Burnos higiena – būtina ar ne?

burnos higiena

Dantis būtina kruopščiai valytis bent du kartus per dieną – šią tiesą žino daugelis. Tačiau tik dantų šepetėlio ir pastos nepakanka, norint užtikrinti gerą dantų būklę. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos centro gydytoja odontologė Lina Pupelienė sako, kad suaugusiesiems bent dukart per metus būtina atlikti ir dantų higienos procedūrą, kuri padeda išvengti dantenų uždegimo, blogo burnos kvapo ir užkerta kelią kitoms nemalonioms ligoms.

Gydytoja odontologė L.Pupelienė sako, kad norint užtikrinti dantų sveikatą ir išvengti nemalonių ligų, būtina pašalinti dantų akmenis – atlikti burnos higienos procedūrą. Įprastai dantų akmenys susidaro dėl nešvarumų tarpdančiuose. Todėl kasdien reikėtų juos valyti dantų siūlu ar specialiais šepetėliais. Tai padės išvengti apnašų mineralizacijos.

Kai dantų apnašos mineralizuojasi, jos sukietėja ir formuoja dantų akmenis. Būtent juose gyvenančios bakterijos sukelia dantenų paraudimą, kraujavimą, yra dažniausia blogo burnos kvapo priežastis. Ilgainiui tai tirpdo kaulą, laikantį dantis, ir sukelia periodonto ligas.

Kodėl reikalinga burnos higiena?

Nors apie burnos higieną kalbama, atrodo, daug ir dažnai, gydytoja vis dar sutinka žmonių, kurie šiai procedūrai atvyksta pirmą kartą. Be to, priduria ji, vis dar daug žmonių nežino, kaip taisyklingai valyti dantis arba neteikia tam didelės reikšmės.

„Tai ypač būdinga vyresnio amžiaus pacientams. Todėl šia tema dar reikia kalbėti daug. Norite, kad dantys negestų, o plombos laikytų ilgai, bijote odontologų – taisyklingai valykite dantis ir reguliariai lankykitės pas burnos higienistą.

Reguliariai atlikti burnos higieną rekomenduojama ir norintiesiems, kad plombos netamsėtų, o implantai tvirtai laikytųsi kaule. Negaliu teigti, kad viskas priklauso tik nuo higienos – svarbu ir bendriniai susirgimai, kurių kartais išvengti nepavyksta. Tačiau burnos higienos procedūros metu tai pastebėjęs specialistas nukreips pas kitus gydytojus ir padės tam laiku užkirsti kelią“, – tikina L.Pupelienė.

Higiena – nuo pirmo danties išdygimo

Pasak odontologės, burna atspindi bendrą sveikatos būklę, nes yra organizmo dalis: „Pritariu minčiai, kad negalima pradėti dantų gydymo, jei neatlikta burnos higiena ir pacientas neišmokytas, kaip prižiūrėti savo dantis. Tokiu atveju ir mano darbas neduos norimo rezultato.“

L.Pupelienė sako, kad vaikams pritaikytą burnos higieną galima atlikti vos išdygus dantims. Taip pat pirmieji apsilankymai odontologo kabinete nuo mažens pripratina vaikus nebijoti odontologinių procedūrų ir naujos aplinkos.

„Patariame, kaip prižiūrėti dantis namie, kokias pastas naudoti. Paaugus burnos higiena atliekama ir pasitelkus ultragarsinį skalerį bei kitas priemones.

Burnos higiena svarbi ir nešiojant ortodontinius aparatus, kai kasdienė higiena tampa daug sudėtingesnė, o jos trūkumas greičiau pastebimas ant dantų. Baltos dėmės nuėmus breketus (kabes) arba prie dantenų – tai emalio demineralizacija dėl pastovaus minkšto apnašo. Burnos higiena svarbi nuo pirmo danties išdygimo“, – pabrėžia specialistė.

Neteisingi mitai

L.Pupelienė sako, kad dažnai girdi mitus apie tai, kad burnos higiena pažeidžia dantų emalį, dantų akmenys padeda stabiliau palaikyti klibančius dantis, kad pradėjus reguliariai atlikti burnos higieną, ant dantų kaupiasi daugiau tamsaus pigmento. Tačiau šie teiginiai – neteisingi.

„Taisyklingai atliekama burnos higiena tikrai nesubraižo dantų emalio. Tinkamai nuvalius visą virš ir podanteninį kietą ir minkštą dantų apnašą, pigmentuotas maistas ir gėrimai neturi už ko užsilaikyti. Mūsų pareiga reguliariai valyti dantis ir pasitarti dėl dantų pastos su burnos higienistu. Didesnį tamsaus apnašo kaupimąsi gali sukelti tam tikrų vaistų, maisto papildų, žolinių pastų naudojimas, sezoninių uogų, arbatų naudojimas“, – tikina odontologė.

Atlikus procedūrą, trumpą laiką dantys gali būti kiek jautresni – toks jautrumas retam pacientui užtrunka iki kelių dienų. Jei valant specialiomis gydomosiomis pastomis dantų jautrumas po burnos higienos procedūros nepraeina, reikėtų pakartotinai pasirodyti odontologui.

„Tokiu atveju būtina patikrinti, ar nėra dantų kaklelių apsinuoginimų, kurie nuėmus akmenis pasimatė ir pasidarė jautrūs, arba emalio erozijų. Tačiau tai turi matyti burnos higienistas. Ilgiau jautrūs dantys būna periodonto patologijų atveju, kai nutirpę nemažai kaulo, laikančio dantų šaknis ir nuėmus akmenis jos tampa jautresnės. Tada taikomas specialus nujautrinimas geliais ir lakais“, – pasakoja gydytoja.

Kaip dažnai kartoti dantų higienos procedūrą, priklauso nuo kelių aspektų. Suaugusiesiems gydytoja pataria ją kartoti du kartus per metus.

„Dažniau atlikti reikia turint periodonto patologiją, vartojant daugiau kavos, rūkant. Tai jums patars higienistas pagal jūsų individualią situaciją. Turint estetinių restauracijų burnos higieną būtina atlikti kas pusę metų. Jos metu yra išpoliruojamos plombos nuo patamsėjimų, apžiūrima, ar nėra naujų gedimų, ir nukreipiama odontologui“, – teigia L.Pupelienė.

Taip pat skaitykite: