,

„Misija: švari vasara‘22“ rezultatai Anykščiuose: plastikinės maisto pakuotės, buteliai ir cigarečių nuorūkos

Šį ketvirtadienį Anykščių regioniniame parke vyko iniciatyva „Misija: švari vasara‘22“ – jos metu susirinkę dalyviai su šūkiu „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“, rankose laikydami perdirbto plastiko maišelius, leidosi į gamtos išlaisvinimo nuo šiukšlių misiją.

„Iš surinktų atliekų netoli Lajų tako galime daryti keletą išvadų – geriausiai pastebimos šiukšlės – plastikinės maisto pakuotės ir buteliai, taip pat radome ir gana daug stiklo atliekų. Tiesa, šį kartą pasitaikė ir retesnių atliekų: automobilinių dažų flakonas, tinklas, skirtas apsaugoti medžius nuo gyvūnų, elektroninė cigaretė. Galime daryti prielaidą, kad čia žmonės išeina į trumpus žygius, be specialaus pasiruošimo, su savimi nešasi tai, kas telpa į kišenę ar tiesiog į rankinę. Deja, atėję į svečius gamtoje ne visada elgiasi kultūringai“, – apžiūrėdama misijos dalyvių radinius teigė ekologė, „Žaliojo taško“ atstovė Vaida Griškevičienė.

 

Parko darbuotojų galvos skausmas – rūkaliai

 

Bijeikių apžvalgos bokštas, Daumantų atodanga, Lynų tiltas, Šventosios pažintinis takas, Medžių Lajų takas – tai vienos populiariausių lankytinų vietų Anykščių regioniniame parke. Skaičiuojame, kad šias vietas vasaros metu kasmet aplanko apie 170 tūkst. poilsiautojų.

Kaip teigia Medžių lajų tako komplekso padalinio vadovė Indrė Merkevičienės, pastaraisiais metais poilsiautojų kultūra gerėja, tačiau dar vis yra ir ne tokių šviesių parko darbuotojų atsiliepimų dėl rūkančiųjų.

„Poilsiautojai Lajų tako komplekse pakankamai kultūringi, tik rūkaliai – deja, bet ne, meta nuorūkas bet kur, neatsižvelgdami nei į švarą, nei į tvarką, nei į pavojų aplinkai“, – teigia I. Merkevičienė.

 

Šiukšlės atostogauja kartu su mumis 

 

Remiantis „Eurostat“ duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie 500 kg atliekų. Skaičiuojant, jog daugelis žmonių kasmet atostogauja bent 14 dienų, o populiariausias laikas atostogoms – vasara, keturių asmenų šeima per atostogas gali sukaupti net apie 80 kg atliekų, kurios neatsakingai paliktos atsiduria net ir valstybės saugomuose parkuose.

 

Vasara Lietuvoje – atostogų metas, kuomet daugelis aplanko saugomas teritorijas. 2022 m. atlikta Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų darbuotojų apklausa atskleidė, kad vasara yra ir tas metas, kuomet parkuose randama daugiausiai lankytojų šiukšlių. Vienos populiariausių poilsiautojų paliktos gerų akimirkų liudininkės – maisto bei gėrimų pakuotės, o „patraukliausios“ šiukšlėms vietovės – vandens telkiniai ir atokesnės poilsiavietės.

 

Šiukšlės atostogauja kartu su mumis 

 

Remiantis „Eurostat“ duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie 500 kg atliekų. Skaičiuojant, jog daugelis žmonių kasmet atostogauja bent 14 dienų, o populiariausias laikas atostogoms – vasara, keturių asmenų šeima per atostogas gali sukaupti net apie 80 kg atliekų, kurios neatsakingai paliktos atsiduria net ir valstybės saugomuose parkuose.

„Nerūšiuojamos atliekos niekur nedingsta – patekusios į gamtą, jos kaupiasi ir yra net kelis šimtus metų, kenkdamos ir tapdamos tikra našta gamtai bei jos gyventojams, todėl mūsų tikslas – priminti vasarotojams, kad gamtoje viską, ką atsinešame, privalome išsinešti, nepatingėti pakelti svetimą šiukšlę ir galiausiai viską tinkamai išrūšiuoti. Etatinių valytojų gamtoje nėra, todėl atostogos negali būti pasiteisinimas elgtis neatsakingai“, – teigia iniciatyvos organizatorė, organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Simona Rasalė.

 

Kviečia tapti atsakingo vasarojimo ambasadoriais

 

Teigiama, kad iniciatyva „Misija: švari vasara ‘22“ siekiama ugdyti atsakingesnius ir tvaresnius visuomenės vasarojimo įpročius bei atkreipti poilsiautojų dėmesį į tai, kad ne tik susirinkti savo ir pakelti svetimą šiukšlę, bet ir surinkus šiukšles jas tinkamai išrūšiuoti – būtina. Iniciatyvos „Misija: švari vasara ‘22“ organizatoriai kviečia ugdytis atsakingesnius ir tvaresnius vasarojimo įpročius lankantis gamtoje, nes etatinių tvarkytojų joje nėra.

„Siekiame atkreipti poilsiautojų dėmesį į tai, kad ne tik susirinkti savo ir pakelti svetimą šiukšlę, bet ir surinkus šiukšles jas tinkamai išrūšiuoti, net jei ir atostogaujate – būtina. Mūsų šiukšlės atostogauja kartu su mumis, tad reiktų to nepamiršti. Vykstant į gamtą, mūsų pirkinių krepšyje yra ne tik užkandžių, gėrimų, bet ir jų pakuotės, tad reiktų nepamiršti, kad tampame atsakingi, kur ir kaip mes jas išmesime. Pažintiniuose takuose šiukšliadėžių taip pat nėra tikslingai, nes paukščiai, lapės, stirnos, radusios maisto likučių, gali suvalgyti ne tik maisto likučius, bet ir pakuotes. Todėl pagrindinė taisyklė gamtoje, kurią kviečiame įsidėmėti visiems yra: „Ką atsinešei, tą išsinešk ir tinkamai išrūšiuok“. Tai yra labai   svarbu“, – teigia iniciatyvos organizatorė, didžiausios pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė.

 

30 išskirtinių maršrutų ir 10 tvaraus vasarojimo kelialapių

 

Šiais metais poilsiaujantiems Lietuvoje iniciatyvos komanda parengė net 30 nemokamų išskirtinių maršrutų ir 10 tvaraus vasarojimo kelialapių po veiklos 30-metį švenčiančius Lietuvos regioninius parkus.

 

Visą vasarą poilsiautojų lauks nemokamos pramogos – populiariausi stalo ir lauko žaidimai, pagaminti iš antrinių žaliavų, žinių išbandymas rūšiavimo turnyruose, atliekų perdirbimo ekspozicija, fotosesija ir jėgų išbandymas matuojantis „atostogų atliekų“ kuprinę, edukacijos apie atsakingą vartojimą bei prizai už įveiktus žingsniavimo ir gamtos išlaisvinimo nuo šiukšlių iššūkius su vaikščiojimo programėle #walk15.

Prisijungti prie iniciatyvos galima ir tampant savarankišku jos ambasadoriumi. Tai padaryti galima dviem būdais: parsisiųsti vaikščiojimo programėlę #walk15, prisijungti prie „Misija: švari vasara ‘22“ iššūkio ir pasirinkti, už kokį regioninį parką žingsniuosite, arba įamžinti atsakingo poilsiavimo akimirkas ir dalintis jomis „Facebook“ grupėje „Misija: švari vasara ’22“ bei laimėti tvarių ir vertingų prizų.

 

 

Taip pat skaitykite: