,

„Senjorai nešvaisto“: dekoruoja kavos dėžutes ir baldus, gamina hidrolatus

Kaune gyvenanti Rima Barkauskienė pastaruosius kelerius metus užsiima įvairių dėžučių dekoravimu. Kartotines batų ir kavos dėžutes konkurso „Senjorai nešvaisto“ dalyvė puošia dekoravimo įvairiais piešiniais technika, vadinama dekupažu. Šia technika moteris yra atnaujinusi ir senus baldus. Be viso to, R. Barkauskienė sod augina levandas, iš kurių gamina hidrolatą.

Kavos dėžučių neišmeta, o jas dekoruoja

Dekupažo technika R. Barkauskienė dekoruoja dėžutes, lentas, stalus ir kėdes. Šia veikla aktyviai ji užsiima jau kelerius metus.

„Daugelis perka kavą ir visada išmeta pakuotes. Kai kurios kavos pakuotės parduodamos su dėžute, todėl sugalvojau, kad jas galima dar panaudoti – dekoruoju ir padovanoju draugams. Nesinori visko išmesti. Dar lentų randu, tai ir jas šia technika dekoruoju. Visokių plastikinių dėžučių tiek daug žmonės išmeta, kad siaubas. Juk galima dar jas prikelti antram gyvenimui“, – teigė R. Barkauskienė, kuri dar restauruoja ir senus baldus.

Dėžučių dekoravimui R. Barkauskienė naudoja servetėles. Mėgstanti Provanso stilių, pašnekovė dažniausiai dėžutes gražina įvairiausių gėlių piešiniais. „Kai nueinu į parduotuvę visada lekiu prie servetėlių skyriaus. Man labai patinka šis stilius. Tai radau servetėlių su levandom. Fantastinės jos!“, – sakė R. Barkauskienė.

Norint patiems dekoruoti dėžutę dekupažo technika, moteris atskleidė, kad pirmiausia dėžutę reikia du kartus nudažyti baltais akriliniais dažais. Po to užtepti klijų ir raštuotą servetėlės sluoksnį užklijuoti ant dėžutės. „Reikia nuimti servetėlės du sluoksnius, nes ji sudaryta iš trijų sluoksnių. Klijuoti tik raštuotą dalį. Aišku, reikia tai daryti labai atsargiai, nes servetėlė plona. Kai dėžutė išdžiūsta, ją dar reikia du ar tris kartus nulakuoti. Kitaip servetėlė suplyš, o užlakavus išgaunamas tvirtumas“, – apie dekupažo techniką pasakojo R. Barkauskienė.

Taip išgražintos dėžutės, anot moters, šlapinti negalima – reikia laikyti sausai. Į ją galima susidėti, pavyzdžiui, žoleles.

Konkurso dalyvė aiškino, kad dekupažu dekoruoja ir batų dėžutes, tačiau ne servetėlėmis, o tapetais. „Labai gražiai atrodo dėžutė. Pamenu, turėjau senų tapetų likučių. Jie man labai patiko, todėl buvo gaila išmesti. Tai sunaudojau dėžučių dekoravimui“,  – atskleidė R. Barkauskienė.

Dėžutes padovanoja draugėms

Šis užsiėmimas R. Barkauskienei – meditacija, kuri atpalaiduoja ir nuteikia teigiamai. Be to, ji pasakojo, kad dėžučių dekoravimas ją taip įtraukia, kad tiesiog negali šio užsiėmimo atsisakyti.„Norisi veiklos. Aišku, tai reikalauja kruopštumo, bet pabandžius negaliu sustoti. Buvo krūva dėžių namuose, tai žiūriu, kad jų jau nebeliko. Nebeturiu ką dekoruoti, o taip norisi…“, – juokėsi pasakodama R. Barkauskienė.

Konkurso dalyvė atskleidė, kad dekupažu dekoruotas dėžutes ji dovanoja draugams švenčių proga. Anot jos, gražesnė ir artimesnė žmogui dovana įdėta ne į maišelį, bet į jos rankomis dekoruota dėžutę.

Dekupažo technika dekoravo senas duris

Anksčiau R. Barkauskienė daugiau laiko skyrė baldų restauravimui. Šiuo metu tuo neužsiima, nes tiesiog nebeturi, ko atnaujinti. Be to, šis užsiėmimas gana sudėtingas.

„Sudėtingumas priklauso nuo daikto. Jeigu labai sukandėjęs baldas, reikia nuglaistyti skyles, vėliau nušlifuoti. Tada, kaip norisi, taip dažai. Nors ir dekupažu…, – teigė R. Barkauskienė, kuri namuose šia dekoravimo technika yra atnaujinusi senas duris. – Buvo senos durys. Jas reikėjo atnaujinti, o juk, visuomet trūksta pinigų. Tai sugalvojau jas pasendinti dekupažo technika. Dar buvo stiklas per visas duris. Taip atrodė negražiai. Apklijavau stiklą tapetais. Duris nudažiau, pirmiausia pilkšva spalva, o po to lyg balta. Dar nulakavau… Kai dažiau antrą spalvą, gavosi nelygus sluoksnis – sutrūkinėjęs.“ R. Barkauskienė pažymėjo, kad būtent toks ir yra Provanso stilius.

Be durų, konkurso dalyvė dar yra nudažiusi laikrodį, kėdes, kurias naudoja kasdien. Ji atviravo, kad baldai jos visi seni, tačiau atnaujinti taip, kad atrodo lyg nauji.

Kūrybiškumą moteris pasakoja paveldėjusi iš tėvelio, kuris visada vis ką nors meistraudavo, todėl tekę jaunystėje jam nemažai padėti. Pašnekovė prisiminė, kad dar jos senelis buvo geras stalius. Pavyzdžiui, Miroslovo bažnyčią puošia paveikslai, kurių rėmus gamino būtent jis.

„Trūksta žmonėms sąmoningumo“

R. Barkauskienė atskleidė, kad senus daiktus visada stengiasi atnaujinti, kiek tik įmanoma. Juokaudama sakė, kad naujus batus perka tik tuomet, kai senieji suplyšta. Pati nemėgsta apkrauti namų įvairiais nereikalingais daiktais.

„Neapsikraunu daiktais. Baldus senus naudoju, tik juos atnaujinu. Jie visi dar nuo mano vaikystės. Nemėgstu mėtyti daiktų. Kai pamatau kalną šiukšlių, net plaukai šiaušiasi. Pamenu, vaikystėje eidavau pirkti pieno stikliniuose buteliuose, kuriuos vėliau priduodavome. Siaubas dabar, kai nuvažiuoji į miškelį…“, – kalbėjo R. Barkauskienė, kuri nesupranta, kaip žmonėms kyla rankos šiukšlinti aplinką. Anot jos, dar daugumai žmonių trūksta sąmoningumo.

Iš pačios užaugintų levandų gamina hidrolatą

Be dekoravimo R. Barkauskienė turi ir dar vieną pomėgį – gamina levandų hidrolatą. Jos aiškinimu, hidrolatas – distiliuotas gėlių vanduo, kuris turi nepaprastų terapinių savybių.

Gaminant hidrolatą, inde kaitinami vandeniu užpilti gėlių žiedai. Vandenį su žiedlapiais reikia kaitinti, tada kyla garai, kurie atšaldomi ir iškrinta vandeniu. Tai ir yra hidrolatas“, – paaiškino R. Barkauskienė, kuri hidrolatą gamina iš pačios sode užaugintų levandų.

Hidrolatą galima purkšti tiesiai ant odos, naudoti inhaliacijoms, pilti į vonią, kvėpintis. Jie turi nuostabų aromaterapinį poveikį. Tiesa, anot pašnekovės, toks distiliuotas vanduo gaminamas ne tik iš žiedlapių, bet iš visų augalų. Pavyzdžiui, iš beržų lapų. Iš jų pagamintas hidrolatas naudingas peršalus.

Rima su dukra Ramune

Konkursas „Senjorai nešvaisto“ yra nemokamo žurnalo aktyviems senjorams „60+“ ir pirmosios bei didžiausios licencijuotos pakuočių tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ iniciatyva, skirta ne tik skatinti pačius senjorus tinkamai rūšiuoti atliekas, bet kartu savo asmeniniu pavyzdžiu parodyti visuomenei, kaip senus daiktus galima prikelti naujam gyvenimui, taip prisidedant prie aplinkos išsaugojimo.

Viktorija Skutulienė

Taip pat skaitykite: