,

Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Jei be jokio išorinio stimulo ausyse ar galvoje girdite zvimbimą, švilpimą, gaudesį ar panašius garsus, priklausote maždaug 20 proc. planetos žmonių, kurie bent kartą gyvenime susiduria su bene dažniausiu klausos sistemos sutrikimu – paslaptinguoju tinitu. Klausos specialistės patvirtina, kad jo atsiradimo arba pagilėjimo priežasčių sąrašą papildė ir šiųmetė pandemija, tačiau ragina nesibaiminti – įveikti įkyrų simptomą, itin išryškėjantį tyloje, ir išmokti su juo gyventi tikrai įmanoma.

Vilniaus otorinolaringologų asociacijos pirmininkė dr. Irina Arechvo sako, kad dažniausiai jos srities gydytojų kabinetuose apsilanko tie, kuriuos nuolatinis ūžesys ima sekinti dėl susilpnėjusios klausos arba triukšmo sukelto prikurtimo. Jis pasireiškia tuomet, kai atsiranda plaukuotųjų ląstelių pažeidimų ir spontaninio nervinio aktyvumo pokyčių.

„Tai skirtingo amžiaus žmonės, dirbę arba lankęsi triukšmingoje aplinkoje, šaudę be apsaugos, profesionalūs muzikantai. Nors dažniau tipinio paciento amžius siekia kiek daugiau nei 50 metų, kai padidėja neurosensorinio prikurtimo rizika, tinito jausmas nesvetimas ir vaikams. Tik jei neprigirdima nuo mažų dienų, smegenys per ilgą laiką prie ūžesio pripranta ir suaugęs žmogus juo dažniausiai nebesiskundžia“, – aiškina medikė.

Ūminis ūžesys gali atsirasti ir dėl bet kokios prikurtimą sukėlusios ausies ligos: sieros kamščio, vidurinio otito, otosklerozės, cholesteatomos ar kitų, ir visai išnykti arba susilpnėti, pagydžius pagrindinį susirgimą. Kuriam laikui tinito simptomas gali paūmėti ir dėl šalutinio vaistų poveikio.

Sunerimti verta išimtiniais atvejais

Labai dažnai susiduriama su nežinomos priežasties ūžesiu, kai nervinės ląstelės klausos sistemoje dėl ne visai aiškių priežasčių ima kitaip skleisti nervinius impulsus, o smegenys suvokia juos kaip „vidinį triukšmą“. Tuomet minėtasis spontaninis nervinis aktyvumas sustiprėja.

Anot dr. I. Arechvo, dėl sveikatos sunerimusiam žmogui medicininiai terminai gali skambėti sudėtingai, tad jį konsultuojant svarbu viską  paprastai paaiškinti – tai yra „demistifikuoti“ simptomą ir išsklaidyti mintis apie blogiausius scenarijus, pavyzdžiui, jog ūžesys signalizuoja apie gresiantį insultą arba turimą naviką.

„Tiesa, jei staiga pasireiškė vienpusis ūžesys, primenantis pulsavimą, lydimas staigaus prikurtimo, ausies skausmo arba galvos svaigimo, į gydytojus dėl išsamesnio tyrimo būtina kreiptis kuo greičiau. Tačiau tinito simptomas retai pranašauja apie rimtą ligą“, – nuramina dr. I. Arechvo.

Pandemija pagilino tinito problemą

Daugelio bėdų priežastimi laikomas stresas, elementarus nuovargis taip pat intensyvina girdimą ūžesį. Dr. I. Arechvo tikina, kad tai natūralus procesas, kuriame svarbus vaidmuo tenka plastiškoms mūsų smegenimis – nusiraminus ar tiesiog pailsėjus, jos geba išmokti ignoruoti nereikšmingus garsus. Per karantiną tai tapo sudėtinga, mat be baimę neretai sukeliančio neaiškaus ir nemalonaus ūžesio ausyse gerokai išaugo nerimo skalė dėl daugelio kitų dalykų.

Medikei antrina ir klausos centro „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė Justina Pukalskaitė, sulyginanti ūžesį su streso barometru, kurio rodyklė pakrypsta į didesniąją pusę, kai gyvenime tenka susidurti su įvairiais sunkumais.

„Moksliniai tyrimai jau rodo pandemijos poveikį tinito simptomą jaučiantiems asmenims. Jie atvirauja esą neviltyje, vieniši ir praradę tikėjimą, jog kada nors sulauks bent menkiausios tylos minutės. Dėl socialinės atskirties, irzlumo ir prislėgtos nuotaikos daugelį neaiškus triukšmas ausyse ar kažkur giliai galvoje ėmė varginti dar stipriau“, – sako ji.

Patikrintų gydymo būdų – net keletas

Vaistų nuo simptomo nėra, tad ką daryti, jei ir jūs priklausote tai žmonių grupei, kuriems nereaguoti į jį nepavyksta ir net menkiausias ūžesys gniuždo emociškai, atsiliepia miego kokybei, trukdo sutelkti dėmesį ar net mąstyti? Vieno būdo, tinkančio visiems, nėra, tad gali tekti išbandyti kelis metodų derinius, kol atrasite tą, kuris pasiteisins.

Jei simptomas susijęs su klausos praradimu, svarbiausia gydymo plano dalimi tampa klausos aparatai. J. Pukalskaitė dalijasi patirtimi apie klientus, kurie su pritaikytais klausos reabilitacijos prietaisais džiaugiasi ir mažesniu spengimu: „Geriau girdint jis tampa ne toks ryškus ir pastebimas, nes technologijos suteikia daugiau išorinių garsų smegenims, be to, juose įdiegta speciali programa užmaskuoja simptomą maloniais garsais.“

Kitais atvejais kasdienybę palengvina panašiai veikianti garsų terapija – foniniai ūžesį maskuojantys ir dėmesį nuo jo nukreipiantys garsai (jūros ošimo, paukščių čiulbėjimo ar raminančios muzikos). Tam  pakanka bet kokio muziką transliuojančio prietaiso ar išmaniojo telefono su specialia simptomui palengvinti skirta programėle. Abi specialistės įvardija šį metodą kaip vieną paprasčiausių ir efektyviausių, kurį pasitelkus nauda pajuntama po 3–6 mėnesių. Pastebėjus, kad ūžesys pasireiškia stresinėse situacijose, rekomenduojama taikyti kvėpavimo, atsipalaidavimo ir dėmesingumo pratimus, jogos bei meditacijos praktikas.

„Apskritai žmogaus savijautą ir jo reakciją į tinitą smarkai nulemia mąstymas – tai, kaip jaučiamės, priklauso ne nuo to, kas mums nutinka, o nuo to, kaip tai priimame. Stenkitės mąstyti pozityviai, susitelkti į dalykus, kurie jus džiugina: dėl neigiamų, piktų jausmų spengimas ausyse gali atrodyti dar nemalonesnis, o nuslopinti ūžesį gali ne tik garsai, bet ir pozityvios mintys bei požiūris“, – dėsto J. Pukalskaitė.

Taip pat skaitykite: