,

Teniso korte plušantis senjoras Antanas ragina šį sportą atrasti ir kitus: „Pradėti sportuoti niekuomet nevėlu“

Prieš daugiau nei 50 metų teniso aistra užsikrėtęs senjoras Antanas Vytautas Būda, mylimo sporto neapleidžia iki pat šių dienų, korte judėdamas kas antrą dieną. Vyras teigia, kad tai nepaprastai gera veikla net ir jo amžiuje, mat ne tik kad išjudina visą kūną, bet ir lavina reakciją bei stiprina susikaupimą, taip suaktyvinant smegenų veiklą.

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus vėl žadins senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.

Šios savaitės laidos herojus – technikos mokslų daktaras Antanas Vytautas Būda, kuris sukūręs ir daugiau nei 30 metų vadovavęs kelionių agentūrai „Eura Travel“, šiandien direktoriaus portfelį padėjęs į spintą ir jį iškeitęs į teniso raketę.

„Tenisą praktikuoju jau penkiasdešimt metų. Kai apsigyniau disertaciją, su draugu pradėjome žaist ir taip nuo 1972 metų iki šių dienų ir žaidžiu. Tai yra fizinis judėjimas, reakcija, susikaupimas. Tenisą pradėti sportuoti niekuomet nevėlu, nes pasaulio turnyruose net 80-90 metų žaidėjai dar pluša teniso kortuose“, – laidoje pasakos pašnekovas.

Nors senjoras – garbingas technikos mokslų daktaras, daugiau nei tris dešimtmečius savo gyvenimo jis paskyrė kelionėms. Jas organizavęs, lydėjęs turistus, dirbęs gidu, Antanas įkūrė sėkmingai gyvuojančią kelionių agentūrą, kurios valdymą dabar jau perleidęs savo sūnums.

„Prieš daugiau nei 30 metų, kai baigiau institutą ir dirbau mokslinį darbą, jau mokėjau keturias užsienio kalbas, todėl galėjau pats vesti ekskursijas po visą Europą. Pats lydėdavau turistų grupes, pilnus autobusus į Londoną, Romą, Paryžių, Barseloną. Buvau ir gidu, ir kelionės vadovu, o dabar šį verslą perleidau sūnums“, – istorija dalinsis Antanas.

Laidos pašnekovas net metus gyveno ir dirbo Amerikoje, tačiau supratęs, kad emigranto dalia vargana, grįžo į Lietuvą, tvirtai teigdamas, kad visur gerai, bet namuose geriausia. Visgi, daug šalių aplankęs ir daug ko matęs Antanas laidos kūrybinei komandai išsiduos turintis vieną norą – pirmą kartą atsisėsti už kartingo vairo ir šią jo svajonę išpildyti padės laidos draugai „Kartlandas Kaunas“.

„Anūkė vis kviečia ir kviečia į kartingus, o aš neatrandu tam laiko. Bijoti važiuoti tikrai nebijau, esu vairavęs dviejų aukštų autobusą, bet čia atrodo, kad įsėdi į mėnuleigį. Labai neįprastas, bet smagus jausmas. Todėl ir kitiems senjorams palinkėčiau nebijoti bandyti tai, ko dar nesat bandę, nes kai nebandai, tai ir tų pirmų kartų nebūna“, – tikins laidos herojus.

NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS

Kita laidos tema: kaip palengvinti nugaros skausmus?

Nugaros, kaklo ar pečių skausmai – viena dažniausių mūsų moderniais laikais žmoniją varginančių problemų. Net 80 proc. gyventojų bent kartą per metus susiduria su įvairaus pobūdžio nugaros skausmais, kurie sutrikdo kasdienę veiklą. Priežasčių šiam negalavimui daug, kaip ir skirtingų gydymo būdų, tačiau vieni efektyvesnių yra šildomieji pleistrai, tokie kaip „Dr. Theiss“, kurie veikia vietiškai, pagerindami kraujotaką ir sumažindami skausmą.

„Šildantis pleistras savo sudėtyje turi augalines medžiagas, vienos iš jų gali būti geležies milteliai, kurie reaguoja su kūno temperatūra ir pradeda skleisti šilumą. Ši atpalaiduoja skausmingą, įsitempusį raumenį, o atpalaiduotas raumuo nebespaudžia nervų ir jaučiamės geriau“, – teigs „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Kita laidos tema: priešvėžinėje mityboje gausu antioksidantų ir polifenolių

Sakoma, kad matematika yra visų mokslų motina ir varomoji žmonijos pažangos dalis. Tam pritaria ir garsus šalies matematikas, docentas, mokslų daktaras Gintautas Misevičius, savo mylimą mokslą dėstęs ne tik Lietuvos, bet ir Afrikos šalių universitetuose. Tačiau jo namuose laidos kūrybinė komanda apsilankys ne matematinių lygčių spręsti, o pasikalbėti apie jo sveikatą ir kas jo manymu lėmė, kad prieš kelis metus jam pavyko įveikti onkologinę ligą.

„Ši liga, kaip tas nelaukiamas draugas, kuris gali bet kada tave prisiminti, bet jau pusantrų metų kaip jokių požymių nesijaučia. Manau, kad vartoti polifenoliai padėjo nuslopinti, be chirurginio gydymo ir chemoterapijos, kuri ir padeda ir kenkia vienu metu, bet manau, kad galutinį žodį tarė polifenoliai“, – laidoje savo istorija dalinsis Gintautas Misevičius.

Iš tiesų, Jungtinės Karalystės Kembridžo universiteto mokslininkai, vadovaujami garsaus profesoriaus, onkologo Robert Thomas, atrinko daugiausiai polifenolių ir antioksidantų turinčius keturis superproduktus – brokolius, granatus, ciberžoles ir žaliąją arbatą, kuriuos patalpinę į kapsules, klinikiniais tyrimais nustatė jų priešvėžinį poveikį. Yra žinoma, kad polifenoliai ir antioksidantai, mažina ne tik onkologinių ligų, bet ir daugelio kitų lėtinių ligų riziką, nes palaiko imuninę sistemą. Atliktas nacionalinis klinikinis Pomi-T tyrimas pirmąkart pasaulyje patikimai įrodė, kad tinkamai suderinti skirtingų augalų polifenoliai ir antioksidantai, koncentruoti vienoje kapsulėje, slopina ne tik vėžio žymenų augimą, bet ir kitus organizmo uždegimo procesus, lemiančius įvairių lėtinių ligų atsiradimą bei vystymąsi.

„Nebūtinai tu susirgsi, bet jeigu imunitetas yra silpnas, tai tas turimas genas gali išprovokuoti ligos atsiradimą. Dažniausiai užpuolančios lėtinės ligos yra onkologinės ir širdies kraujagyslių ligos. Iš gamtos mes gauname daug gerų dalykų ir būtent maiste sutinkame polifenolius bei antioksidantus, kurie apsaugo mūsų ląsteles nuo laisvųjų radikalų prisijungimo, kitaip tariant, padeda išvengti aplinkinių faktorių neigiamos žalos organizmui“, – laidoje kalbės „Mano šeimos klinika“ šeimos gydytoja Jūratė Ivanauskienė.

Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Vedėjos Lauros Balčiūtės kalbinami senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 17 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.“

Taip pat skaitykite: