,

Kaip apsaugoti uogas nuo paukščių?

Vasarą nekantriai laukiame to momento, kai pagaliau galėsime raškyti savo sodo gėrybes ir mėgautis šiltojo metų laiko sunokintais skoniais. Prisirpusiomis, saldžiomis uogomis mėgsta pasmaguriauti ir paukščiai. Tik vienas kitas sode apsilankantis paukštelis didelės žalos derliui, ko gero, nepadarys, o štai skraidantis jų pulkas gali palikti vaiskrūmius ir vaismedžius styroti be uogų.

 

Tikriausiai nė nereikia pasakoti, koks apmaudas apima pastebėjus nuo trešnių ar vyšnių medžio pakylantį varnėnų „debesį“. Ir vėl pavėlavome: atvykėliai jau prisipuotavo, mums beliko kauliukai – ką jau kalbėti apie iš šviežių uogų planuotą virti naminę uogienę… O kur dar braškės, avietės, šilauogės, serbentai ir kiti gardumynai, dėl kurių taip pat tenka konkuruoti su sparnuočiais. Vis dėlto yra keletas būdų, kaip atbaidyti paukščius ir pabandyti išsaugoti derlių: nuo apsauginių tinklų – iki paukščių baseinėlių. Jei vienas būdas išmėgintas ir neatrodo esantis labai efektyvus, kodėl gi nepabandžius paderinti jų kelių vienu metu?

 

Tinklai. Vienas populiariausių būdų apsaugoti uogų derlių nuo paukščių yra apdengti krūmus ar medžius tinklu. Svarbu turėti omenyje, kad apsauginio tinklo akutės turėtų būti kuo smulkesnės, be to, dengiant reikėtų stengtis nepalikti tarpų, pro kuriuos paukštis galėtų įlįsti. Priešingu atveju, toks tinklas paukšteliams gali tapti spąstais, nes, norėdami palesti, šie gyvūnėliai gali lengvai jame įsipainioti ir susižeisti ar net žūti.

Aitvarai. Paukščius, lesančius uogas, gali padėti atbaidyti aukštai parištas aitvaras su plėšraus paukščio atvaizdu: sakalu, vanagu ar pelėda. Paukšteliai, bijodami vėjyje plevėsuojančio „plėšrūno“, vengs artintis prie sultingu maistu viliojančios teritorijos, kad patys netaptų lengvu grobiu.

Bioakustiniai prietaisai. Vietoj aitvaro, galima pabandyti sode įtaisyti ir plėšriųjų paukščių balsus imituojantį aparatą. Tam, kad triukšmas nuolat nevargintų ir žmonių, verta rinktis tuos prietaisus, kurių viduje yra įmontuotas judesio daviklis. Tokiu būdu prietaisas veiks ne tam tikru intervalu, o sureaguos ir pradės skleisti garsą vos tik prie jo kas nors prisiartins.

Ultragarsiniai aparatai. Parduotuvėse taip pat galima įsigyti ir prietaisų, kurie skleidžia aukšto dažnio garsus, negirdimus žmogui, bet itin nemalonius gyvūnams. Dažnai šie aparatai turi kelis skirtingų dažnių režimus, todėl gali padėti atbaidyti ne tik paukščius, bet ir kitas įvairias didesnių gyvūnų bei smulkių kenkėjų rūšis. Tiesa, šis būdas gali netikti, jei yra laikoma naminių gyvūnų.

Kaliausė. Tikriausiai, viena seniausiai naudojamų priemonių apsaugoti daržus, sodus ir laukus nuo neprašytų svečių yra pastatyta žmogaus formos baidyklė. Svarbu, kad ji būtų pakankamai didelė ir iš tiesų primintų žmogų. Kaliausę pasidaryti galima sukonstruojant medinį rėmą ir jį apvelkant senais, nebenešiojamais drabužiais. Geriausiai, kad audiniai būtų ryškių spalvų, judėtų ir plaikstytųsi vėjyje, tad nepamirškite užrišti ir šaliko. Galvą „papuoškite“ šiaudine skrybėle ar kibiru. Dar naudingiau būtų, jei baidyklė ir triukšmautų: pavyzdžiui, ant rankų galite prikabinti varpelių ar tuščių skardinių.

Kompaktiniai diskai. Ko gero, ne vienuose namuose dar rastumėme šūsnį senų, nebenaudojamų kompaktinių diskų. Jie vis dar gali pasitarnauti! Suverkite po kelis ant virvutės ir pakabinkite ant šakų. Šie saulės šviesoje žaižaruos ir skleis šviesos atspindžius, kurių taip nemėgsta paukščiai.

Įvairūs blizgučiai. Folija, dovanų pakavimo, holografinės juostelės, blizganti kalėdinė atributika, šiugždantys polietileniniai maišeliai, į žemę įsmeigiami besisukantys vaikiški malūnėliai… Grožio ir tvarkos įspūdžio aplinkoje gal ir nekurs, bet tokioje blizgančioje „fiestoje“ paukščiai greičiausiai nenorės sudalyvauti.

Paukščių baseinas. Kai kurie specialistai mano, kad paukščiai gali bandyti lesti uogas, siekiant numalšinti troškulį, todėl, kad jos yra gana vandeningos ir savyje turi nemažai sulčių. Dėl šios priežasties gali būti naudinga savo sode turėti paukščių baseinėlį-girdyklę, kuriame sparnuočiai karštą vasaros dieną galėtų atsigaivinti. Nekamuojami troškulio gyvūnai mažiau nules ir uogų.

Svarbu atsiminti, kad, norint apsaugoti derlių, vaizdines ir garsines priemones reikėtų keisti bent kas savaitę, o geriausiai – kas keletą dienų: mat, paukščiai gana greitai prie jų pripranta ir ima nebebijoti. Nelabai patogu, bet verta pasistengti, kad derlius atsirastų ant mūsų stalo.

 

Liveta Burkšaitė

 

 

 

 

 

 

Taip pat skaitykite: