,

KĄ BŪTINAI REIKIA TURĖTI SODE?

Šiandieninė rinka sodininkams siūlo gausų pačios įvairiausios įrangos asortimentą. Ji tinkama naudoti tiek nedidelėse sodybose, tiek didelės apimties sodybiniuose sklypuose. Vartotojams lieka tik vienas rūpestis – išsirinkti pačius geriausius ir kokybiškiausius gaminius, kurie būtų patvarūs ir galėtų ištarnauti kuo ilgesnį laiką. Tačiau vien įrankių, laistymo įrangos sodybiniame sklype negana. Tvarkingas šeimininkas savo valdose privalo turėti ir kompostavimui reikalingą talpą.

 

Kas yra vadinama kompostu ir kokią naudą jis duoda dirvožemiui?

 

Kompostu vadiname žalias ir kitokias organines atliekas, kurios, būdamos sutelktos į vieną vietą, ilgainiui dėka natūralaus organinių medžiagų skaidymo virsta puvenomis, kurios pasitarnauja kaip natūrali dirvožemio trąša. Kompostavimas taip pat padeda apsaugoti gamtą nuo teršimo, jo dėka daržininkai net trečdaliu sumažina savo buitinių atliekų kiekį. Patsai kompostas yra nepamainomas lysvių ar šiltnamio dirvožemio kokybės gerintojas. Kitaip tariant, jis yra natūrali ir nieko nekainuojanti trąša, garantuojanti išsekinto dirvožemio atgaivinimą ir našesnį augalų derlių.

 

Kur geriausia kaupti kompostui tinkamas atliekas?

 

Komposto atliekas galima krauti į specialiai jam lentomis aptvertą vietą, tačiau patogiausia jas kaupti specialioje tam skirtoje dėžėje, kurioje visas kompostavimo procesas vyksta tvarkingai, nedarkoma vizualinė sodybinio sklypo aplinka. Tam reikia tik surasti tinkamą vietą komposto dėžei pastatyti. Pati tinkamiausia vieta yra ta, kuri lengvai pasiekiama iš bet kurios sodybinio sklypo vietos, tačiau ji neturi būti per daug arti kaimyninio sklypo, kad nesukeltų įtampos santykiuose su kaimynais. Kadangi kompostavimo procesui reikalinga drėgmė ir saulės šviesa, todėl būtų geriau, jei komposto dėžė būtų apsaugota nuo smarkesnio vėjo.

 

Ką galima ir ko negalima kompostuoti?

Kompostavimui tinka ne tik nuravėta ar žoliapjovės susmulkinta žolė, nukritę medžių lapai, nebetinkama vazonų žemė, karvių, triušių ir vištų mėšlas, bet ir tokios virtuvinės atliekos, kaip daržovių ir vaisių liekanos, kiaušinių lukštai, panaudotos arbatžolės, kavos tirščiai, suplėšyto popieriaus draiskanos. Kompostui netinka mėsos, žuvies ir pieno produktų atliekos, plastiko bei kitos sintetinių medžiagų šiukšlės, šunų ir kačių ekskrementai, piktžolės, kurios yra spėjusios subrandinti savo sėklas.

 

Kodėl kompostuoti atliekas tam skirtuose konteineriuose yra patogiau?

 

Kompostuoti tam tinkamas atliekas komposto dėžėse yra patogu todėl, kad jos užima nedaug vietos. Be to, jose greičiau pakyla organinių medžiagų irimui reikalinga temperatūra, patikimiau išsilaiko reikiamas drėgmės lygis. Jose laikomas kompostas tinkamai subręsta per metus laiko. Jei jums reikia kompostui laikyti skirtų dėžių, jų ieškokite internetinėje parduotuvėje adresu: https://laistymoiranga.lt/komposto-dezes.

Taip pat skaitykite: