,

Į VASARĄ – PASIPUOŠUSIOS MOČIUTĖS SUKNELĖMIS

Persiūtas ar iš kartos į kartą keliaujantis drabužis tegyvuoja kaip simbolinė jungtis tarp kartų!60 + projektai kviečia Lietuvos moteris ir merginas, pasitinkančias vasarą, dalyvauti socialinėje iniciatyvoje – „Pažadink močiutės suknelę.“

 

„Moterys mėgsta puoštis ir kalbėtis apie drabužius. Ankstesnių kartų moterys – močiutės ir prosenelės – gal ir apsiėjo be žodžio „tvarumas“, tačiau drabužius tausojo emocinio prisirišimo ar taupumo sumetimais.  Bendraudama su senjorėmis, girdžiu ne vieną jų slapčia puoselėjant svajonę: „Gal dukra, o gal anūkė kada nors pasipuoš mano suknele…“ Tad artėjant birželio 1-ajai – Suknelių dienai – nusprendėme paskatinti anūkes ir proanūkes kartu su močiutėmis šią dieną paminėti tvariai – papasakoti išskirtinio močiutės rūbo istoriją ir apsirengti jį! Suknelė – šioje iniciatyvoje tik artefaktas ir tema pokalbiui, svarbiausia – bendravimas tarp kartų“, – idėją pristato Laura Balčiūtė, „60 +“ projektų iniciatorė.

Laura Balčiūtė

Iniciatyva minėti Suknelių dieną („Wear a Dress Day“) kilo Jungtinėse Amerikos Valstijose 2010 metais, o, sulaukusi moterų palaikymo, ėmė plisti po visą pasaulį. Moterys kviečiamos pasipuošti pačia mėgstamiausia savo suknele ir taip susikurti sau mažytę šventę. Moterys ir merginos, norinčios dalyvauti iniciatyvoje, turi užpildyti registracijos anketą iki birželio 7 d. Registruojantis reikalinga pateikti močiutės suknelės (ar kito drabužio) fotografiją bei trumpai aprašyti jo istoriją. Galbūt žinoma ypatinga proga, kurios metu močiutė vilkėjo tą drabužį? O gal tai – iš kartos į kartą keliaujantis šeimos paveldas? Įsimintina data, kurios metu buvo vilkimas drabužis – tai šeimos istorijos dalis, sujungianti kartas.

 

Birželio 11 d. organizatoriai skelbs komisijos išrinktas 8 įdomiausias ir socialiai jautriausias istorijas bei jų autores. Į „Močiučių suknelių pažadinimo“ komisiją susibūrė 4 visuomeniškos ir iniciatyvios moterys: Beata Nicholson, 4-ių vaikų mama, Laura Balčiūtė, „60+“ projektų iniciatorė, Nomeda Marčėnaitė, meniška ir į nuoširdžius pašnekesius įtraukianti moteris bei Vida Greičiuvienė, „Senjorų pasaulio“ įkūrėja.

 

Nomedos Marčėnaitės, vienos iš komisijos narių, atmintyje ryškūs prisiminimai apie vilkėtą močiutės suknelę ir drabužio simbolinę prasmę praeities laikmetyje: „Mokyklą baigiau dėvėdama savo močiutės Elenos juodą krepdešininę suknelę. Tik prijuoste buvo pridengta. Kadangi mokykla buvo ypatinga, tai pro pirštus žiūrėjo į tokius kvailiojimus. Jautėmės tokiu būdu besipriešinantys sovietinei santvarkai.“ O Beata Nicholson, kviesdama moteris ir merginas pasidomėti lobiais, glūdinčiais močiučių spintose, Beatos virtuvė Facebook paskyroje pasidalino istorija apie suknelę, kuria jau netrukus pati pasipuoš: „Štai aš greitai turėsiu suknelę iš audinio, kuriam daugiau metų nei man, ir jį nupirko mano bobutė mano mamai, o audinys gulėjo spintoje, ne šimtą, bet tikrai kelis dešimtmečius mano tėvų namuose – atsimenu šį audinį visą vaikystę, tiesiog sėdinti spintoje. Kiek senų, bet gerų daiktų yra užrakinta skryniose, spintose ir palėpėse?“

Beata Nicholson

Komisijos atrinktos moterų ir merginų istorijos bei interviu kartu su fotografijomis bus viešinamos nacionalinėje spaudoje. Fotoparoda iškeliaus į Lietuvos viešąsias erdves ir regionų fotogalerijas.  Tokiu būdu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tvarumo ir bendravimo tarp kartų sąsają bei prasmingumą.

 

„60+“ projektai – tai veiklos ir iniciatyvos aktyviems ir veikliems senjorams: nemokamas žurnalas senjorams 60+, Metų senjoro rinkimai, senjorų modelių agentūra Powerage‘ncy, portalas pazintys60.lt ir projektas 60+ kine.

 

Socialinės iniciatyvos „Pažadink močiutės suknelę“ informacinis partneriai – LRT, 15min.lt ir DELFI.

Taip pat skaitykite: