Montessori auklėjimas – geras pasirinkimas tėvams?

Montessori auklėjimas gali būti šviežio oro gūsis, kurio ieškote vaikų auklėjimo pasaulyje. Tai stilius, kuris atsiriboja nuo tradicinių metodų ir daugiausia dėmesio skiria natūraliam vaiko norui mokytis ir augti.

Įsivaizduokite, kad jūsų mažylis, vos dvejų su puse metų, tikslingai ir rūpestingai dengia stalą. Tai Montessori auklėjimas – savarankiškumo skatinimas ir pagarba vaiko gebėjimams.

Panagrinėkime, ką iš tikrųjų reiškia Montessori auklėjimas ir kaip jis gali pakeisti jūsų požiūrį į smalsių ir gabių vaikų auklėjimą.

Kas yra Montessori auklėjimas?

Jums gali būti įdomu, kuo Montessori auklėjimas skiriasi nuo kitų metodų. Tai tėvystės filosofija, pagal kurią pagrindiniai Montessori ugdymo metodo principai perkeliami į namus. Šis metodas, kurį sukūrė daktarė Marija Montessori, gerbia natūralią vaiko raidą ir skatina jo savarankiškumą.

Montessori auklėjimo esmė – stebėti ir suprasti vaiką tokį, koks jis yra, nesistengiant jo formuoti tokiu, koks jis nėra. Tai – palankios aplinkos kūrimas, leidžiantis vaikams tyrinėti, mokytis savo tempu ir užsiimti veikla, kuri lavina jų interesus ir įgūdžius.

Skirtingai nuo tradicinių auklėjimo paradigmų, Montessori auklėjime daugiausia dėmesio skiriama ne tik vaiko drausminimui. Vietoj to, jis akcentuoja vadovavimą ir padeda jiems suprasti savo veiksmų pasekmes. Toks požiūris ugdo savidiscipliną ir atsakomybę, kurios yra labai svarbios norint tapti gerai prisitaikiusiais suaugusiaisiais.

Pastebėsite, kad namų aplinka vaidina labai svarbų vaidmenį Montessori auklėjime. Ji sukurta taip, kad būtų orientuota į vaiką, o medžiagos ir baldai atitiktų vaiko ūgį ir gebėjimus. Siekiama, kad vaikas savo erdvėje jaustųsi visavertis, skatinant jį savarankiškai priimti sprendimus ir atlikti užduotis.

 

Remdamiesi šiuo savarankiškumu, Montessori auklėjimo sistema rekomenduoja suteikti vaikams galimybę rinktis neperžengiant ribų, taip suderinant laisvę ir struktūrą. Jūsų vaidmuo – teikti jų amžių atitinkančius iššūkius, kurie padėtų jiems mokytis per atradimus, o ne tiesioginį mokymą. Reikia pasitikėti vaiko gebėjimu pačiam inicijuoti ir vadovauti mokymuisi, užtikrinti, kad jis jaustųsi gerbiamas ir pajėgus.

Taikydami Montessori auklėjimo metodą ne tik padėsite savo vaikui susiformuoti, bet ir įskiepysite jam meilę mokymuisi, kuri lydės jį visą gyvenimą. Jūs formuojate jų ateitį, kurioje jie galės drąsiai įveikti iššūkius, prisitaikyti prie naujų situacijų ir kritiškai mąstyti apie juos supantį pasaulį.

Supratimas, kad Montessori auklėjimas yra gyvenimo būdas, o ne griežtų taisyklių rinkinys, padės lanksčiai taikyti jo principus. Dėmesys visada sutelkiamas į natūralaus vaiko smalsumo ugdymą ir pozityvaus bei į augimą orientuoto mąstymo puoselėjimą.

 

Pagrindiniai Montessori auklėjimo principai

Montessori auklėjimas – tai daugiau nei tik metodų rinkinys; tai požiūris į pagarbą natūraliems vaiko vystymosi poreikiams ir jų supratimą. Svarbiausi šio požiūrio principai yra pagrindiniai principai, kuriuose derinami aplinkos, savarankiškumo, drausmės ir pagarbos vaiko raidai vaidmenys.

Vadovaujama laisvė ir savarankiškumas: Montessori auklėjimo kertinis akmuo – vesti vaiką į savarankiškumą. Kurdami namus, kurie yra saugus tyrinėjimo prieglobstis, suteikite vaikui laisvę išreikšti jam būdingą kūrybiškumą ir įtvirtinti savo individualumą nuo pat mažens. Toks savarankiškumo ugdymas padeda suformuoti tvirtą savimonę, gebančią mokytis visą gyvenimą.

 • Skatinkite sprendimų priėmimą suteikdami galimybę rinktis
 • Skatinti savitarną atliekant kasdienes užduotis
 • Stebėkite nepertraukdami natūralių mokymosi procesų

 

Daugiau apie Montessori galite sužinoti el. Parduotuvės portale Yesforskills.lt.

 

Praktinio gyvenimo įgūdžių ugdymas: supažindinsite vaiką su “praktinio gyvenimo” veikla, imituojančia kasdienes užduotis. Šie užsiėmimai skirti ne tik žaidimams; jie labai svarbūs ugdant koordinaciją, koncentraciją ir atsakomybės jausmą. Labai svarbu kartu su vaiku įsitraukti į šias veiklas, nes tai padeda užmegzti draugišką ryšį ir įteisinti jo vaidmenį šeimoje.

 • Įtraukite vaikus į namų ruošos darbus, pavyzdžiui, maisto gaminimą ir valymą
 • Pasirūpinkite vaikų dydžio įrankiais, kad būtų skatinamas jų dalyvavimas.
 • švęskite procesą, o ne tik rezultatą

Konstruktyvių ribų nustatymas: Montessori auklėjime drausmė – tai ribų nustatymas ir natūralios pasekmės, leidžiančios išmokti svarbiausių gyvenimo pamokų. Bausmės nėra numatytoji priemonė. Priešingai, aiškios ribos, atitinkančios natūralius rezultatus, skatina savidiscipliną ir pagarbą.

 • Naudokite pozityvią kalbą, kad išdėstytumėte lūkesčius
 • Aptarkite logiškas veiksmų pasekmes
 • leiskite vaikams saugiai patirti savo pasirinkimų pasekmes

Pagarbus augimas ir vystymasis: Ankstyvaisiais metais vaikas intensyviausiai įsisavina jį supantį pasaulį. Suprasdami, kad kiekvienas vaikas vystosi unikaliai, gerbsime šį procesą ir pritaikysime savo požiūrį prie jo individualaus tempo. Taip pripažinsite vaiką ne tik tuo, kas jis yra, bet ir tuo, kuo jis tampa, todėl kiekvienas jo raidos etapas bus vertinamas ir reikšmingas.

 • Atkreipkite dėmesį į raidos etapus
 • Pritaikykite mokymosi patirtį, kad ji atitiktų vaiko interesus.
 • Patvirtinkite jausmus ir patirtį, kad skatintumėte emocinį intelektą.

Taip pat skaitykite: