,

Senjorei Aldonai stengtis dėl kupiškėnų nesutrukdo net dvi stuburo išvaržos: moteris patarnauja bažnyčioje, veda ekskursijas ir dėsto trečiojo amžiaus universitete

Nors senjorė Aldona Kupiškį atrado tik studijuodama, čia sutikta meilė paskatino pasilikti ilgam. Šiandien moteris yra tikra viso rajono siela, savo nepailstančiu užsidegimu pavyzdį rodanti krašto bendraamžiams. Aldona ne tik kad puoselėja aistrą fotografijai, bet ir patarnauja bažnyčioje, veda ekskursijas ir net yra trečiojo amžiaus universiteto meninės saviraiškos fakulteto dekanė.

Kineziterapeutas Saulius Paštukas, laidos herojė Aldona Ramanauskienė. Nuotr. aut. Tomas Petrovskis.

Jau šį šeštadienį į „Lietuvos ryto“ televiziją antrajam sezonui sugrįžta senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.

Šios savaitės laidos herojė – Aldona Ramanauskienė ir nors ji nėra kilusi iš Kupiškio, šį kraštą myli visa širdimi. Tačiau moteris pasakoja kaip šiandien prisimenanti, nuo ko gi viskas prasidėjo, jog jos gyvenimo kelias atvedė ją būtent į šį miestą.

„Kai mokiausi buhalterijos ir mane paskyrė į praktiką, aš net nežinojau, kur tas Kupiškis randasi. Bet čia sutikau savo vyrą Kostą. Anuomet jaunos dvi mergaitės atvažiavome čia iš Vilniaus, šokiuose mūsų nepasidalindavo, vietinės pavydėdavo, nes buvom rimtos konkurentės. Na, bet sausio mėnesį susipažinusi su savo Kostuku, jau liepos mėnesį atšokome vestuves“, – laidoje gražia istorija dalinsis senjorė.

Laidos kūrybinę komandą Aldona primygtinai pasikvietė į Kupiškio rajone Palėvenėje esančią Šv. Domininko bažnyčią, mat ši vieta senjorės gyvenime vaidina itin svarbų vaidmenį. Čia ji ne tik atranda sielai reikalingą ramybę, bet ir prisideda prie rengiamų mišių.

Laidos herojė Aldona Ramanauskienė, Laura Balčiūtė. Nuotr. aut. Tomas Petrovskis.

„Dar 2000-aisiais metais susirgo moteris, kuri puošdavo ir tvarkydavo bažnyčią, tai atvažiavęs zakristijonas manęs paprašė artėjančioms Kalėdoms paruošti prakartėlę. Taip atėjau ir čia pasilikau. Po poros metų mano vyrą užklupo onkologinė liga ir klebonas, ragindamas mane namuose neskęsti bėdose, pakvietė zakristijonauti“, – pasakos Aldona.

Tačiau veikla bažnyčioje tikrai ne vienintelis senjorės užsiėmimas. Ji veda ekskursijas, o trečiojo amžiaus universitete užima meninės saviraiškos fakulteto dekanės pareigas. Tačiau Aldona sako randanti laiko ir savo didelei aistrai – fotografijai.

„Kada turiu laisvo laiko, čiumpu į rankas fotoaparatą, sėdu ant motocikliuko ir išvažiuoju. Visas pamiškes, paupius apvažinėju, fotografuoti galiu net nenulipusi. Vyras tokią dovaną padovanojo moters dienos proga, bet matyt, jog gailėjo man duoti savo mašiną“, – šmaikštaus moteris.

Paklausta apie dar neišpildytus norus ir svajones, Aldona kuklinasi, prašydama tik vieno, kad jos ir vyro neapleistų sveikata, kad jie galėtų būti naudingi patys sau ir kitiems. Turinti net dvi stuburo išvaržas senjorė kerčia didelius skausmus ir laidos kūrybinė komanda, norėdama jai padėti, suorganizavo susitikimą su kineziterapeutu Sauliumi Paštuku, kuris patars kaip reikia mankštintis ir parodys kelis pratimus, kurie palengvins gyvenimą kiekvienam, kenčiančiam nugaros skausmus.

NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS

Kita laidos tema: judėjimo lengvumui reikalingas kolagenas

Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto salėse skamba lotyniški ritmai. Čia renkasi linijinių šokių kolektyvas – senjorės, kurioms judėjimas yra raktas į laimingą ir pilnavertį gyvenimą.

„Mums duoti sąnariai tam, kad judėtume. Tačiau nusiskundimų dėl skausmų išgirstu ne tik iš senjorų, bet ir iš jaunesnio amžiaus žmonių, nes šiandieninis tempas yra labai didelis, visi skuba, visi bėga, mityba nėra tokia gera, kad papildytume organizmą, todėl visi skundžiasi“, – laidoje atviraus Marijampolės TAU linijinių šokių kolektyvo vadovė Edita Kulikauskienė.

Su amžiumi žmogaus organizmas gamina vis mažiau judėjimui svarbaus baltymo – kolageno, o jo trūkumas gali tapti itin nemalonia sąnarių skausmų priežastimi. Ši medžiaga kūne sudaro net 25 proc. visų organizme esančių baltymų, ji pamaitina sąnarius, kremzles ir kaulus bei apsaugo nuo jų priešlaikinio susidėvėjimo. Būtent todėl specialistai rekomenduoja mitybą papildyti maisto papildais, tokiais kaip „Cemio Gemzė“, kurių sudėtyje yra grynos formos pirmo ir antro tipo kolageno bei vitamino C, itin veiksmingo sąnariams ir jų kremzlėms.

„Kolagenas yra didelės molekulinės masės baltymas, vienas iš pagrindinio jungiamojo audinio elementų. Jis reikalingas odos, kremzlių, sąnarių, kaulų, raumenų funkcijai palaikyti. Apie kolageno trūkumą organizme gali signalizuoti sumažėjęs odos elastingumas, atsiradęs sąnarių skausmas, raumeninės masės mažėjimas, pasikartojančios traumos. Taipogi kolageno sintezę gali slopinti tokie dirgikliai kaip rūkymas, perteklinis cukraus vartojimas, mažas fizinis aktyvumas bei netaisyklingas miego rėžimas“, – laidoje pasakos vaistininkė Toma Gečienė.

Kita laidos tema: Islandiją atradęs Giedrius Drukteinis žavisi vietinių įpročiais

Laura Balčiūtė, Giedrius Drukteinis. Nuotr. aut. Tomas Petrovskis.

Prieš du dešimtmečius pirmą kartą Islandijoje apsilankęs rašytojas ir TV laidų vedėjas Giedrius Drukteinis, šiandien ten vyksta reguliariai. Sveikuolių šalimi savo tekstuose pavadinęs šį kraštą vyras nemelavo, mat jam įspūdį paliko ne tik unikali gamta, bet ir vietinių gyventojų įpročiai, kurie duoda didelės naudos sveikatai.

„Žmonės žino, jog Islandija yra unikali šalis. Joje nėra medžių, nėra arklių ar žirgų, yra mažai gyventojų, tai ištisinis lavos gabalas su įspūdingais geizeriais. Išskirtinis ir kulinarinis paveldas: būdamas ten ragavau pūdyto ryklio ir buvau prisiklausęs, kad jis sukelia šleikštulį, turi specifinį aštrų, ne kiekvienam prieinamą skonį, bet man jis patiko. Visgi, kaip pas mus duona yra privalomas maisto elementas, kurį visada išvysi ant stalo, taip bendraujant su islandu pagal nutylėjimą gali suvokti, kad jisai tikrai turės atlenkiamą peiliuką ir žuvų taukus kažkokiam tai pavidale“, – laidoje pasakos Giedrius.

Iš tiesų, iš Islandijoje pagaunamų žuvų yra gaminami žmogui itin vertingi žuvų taukai. Matyt ne veltui toks maisto papildas giliai suleidęs šaknis į vietinių šalies gyventojų įpročius, mat islandų vidutinė gyvenimo trukmė yra beveik pati ilgiausia pasaulyje – apie 80 metų.

Dažnas besirinkdamas žuvų taukus pirma atkreipia dėmesį ne į sudėtį, riebalų rūgščių ar vitaminų kiekius, bet į produkto formą. Gamintojai, tokie kaip „Lysi“, šiai dienai siūlo pasirinkti iš kapsulių ir skystų žuvų taukų. Kapsulės neturi to tariamo žuvies poskonio, o skysti žuvų taukai gali būti pagardinti citrinų kvapiosiomis medžiagomis.

„Žuvų taukai gaunami iš riebios žuvies, jie labai būtini mūsų organizmui, kadangi organizmas negali jų pasigaminti. Žuvų taukuose yra daug Omega-3 rūgščių, kurios atsakingos už normalios imuninės sistemos veiklos palaikymą, slopina uždegiminius procesus organizme, taip pat gali sumažinti trigliceridų kiekį kraujyje“, – teigs vaistininkė Toma Gečienė.

Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Taip pat skaitykite: