,

Švaru ir nekenksminga – natūralios valymo priemonės

Prieš planuojant generalinę tvarką savo namuose, verta pasidomėti, kokios priemonės gali įveikti įvairius nešvarumus. Parduotuvėse gausus valymo priemonių pasirinkimas ir išsirinkti kartais darosi sunku, tačiau šiose priemonėse neretai galima rasti kenksmingų cheminių medžiagų, kurios ne tik lieka ant paviršių, bet neretai nukeliauja ir į mūsų plaučius. Alternatyva – ekologiškos, pigios ir visai nekenksmingos natūralios priemonės, su kuriomis išblizginsite visus kampus.

Naminės priemonės ne tik gali būti tokios pat veiksmingos, bet dažnai ir beveik nieko nekainuoja. Dar geriau, jog ingredientus, iš kurių susideda naminės valymo priemonės, dažnai jau turime namuose, belieka tik apsižvalgyti…

Kepimo soda

Kepimo soda yra puikus valiklis ir dezodorantas. Jis puikiai dera su actu, tam, kad išvalytų įvairias dėmes ir pašalintų kamščius. Kartu su natūraliu muilu suminkština vandenį ir padidina putų valymo galią.

Skalbimo soda

Skalbimo soda yra puiki natūrali alternatyva, norint pašalinti riebalus nuo virtuvės ir vonios paviršių (kriauklės, vonios, dušo kabinos ir vonios plytelių) ir netgi virtuvės reikmenų. Taip pat tinka norint pašalinti dėmes nuo drabužių ir dezinfekuoti aplinką. Atsargiai: nereikėtų naudoti ant aliuminio paviršių.

Baltasis actas

Baltasis actas arba acto rūgštis pašalina riebalus ir miltligę, gaivina, pašalina daugumą dėmių bei išvalo vaško sankaupas.

Citrina

Niekam ne paslaptis, kokia rūgšti yra citrina, bet ar žinote, jog šią rūgštį puikiai galite panaudoti ir namuose? Tai viena galingiausių maiste natūraliai esančių rūgščių, kuri padeda įveikti riebalus ir naikinti bakterijas bei gaiviai kvepia.

Boraksas

Tai yra galinga dezinfekavimo priemonė, kuri dar ir minkština vandenį, kad padidėtų muilo putos. Boraksas idealiai tinka sienoms ir tapetams valyti, be pavojaus sugadinti. Taip pat pašalina prilipusius nešvarumus nuo grindų.

Kukurūzų krakmolas

Kukurūzų krakmolas puikiai tinka įvairiems stiklo paviršiams valyti bei poliruoti. Taip pat galima jį panaudoti ir šalinant nešvarumams iš kilimų.

Bekvapis natūralus muilas

Tai biologiškai skaidus valymo tirpalas, kuriuo galima valyti įvairius paviršius. Svarbu, kad muilas būtų natūralus – be dirbtinių dažiklių, kvapų ar kitų priedų. Muilo galima rasti įvairiais pavidalais: juostelės, skysčio, miltelių arba dribsnių.

Alkoholis

Įtrynus alkoholiu arba izopropilo alkoholiu, sunaikinama beveik 100 procentų ant paviršių esančių bakterijų. Taip pat galite naudoti etanolį. Alkoholio valymo tirpalų galite rasti vaistinėje.

Vandenilio peroksidas

Vandenilio peroksidas gali dezinfekuoti ir veikti kaip baliklis. Tai paprasta peroksido formulė, dažnai naudojama medicinos tikslais. Namų poreikiams idealiai tinkamų tirpalų klasės yra 3–6 proc.

Naminių valiklių receptai. Pasidaryk pats!

Kvepiantis universalus valiklis

Lygiomis dalimis sumaišykite baltąjį actą ir vandenį. Dėl kvapo įtarkuokite citrinos žievelę bei įdėkite rozmarino šakelę. Supilkite viską į purškimo buteliuką, suplakite ir padėkite savaitei į spintelę – leiskite pastovėti. Po savaitės šis natūralus valiklis ne tik puikiai dorosis su dėmėmis (citrinos žievelė gali padėti sustiprinti valymo galią), bet ir gaiviai kvepės. Šį valiklį galite naudoti labai universaliai – norint pašalinti kieto vandens dėmes, nuvalyti paviršius, sienas ir bet kokį purvą. Atsargiai: nenaudokite rūgščių valiklių granitui, nerūdijančiam plienui bei kai kurių prietaisų paviršiams.

Stiklo valiklis

Sumaišykite du puodelius vandens, ½ puodelio baltojo acto, ¼ stiklinės 70 proc. koncentracijos alkoholio, 1–2 lašus bet kokio citrusinio eterinio aliejaus ir viską supilkite į purškimo buteliuką. Purkškite skystį ant popierinio rankšluosčio arba minkšto audinio skiautės ir valykite su malonumu. Ši pačių pasigaminta priemonė padės efektyviai nublizginti jūsų langus bei veidrodžius. Naminis valiklis ne tik paliks jūsų stiklus spindinčius, bet ir maloniai kvepės – šią savybę suteikia eterinis aliejus. Alkoholis padės tirpalui greičiau išgaruoti, taip išvengsite dryžių (išskyrus labai karštą dieną, tačiau langų valymo esant aukštai temperatūrai reikėtų atsisakyti).

Virtuvės valiklis ir dezodorantas

Ištirpinkite keturis šaukštus sodos 1 litre šilto vandens. Šis valiklis padės jums įveikti virtuvės stalviršių, prietaisų ir netgi kriauklių nešvarumus. Taip pat naudokite norėdami pašalinti blogą kvapą iš šaldytuvo arba šiukšlinės. Norėdami atkimšti kanalizaciją tiesiog įberkite sodos tiesiai į kanalizaciją.

Stiprus šveitiklis

½ citrinos įmerkite į ½ puodelio borakso miltelių – šis natūralus šveitiklis įveikia net rūdžių dėmes. Emalio kriauklę arba vonią nesunkiai iššveisite pamirkę citriną į borakso miltelius, po šveitimo nuplaukite ir mėgaukitės švara.

Kilimų valiklis

Kilimų dėmes įveiksite sumaišę 1:1 vandens ir baltojo acto. Supylę tirpalą į purškimo buteliuką, purkškite tiesiai ant probleminių vietų ir palikite 10–15 minučių. Nuvalykite dėmę indų kempine arba šepečiu, naudodami muilo / vandens tirpalą. Jeigu vis tiek lieka riebalo, pasitelkite į pagalbą kukurūzų krakmolą – užtepkite ir palaukite bent 20 minučių, tuomet išsiurbkite.

Ar natūralūs valymo būdai visada veiksmingi?

Daugeliu atveju naminiai valikliai gali būti tokie pat veiksmingi kaip ir komerciniai valikliai, kuriuos rasite parduotuvėse. Tačiau, priklausomai nuo to, kiek nešvarūs valomi paviršiai, kartais gali tekti dar šiek tiek pašveisti arba užtepti antrą kartą. Visgi, prieš perkant priemonę iš parduotuvės, visada pravartu pirmiausia išbandyti naminius valiklius, kurie ne tik ekologiški, bet ir saugo jūsų piniginę.

Ir, kaip ir komerciniai valikliai, ne kiekvienas naminis valiklis tinka bet kokiam paviršiui ar paskirčiai, net ir tiems, kurie vadinami universaliais. Todėl tiek naminius, tiek parduotuvėse įsigytus valiklius geriausia išbandyti mažiau matomoje vietoje, kad įsitikintumėte, ar jis saugus jūsų paviršiui, ypač jei naudojate pirmą kartą. Be to, būtinai pažymėkite naminio valiklio talpyklą, nurodydami, kokia jo paskirtis ir kokias sudedamąsias dalis sudėjote – taip išvengsite nesusipratimų. Svarbu: visus valiklius visada laikykite vaikams ir naminiams gyvūnėliams nepasiekiamoje vietoje.

 

Taip pat skaitykite: