,

Tradicinis laidojimas ar kremavimas – kaip nuspręsti?

Prarasti artimąjį – viena skaudžiausių patirčių žmogaus gyvenime. Žmogaus išėjimas atneša ne tik didžiulį sukrėtimą ir skausmą, bet ir įtampą, juk laikotarpis ir taip emocingas, tačiau dar reikia suplanuoti atsisveikinimą bei nuspręsti kaip žmogus bus laidojamas. Nors Lietuvoje vis dar populiaresnis tradicinis laidojimo būdas, vis daugiau artimųjų paskutinei mirusiojo kelionei pasirenka kremavimo paslaugas, o tai dažnai lemia ne tik ekonomiškumas, bet ir noras saugoti aplinką.

 

Kremavimas – ekonomiškesnis bei mažiau teršiantis pasirinkimas

 

Tvarumas tampa vis aktualesnis visame pasaulyje, neatsilieka ir Lietuva. Pagal statistiką Lietuvoje kremuojama apie 30 proc. mirusiųjų, tačiau Karolina Jancevičiūtė, Kaune esančių atsisveikinimo namų „Rekviem“ administracijos vadovė, pastebi, jog darbo praktikoje kremaciją renkasi apie 70 proc. klientų. Taip pat pastebima, jog didmiesčiuose populiaresnis kremavimas, o mažesniuose miesteliuose – įprastas laidojimas į žemę. Abiem atvejais laidotuvės yra organizuojamos labai panašiai – yra galimybė atsisveikinti su paruoštu ir aprengtu velionio kūnu šarvojimo salėje, tiek laiko, kiek pageidauja patys artimieji. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų laidojimo būdų yra tai, kad renkantis kremaciją, urną su kremuotais palaikais galima ne tik laidoti žemėje, bet ir patalpinti kolumbariumo nišoje arba išbarstyti jūroje ar upėje. Dėl vietos skirtos laidojimui trūkumo, šios galimybės dažnai išsprendžia problemą su kuria susiduria žmonės neturintys šeimos kapavietės. Tuo tarpu laidojant tradiciniu būdu, velionio artimieji gali rinktis tik karsto laidojimą kapavietėje. Todėl, iš šių dviejų pasirinkimų, kremavimas paprastai yra ekonomiškesnis bei draugiškesnis aplinkai.

 

Kuris laidojimo būdas pigesnis?

Pasak Kaune esančių laidojimo namų „Rekviem“ administracijos vadovės, sunku sulyginti laidotuvių kainas, kadangi viskas priklauso nuo artimųjų pasirinkimų, įprastai kremavimo kaina yra 382 Eur.: „Jei visgi vertintume, kuris laidojimo būdas leidžia žmonėms daugiau sutaupyti, tai būtų kremavimas. Renkantis kremavimą velionio artimieji gali daug kuo pasirūpinti patys ir išvengti papildomų išlaidų, o laidojant tradiciniu būdu, yra būtina samdyti specialų transportą, rinktis karstą, samdyti žmones karsto nešimui ir pan., todėl minimali laidotuvių kaina išauga. Taip pat kapo duobės iškasimas karstui yra brangesnis už duobę urnai. „Rekviem“ laidojimo namai siūlo paslaugų paketą, kurio kaina 500 Eur ir į kurį įeina: velionio kūno paėmimas iš Kauno, transportavimas į Lietuvos krematoriumą Kėdainiuose, pati kremacija ir kremuotų palaikų parvežimas į Kauną bei kapsulė. Labai paprastai apskaičiuoti laidotuvių kainą, tiek su kremavimu, tiek be kremavimo galima „Rekviem“ laidojimo namų puslapyje esančioje  laidotuvių skaičiuoklėje“,- pataria Karolina Jancevičiūtė.

 

Dažnai atsisveikinimas su kremuotais palaikais yra lengvesnis

Lietuvos krematoriumo Kėdainiuose administracijos vadovas Gražvydas Vaicieka sako, jog žmonės kremavimą renkasi, nes dažnais atvejais pats velionis dar būdamas gyvas buvo išreiškęs norą po mirties kremuotis arba patiems artimiesiems tai yra labiau priimtinas laidojimo būdas: „Dažnai kremacija yra renkamasi, kuomet velionis sunkiai sirgo arba po autoavarijos, kuomet su velionio kūnu fiziškai yra daug sunkiau atsisveikinti, tuo tarpu atsisveikinimas su kremuotais palaikais yra lengvesnis. Taip pat, dažnai žmonės renkasi kremaciją dėl laidojimo vietos – neturi fiziškai kur laidoti karsto, o su urna yra platesnis urnų pasirinkimas. Vertėtų dar paminėti, kad artimieji kremaciją renkasi kuomet nori sulaukti visų artimųjų grįžtant iš užsienio”,- atskleidžia G. Vaicieka.

Norint susipažinti organizuojamos ekskursijos

Su kremavimo paslauga iš arčiau galima susipažinti ir Lietuvos krematoriume Kėdainiuose nuolat vykstančiose ekskursijose: „Ši paslauga vyksta nuolat, tiek grupėmis, tiek individualiems asmenims ir yra nemokama, užtenka paskambinti į krematoriumo administraciją ir susitarti norimą laiką. Ekskursijos metu yra supažindinama su šiuo laidojimo būdu iš arčiau – parodomos šarvojimo salės, kuriose artimieji atsisveikina su velioniu prieš kremaciją, taip pat čia galima atsisveikinti su kremuotais palaikais ir po kremacijos. Lankytojams suteikiama galimybė supažindinti su kremacijos įrenginiu, papasakojama kaip jis veikia, kokios jo ypatybės bei paneigiamas vienas iš didesnių kremavimo mitų, kad kremuoti palaikai gali susimaišyti. Taip pat, yra parodoma urnų parduotuvė, kurioje yra vienas plačiausių urnų pasirinkimas Lietuvoje. Krematoriume nuolat vyksta įvairių menininkų darbų parodos, į kurias kviečiame atvykti. Taip pat, krematoriume yra galimybė susipažinti ir pasirašyti išankstinę kremavimo sutartį, kurioje galima išreikšti valią po mirties būti kremuotam.

Susipažinti su Lietuvos krematoriumu Kėdainiuose iš arčiau galite šiame internetininiame puslapyje.

 

Taip pat skaitykite: