Dezinfekavimo priemonių pasirinkimas: ką reikėtų žinoti?

Šiuolaikinės rinkoje esančios dezinfekcijos priemonės padeda veiksmingai kovoti su infekcijomis ir patogeninėmis bakterijomis ir nėra pavojingos, jei naudojamos teisingai ir pagal paskirtį. Norint tiksliai pasirinkti priemonę, atsižvelgiama į dezinfekcijos priemonių vietą ir užterštumo laipsnį. Dezinfekcijos priemonė parenkama pagal jos sudėtį ir technines savybes.

Dezinfekavimo priemonių klasifikacija

Šiuolaikinių dezinfekavimo priemonių  sudėtyje yra dviejų ar daugiau rūšių veikliųjų medžiagų, galinčių sunaikinti daugumą kenksmingų ir atsparių mikroorganizmų. Jos nuolat tobulinamos, pasižymi mažu toksiškumu, todėl yra saugios žmonėms.

Galima išskirti šias antiseptikų savybes:

  • veikia prieš didelį spektrą kenksmingų mikroorganizmų;
  • paruošti dezinfekantų tirpalai turi ilgą galiojimo laiką ir gali būti naudojami pakartotinai;
  • jie nepažeidžia apdorotų paviršių ir medžiagų.

Pirmiausia dezinfekcinės priemonės skiriamos pagal naudojimo tipą: jos gali būti gaminamos skysčių, gelių, impregnuotų servetėlių ir kt. pavidalu. Kasdienėje medicinos praktikoje antiseptikas dozatoriui yra labai praktiškas.

Kelios dezinfekavimo priemonių rūšys skiriamos pagal jų sudėtyje esančią veikliąją medžiagą:

  • populiariausias yra alkoholis. Alkoholio turintys produktai nepalieka pėdsakų, nes greitai išgaruoja, ir yra pigūs. Jie dažniausiai naudojami odai nuvalyti prieš injekcijas, taip pat rankoms dezinfekuoti;
  • chloras. Jo pagrindu pagamintos sterilizavimo priemonės. Gali būti naudojami įvairiose situacijose, kai reikia dezinfekuoti. Tačiau tam tikros koncentracijos sukelia audinių spalvos pokyčius arba metalinių paviršių koroziją;
  • aldehidai. Šis antiseptikas naudojamas formaldehido pavidalu, pasižymi plačiu veikimo spektru, padeda pašalinti nemalonų kvapą;
  • vandenilio peroksidas. Mažai toksiškas medicininis antiseptikas, bekvapis, saugus aplinkai;
  • kombinuotosios sterilizuojamosios medžiagos. Šioje dezinfekcijos priemonių grupėje yra kelios veikliosios medžiagos, naudojamos įvairiems mikroorganizmams naikinti.

Be pirmiau minėtų, yra ir kitų rūšių dezinfekavimo priemonių, pavyzdžiui, fenoliniai antiseptikai – šiandien mažai naudojami dėl padidėjusio toksiškumo, aminų junginiai – dažnai naudojami kaip dezinfekcinės valymo priemonės, maisto pramonėje naudojami antiseptikai guanidino pagrindu.

Svarbų vaidmenį sveikatos priežiūros darbuotojų darbe atlieka antibakterinės priemonės, skirtos išoriniam naudojimui, ypač rankų priežiūrai. Naudojant dozatorių jų naudojimas yra patogus. Antiseptikas, skirtas dozatoriui, turėtų pasižymėti hipoalerginėmis savybėmis.

Atliekant injekcines operacijas, patogu naudoti alkoholio turinčius produktus tamponų injekcijoms pavidalu, jie supaprastina procedūrą medicinos personalui, patogūs pacientui, nesukelia odos reakcijų.

Taip pat skaitykite: