,

Dirbtinės ašaros: ginklas prieš sausas akis

Sausos akys iš pažiūros skamba negrėsmingai, tačiau patiriantys akių sausumą žino, kad tai gali labai erzinti ir kelti diskomfortą. Sausų akių sindromas būna skirtingų tipų, o pasireikšti gali nuo klasikinio sausumo pojūčio iki paraudusių, pavargusių, deginančių ar ašarojančių sausų akių bei nemalonaus smėlio ar svetimkūnio pojūčio akyse. Sausų akių sindromas yra gana plačiai paplitęs visoje populiacijoje, dėl didelio priežasčių diapazono nukenčia daugelis žmonių, nors kai kurie net nežino, kad jų simptomus lemia akių sausumas.

Sausų akių gydymas padeda išvengti ligų

Sausos akys, tai akių paviršiaus drėkinimo sutrikimas, kurį gali sukelti įvairūs veiksniai. Pagrindinės priežastys, tai sutrikusi ašarų gamyba arba per greitas jų išgaravimas. Gali pasireikšti ir mišri forma, atsirandanti dėl sutrikusio ašarų susidarymo ir padidėjusio išgaravimo. Sutrikus ašarų plėvelės vientisumui, gali išsivystyti akies paviršiaus ligos, t.y. vokų, junginės, ragenos, ašarų liaukų ligos. Negydant sausų akių, susidaro uždaras ciklas, kuomet akių sausumas sukelia akies paviršiaus uždegimą, o uždegimas – apsunkina akių drėkinimo funkcijas. Todėl labai svarbu šį ciklą kuo greičiau nutraukti ir išvengti akies paviršiaus ligų, tokių kaip lėtinis konjunktyvitas ar ragenos uždegimas.

Ašarų plėvelė atlieka daugybę svarbių užduočių

Mūsų ašaros yra ne tik vanduo: žmogaus ašarų plėvelė atlieka daugybę užduočių, tokių kaip ragenos ir junginės drėkinimas, akies paviršiaus sutepimas, akies voko trinties tarp ragenos ir junginės sumažinimas bei akies paviršiaus apsauga nuo dirginimo. Ašarų plėvelė taip pat svarbi optimaliam šviesos lūžiui. Ant ragenos susidarantis lygus skystas paviršius užtikrina optiškai gerą vaizdo kokybę. Ašarų plėvelė aprūpina akies paviršių deguonimi ir svarbiomis maistinėmis medžiagomis. Joje yra svarbių fermentų ir antikūnų, apsaugančių nuo bakterijų, virusų, žiedadulkių ar kitų dirgiklių. Tikriausiai tai jau esate patyrę patys: jei svetimkūnis patenka į jūsų akį, ašaros kartu su akies mirksėjimu padeda sėkmingai jį išplauti.

Sveika ašarų plėvelė susideda iš 3 skirtingų sluoksnių, padengiančių ragenos paviršių: lipidinio, vandeninio ir mucininio sluoksnių.

1. Viršutinis lipidinis sluoksnis stabilizuoja ašarų plėvelę ir stabdo garavimą.       

2. Vidurinis vandeninis sluoksnis drėkina ir maitina akies paviršių.

3. Vidinis mucininis sluoksnis užtikrina tolygų ašarų pasisikirstymą ir sukibimą su ragenos paviršiumi.

Ašarojančios akys taip pat gali būti sausų akių požymis

Paprastai mirksint kas 4–6 sekundes ašarų plėvelė atsinaujina ir tolygiai pasiskirsto ant akies paviršiaus. Sausų akių atveju ašarų susidaro per mažai arba sutrinka trijų sluoksnių pusiausvyra, todėl akies paviršius drėkinamas nepakankamai. 

Akių sausumas ne visada pasireiškia pastebimu sausumo jausmu. Ašarojančios akys taip pat gali būti sausų akių požymis, pavyzdžiui, jei sutrinka ašarų plėvelės sudėtis. Matote – sausos akys turi daug veidų: degančios, ašarojančios, pavargusios, paraudusios akys, svetimkūnio ar smėlio pojūtis, jautrumas šviesai, diskomfortas nešiojant kontaktinius lęšius, sulipę vokai. 

Ašarų trūkumas sukelia grandininę reakciją, sukeliančią nusiskundimų virtinę: išgaravus vandeningai ašarų plėvelės daliai, padidėja ištirpusių ingredientų koncentracija – ašarų atveju tai daugiausia yra druskos. Tai įtakoja padidėjusį ašarų plėvelės osmosinį slėgį, kuris blogina akies paviršiaus būklę, bei didina akių diskomfortą. Dėl vandens trūkumo ašarose, išsiskiria daugiau uždegimo mediatorių, o tai  lemia paraudimą, patinimą ir kitus nemalonius pojūčius akyse. Sumažėjus ašarų kiekiui, akies paviršius nebėra tinkamai padengtas ašarų plėvele, o tai gali pakenkti regėjimui. Padidėjęs vandeninio ašarų sluoksnio garavimas kartais gali sukelti paradoksalų sausų akių ašarojimą: esant sutrikusiai ašarų plėvelės struktūrai, ji tinkamai nesukimba su akies paviršiumi ir pasireiškia ašarojimas. Tuo tarpu akis bando kompensuoti skysčių praradimą per dideliu vandeninio ašarų skysčio išsiskyrimu, tuo dar labiau skatindama ašarojimą.

Svarbu pasirinkti tinkamus akių lašus

Tokiu atveju rekomenduojamas dirbtinis akių drėkinimas bei ašarų plėvelės atstatymas.

Idealu, kad akių lašai naudojami sausoms akims gydyti turėtų šias savybes: būti puikiai toleruojami, sudėtyje neturėtų konservantų (benzalkonio), būtų giminingi akies paviršiui, turėtų prailgintą kontakto laiką, bet netrikdyti matymo, taip pat kad turėtų mažiausią įmanomą viskoziškumą, būtų hipotoniški, artimi ašarų pH ir naudotini ant kontaktinių lęšių.

Akių sausėjimo priežastys gali būti įvairios, kurias ne visada lengva aiškiai nustatyti. Akių išvaizda ir pojūčių pobūdis kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai. Kiekvienu konkrečiu atveju svarbu pasirinkti tinkamus akių lašus. 

Artelac dirbtinių ašarų šeima – tai išmanusis drėkinimas, skirtas kiekvienam sausų akių tipui:

Artelac Splash – greitas ir natūralus drėkinimas esant aplinkos veiksnių sukeltam akių sausumui (dirbant  su kompiuteriu, esant patalpose su oro kondicionieriais, dėl kontaktinių lęšių, patekus į akis įvairiems dirgikliams, pvz. dūmams ir kt.). 

Artelac Rebalance – vyresniems pacientams, kai sutrikusi ašarų sekrecija yra lėtinė būklė, įtakota amžiaus, menopauzės ar kitų hormoninių pokyčių, gretutinių ligų, vartojamų vaistų, chirurginių intervencijų. Šie akių lašai skirti nuolat pasikartojančiam akių sausumui, nuolatiniam akių skausmingumui, paraudimui, deginimo jausmui, akių nuovargiui, niežėjimui ir smėlio pojūčiui akyse malšinti.

Artelac TripleAction – super stipri formulė, atkurianti visus tris ašarų plėvelės sluoksnius, esant lėtiniam ašarų nepakankamumui dėl akių vokų liaukų ligų, kai varginantis akių diskomfortas ir sunkesni simptomai dažniausiai jaučiami ryte.

Artelac Nighttime Gel – pagalba akims, kai simptomai sunkūs ir jų nepavyksta numalšinti įprastais dirbtinių ašarų lašais. Tai papildomas produktas, padedantis atkurti ašarų plėvelę. 

Artelac Nature – natūralūs akių lašai su hialuronu ir akišveičių ekstraktu akių paraudimui ir sudirgimui malšinti. Jie suteiks akims skaistumo, baltumo, švytėjimo ir užtikrins ilgalaikį drėkinimą.

Taip pat skaitykite: