,

88 metų senjorė Onutė prisiminė savo neeilinę gyvenimo istoriją: fiktyvi santuoka išgelbėjo iš Sibiro

Birštone gyvenanti ir aktyvių senjorų bendruomenei priklausanti 88-erių metų Onutė Kurapkienė sako visuomet į viską žiūrėjusi pozityviai, o tai nepasikeitė net ir laikui bėgant. Per karantiną moteris nepasidavė depresijai, atrado naują aistrą tapybai ir dabar rengia parodas bendraamžių rate. Tačiau senjorės gyvenimo istorija – neeilinė. Patyrus su šeima tremtį į Sibirą, iš tenai jai pavyko ištrūkti tik fiktyvios santuokos dėka, o iš pradžių pripratusi prie savo vyro bei galiausiai jį iš tikro pamilusi, šiandien gali didžiuotis ne tik dviem vaikais, bet ir 6 anūkų bei net 9 proanūkių kraičiu.

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus vėl žadins senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.

Šios savaitės laidos herojė 88-ies metų Onutė Kurapkienė mėgaujasi aktyviu gyvenimu, dalyvauja Birštono „Bočių“ bendrijos veiklose, dainuoja chore ir netgi turi laiko tapyti. Užaugo senjorė ūkininkų šeimoje Kauno rajone, tik jos tėtis buvo ne vietinis, o į Lietuvą pas gimines sugrįžęs iš Amerikos.

„1901 metais tėvelio šeima emigravo į Ameriką, bet kadangi Lietuvoje esančiame ūkyje gyveno giminės, kurie neturėjo savo vaikų, tai mano tėvelį parsikvietė iš Amerikos, kad įsisūnytų, nes kitaip nebuvo kam palikti turtų, žemės. Čia jis augo nuo 12 metų, buvo savanoris, patriotas, būdamas 18 metų susituokė ir vėliau susilaukė 7 vaikų“, – pasakos laidos herojė.

Onutės vaikystė buvo šviesi ir laimingi iki tada, kai paauglę mergaitę su visa šeima ištrėmė į Sibirą. Ir nežinia kaip būtų susiklostęs likimas, jeigu skaičiuojant aštuonioliktus gyvenimo metus jai nebūtų pasitaikęs šansas su fiktyvia santuoka grįžti į Lietuvą.

„Jis man buvo ir vyras, ir brolis, ir viskas viename. Ar pamilau? Galbūt labiau pripratau, bet paskui tikrai pamilau“, – apie netikros santuokos virtimą į tikrą laidoje prisimins senjorė.

Su vyru Onutė Birštone pasistatė namus, jiems gimė du vaikai, o dabar moteris gali didžiuotis net 6 anūkų ir 9 proanūkių kraičiu.

2006 metais šiame kurortiniame miestelyje duris atvėrė nauji Birštono parapijos Carito bendruomenės namai, kuriuose įsikūrė Birštono sveikos gyvensenos klubas „Šilagėlė“, suburiantis senjorus į aktyvų laisvalaikį.

„Dauguma mūsų krašto senjorų yra aktyvūs, jie visur dalyvauja, sveikatinasi, juda, sportuoja, domisi sveika mityba, bėgioja, dalyvauja sportinėse varžybose, mėgsta keliauti, pramogauti, žiemą organizuojam sveikatinimosi žygį, važiuojam į pajūrį, maudomės ledinėje jūroje, vasarą organizuojam festivalius“, – teigs klubo prezidentė Aldona Žaliauskienė.

Bendruomenės namuose kampą rado ir Birštono „Bočių“ bendrija, vienijanti daugiau nei pusantro šimto narių. Bočiai organizuoja pensijinio amžiaus žmonių užimtumą, plėtoja savitarpio pagalbą, rūpinasi miestu ir vieni kitais.

„Miestas atsiliepia į mūsų veiklą, mus kviečia pakoncertuoti, sodinam medelius. Turime chorą, kuris atšventė dvidešimtmetį. Senjorams linkime sveikatos ir neatsiriboti nuo bendrystės, nes tuomet ne taip maudžia, ne taip jaučiamas skausmas, vienatvė. Ypatingai tokiame amžiuje, kai ne visada aplanko artimieji, ne visada galime džiaugtis anūkais ar proanūkiais, bet visuomet galim pabūti vieni su kitais“, – tvirtins Birštono „Bočių“ pirmininkė Julija Barutienė.

Birštono bočiams priklauso ir Onutė. Visai neseniai bendruomenė surengė jos kūrinių parodą, nes pasirodo prieš porą metų Onutė atrado naują savo talentą – tapybą.

„Aš visuomet buvau labai linksma, niekam nieko nepavydėjau, save prisižiūrėjau, maudydavausi ežeruose, anksčiau ir į eketes lįsdavau. Net kai pandemija uždarė mus visus į namus, aš neliūdėjau, nepasinėriau į depresiją, o pradėjau tapyti. Paveikslai gal ir vaikiški, bet piešiu savo gyvenimą: upę, kalnus, namelius kur gyvenau Sibire, savo tėviškę, savo bažnyčią, Vytauto kalną“, – pasakos senjorė.

Prakalbus apie sveikatinančias procedūras, Onutė užsiminė niekuomet neišmėginusi nieko, skirto grožio puoselėjimui, todėl kartu su laidos kūrybine komanda nuvykus į „Vytautas Mineral SPA“, pirmą kartą išbandys guasha veido masažą su lietuviškuoju gintaru, kuris malšina įtampą, o masažo technika skatina naujų odos ląstelių augimą, padeda atkurti sveikos odos spalvą, pagerina kraujotaką bei limfotaką.

NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS

Judėjimas tai sveikos senatvės garantas. Įrodyta, kad fizinis pasyvumas yra daugelio ligų rizikos veiksnys, dėl kurio sumažėja žmogaus darbingumas, gyvybingumas, prastėja nuotaika, blogėja centrinės nervų sistemos veikla. Būtent todėl aerobikos sporto šakos pradininkė Lietuvoje Joana Bartaškienė jau daugybę metų senjorus skatina judėti ir mėgina juos užkrėsti savo pozityvumu bei energija.

Nuotr. aut. Tomas Petrovskis.

„Visą laiką sakydavau, jog senjorams pirmoje vietoje turi būti judėjimas ir bendravimas. Džiaukimės kiekviena diena, nes tas džiaugsmas prabudus, nusišypsojus mums labai daug duoda, o jeigu dar pajudėsime, pašoksim, tai nunešim ir jaunimą“, – laidoje ragins Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė Joana Bartaškienė.

Tačiau judėti tampa sudėtinga, kuomet aplanko nemalonūs skausmai. Kaulažolių tepalas – tai tikra senolių išmintis. Šis produktas pasižymi priešuždegiminiu, minkštinamuoju ir patinimą mažinančiu poveikiu. Jį galima tepti nugarai, sąnariams, raumenims, galima naudoti pėdų kulnams bei nakčiai kaip kompresus. Dr. Theiss kaulažolių tepalas gali padėti ir įvykus įvairioms traumoms, kurių netrūksta prasidėjus pavasario sodo darbams.

„Kaulažolių tepalas pats iš savęs pasako, kam jis gali būti naudojamas. Tai viskas kas susiję su kaulais, sąnariais, skausmais, patinimais. Savo sudėtyje jis turi vitamino E ir alantoino, kuris gali pagerinti ir pačios odos būklę, jeigu yra suskilinėjimas, išsausėjimas“, – laidoje pasakos vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Vedėjos Lauros Balčiūtės kalbinami senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.“

Taip pat skaitykite: