Šiaurės ministrų tarybos biurui, LRT, leidyklai „Baltos lankos“ ir parteriams – IBBY Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriui.

„Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. Skaitymo iššūkis yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių.

Taip pat skaitykite: