,

Birželio darbai sode ir darže

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai darže ir sode lemia derliaus gausą ir kokybę.

Darbai darže

Oras po pavasarinių darganų pagaliau sušilo. Remiantis fenologiniu kalendoriumi, pražydus rugiams ar erškėčiams, į dirvą sėjami krapai, ridikai rudens derliui, ropės, taip pat sodinami agurkų, paprikų, pomidorų ir moliūginių daržovių daigai.

Anksčiau pasodintus porus, smidrus, kopūstus ar pupeles rekomenduojame apkaupti. Atminkite, kad augalų kaupimas padeda jiems išsilaikyti, išauginti ilgesnį stiebą, balina, sudaro sąlygas papildomoms šaknims augti ir mažina piktžolėtumą.

Reguliariai laistykite augalus, kai trūksta drėgmės, pradeda byrėti augalų žiedai, vaisiai auga kreivi, o agurkai ir salotos tampa kartūs ir pagelsta. Labai svarbu laistyti ne šulinio ar vandentiekio, o tik drungnu vandeniu iš tam skirtos statinės. Taip pat svarbu, kad nestigtų drėgmės bulvėms, nes šį mėnesį drėgmės kiekis lemia gumbų skaičių, o liepą ir rugpjūtį – gumbų dydį.

Daržoves birželį ne tik ravėkite, bet ir tręškite. Tinkamai tręšiamos daržovės sparčiau auga, didėja jų atsparumas ligoms, neigiamam aplinkos poveikiui ir mechaniniams pažeidimams.

Šiltnamių savininkams svarbu nepamiršti jų vėdinti, nes esant karščiams sumažėja žiedadulkių gyvybingumas, agurkai ir pomidorai nustoja megzti vaisius.

Šį mėnesį galite ne tik darbuotis darže, bet ir mėgautis pirmuoju derliumi – nepamirškite nusiskinti smidrų, rabarbarų, svogūnų laiškų, nusirauti ridikėlius, taip pat pasiskinti ir salotų ar špinatų, jų apatiniai lapai skabomi arba nupjaunamas visas augalas 2,5 cm virš žemės, iš likusio krūmelio vėl pradės augti nauji lapai.

Darbai sode

Apsilankę sode jau galite mėgautis uogų derliumi, skinkite braškes ir žemuoges. Norėdami turėti gausesnį braškių derlių (jei neplanuojate plėsti braškyno) – šalinkite jų ūsus. Tai darykite anksti ryte ar vakare, bet nepamirškite palikti šiek tiek ūglio, nenukirpkite per daug trumpai. Taip pat birželio pradžia palankus metas nuimti sausmedžių uogų derlių. Kadangi šios uogos anksti sunoksta, yra maistingos, turi daug vitaminų, jas ypač rekomenduojama auginti mėgėjų soduose ir sodybiniuose sklypuose.

Ne tik darže, bet ir sode reikėtų laiku išravėti piktžoles, nes jos sausina dirvožemį, konkuruoja su vaismedžiais ir vaiskrūmiais, pasisavindamos daug maistinių medžiagų, be to, jose gali pasislėpti daugybė augalų kenkėjų ir ligų sukėlėjų.

Šį mėnesį vaismedžiai masiškai numeta vaisių užuomazgas – tai natūralus procesas. Pirmiausia nukrenta neišsivysčiusios, kenkėjų pažeistos vaisių užuomazgos, todėl reikėtų jų nepalikti sode, o surinkti ir sunaikinti.

Darbai gėlyne

Birželį gėlyne darbų apstu. Visų pirma verta pasirūpinti jau nužydėjusiomis ir pageltusiomis svogūninėmis gėlėmis – iškaskite ir išdžiovinkite svogūnėlius, nuvalykite ir laikykite sausoje, apie + 20 °C temperatūros patalpoje ar pastogėje.

Atlaisvėjusiose gėlyno vietose sodinkite vienmetes gėles. Praėjus šalnų pavojui, sodinamos šilumą mėgstančios gėlės: celiozijos, sprigės, serenčiai, petunijos, begonijos, nasturtės, šalavijai. Sodinti geriausiai apniukusią dieną ar vakare, kai šiek tiek atvėsta. Vis dėlto karštis joms kenkia taip pat, kaip ir šaltis. Nuo labai kaitrios saulės pridenkite ir prie tiesioginių spindulių pratinkite pamažu.

„Žalia stotelė turinys”

Taip pat skaitykite: