,

Kompensuojami jau du klausos aparatai

Klausa yra viena svarbiausių žmogaus gyvenimo sudedamoji dalis. Girdėti ir suvokti mus supančius garsus, gebėti susikalbėti – viso to reikia norint gyventi kokybišką ir pilnavertį gyvenimą, juk tai labai svarbu socialinei integracijai. Visgi klausos sutrikimai yra antra pagal dažnumą liga kamuojanti vyresnio amžiaus žmones, o Europos Sąjungoje net kas šeštas žmogus skundžiasi turintis klausos sutrikimų. Medikai tikina, kad dėl didžiulio aplinkos triukšmo bei neteisingos klausos priežiūros, šis skaičius ateityje tik augs. Nors didžioji dalis klausos sutrikimų gali būti koreguojami klausos aparatais, tačiau tik nedaugelis juos nešioja. Svarbu žinoti ir tai, kad gerai girdėjimo kokybei svarbu turėti ne vieną, o du klausos aparatus.

 

Klausos sutrikimai ypač pavojingi vyresnio amžiaus žmonėms

 

Silpstant klausai, dažnas sergantysis šį sutrikimą pastebi tik tuomet, kai ima blogėti jo gyvenimo kokybė – atsiranda barniai namuose dėl to, kad neadekvačiai reaguoja, kalbinamas kelis kartus perklausia pašnekovų kas yra sakoma ar itin garsiai klausosi radijo ir televizijos. Pastebėję aplinkinių nepakantumą ir susierzinimą, klausos negalią turintys žmonės pradeda vengti aktyvaus bendravimo, rečiau lankosi viešuose renginiuose, ima mažiau bendrauti su draugais ir artimaisiais. Dėl tokios socialinės atskirties, gana dažnai atsiranda nepasitikėjimas savimi, liūdesys, nerimas, depresija. Pamažu ima blogėti ir pažintinės funkcijos, silpti atmintis, vystytis negrįžtami pakitimai galvos smegenyse, trikti koncentracija. 

Nustatyta, kad vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems klausos sutrikimų, kognityviniai gebėjimai silpnėja sparčiau, lyginant su tokio pačio amžiaus žmonėmis, kurių klausa normali. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog klausos sutrikimais besiskundžiantys vyresnio amžiaus žmonės turi didesnę riziką susirgti Alzheimerio liga ar senatvine demencija.

 

Galimybė gauti net 2 kompensuojamus klausos aparatus

 

Žmogaus klausa gali būti pažeista labai įvairiai – nuo nežymaus neprigirdėjimo iki visiško kurtumo. Turint abejonių, reikia nedelsiant kreiptis į specialistus, nes kuo greičiau susirūpinsite savo klausa, tuo didesnė tikimybė, jog atstatysite ir išsaugosite aplinkos ir garsų suvokimą bei galėsite ir vėl džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.

Kompensuojamą klausos aparatą gauti turi teisę visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu (PSD). Klausos aparatas gali būti kompensuojamas pilna arba daline kompensacija. Atsižvelgiant į klausos sutrikimą turinčio asmens amžių, skiriasi ir laikotarpis, kas kiek laiko galima naudotis gaunama kompensacija. 

Pasikeitus tvarkai nuo 2022 m. liepos 1 d. suaugę, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), kuriems nustatytas klausos nusilpimas, turi teisę gauti net 2 klausos aparatus NEMOKAMAI, jeigu taip paskyrė III lygio med. įstaigoje dirbantis LOR gydytojas. Teisę kreiptis dėl antro klausos aparato kompensacijos gali ir tie, kurie dokumentus dėl vieno klausos aparato kompensacijos susitvarkėte iki liepos 1 d.

Visuose „Optikos pasaulio“ regos ir klausos centruose galite nemokamai atlikti klausos testą ir pasinaudoti Valstybinės ligonių kasos (VLK) teikiama kompensacija klausos aparatams įsigyti.


Taip pat skaitykite: