,

Profilaktinis dantų patikrinimas vyresniame amžiuje – svarbus ne tik dantų sveikatai

Kokie brangūs – tiek perkeltine, tiek tiesiogine prasme – yra dantys, dažnai sužinome tik vyresniame amžiuje. Sulaukęs garbaus amžiaus ne vienas pagalvoja: reikėjo skirti daugiau dėmesio dantų priežiūrai. Tačiau žvalgytis atgal neverta. Svarbu susitelkti į tai, ką galima padaryti dabar, kad dantys ilgiau liktų sveiki, o protezai ar implantai gerai tarnautų.

Didžiausio odontologijos klinikų tinklo Lietuvoje CLINIC|DPC gydytoja-odontologė Karina Ratkevič sako, kad vyresniems žmonėms dažnai trūksta informacijos, kaip teisingai prižiūrėti dantis. Taigi, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį rūpinantis dantų sveikata sulaukus garbaus amžiaus? Gydytoja-odontologė atsako į dažniausiai iškylančius klausimus.

Su kokiomis pagrindinėmis odontologinėmis problemomis susiduria vyresnio amžiaus žmonės Lietuvoje? 

Pagrindinė problema yra ta, kad mūsų senjorų burnos būklė nėra pakankamai gera. Sulaukęs savo garbaus amžiaus, dažnas netenka kelių ar net visų dantų. Dėl to tampa sunku sukramtyti maistą, atsiranda estetiniai veido pokyčiai, blogėja ir žmogaus savivertė.

Daugelis vis dar tiki, kad dantys krenta dėl senatvės. Iš tikrųjų tai nėra visiškai tiesa. Dantų netekimas vainikuoja laiku negydytas arba netinkamai gydytas dantų ir juos supančių audinių ligas, pagrindinės jų – ėduonis bei periodontitas. Užkirsti kelią problemoms galima tik reguliarių  profilaktinių patikrinimų metu. Kuo anksčiau pastebėsime dantų problemas, tuo lengvesnis bei pigesnis bus gydymas ir veikiausiai leis išsaugoti dantis net garbiame amžiuje.

Gydytoja-odontologė Karina Ratkevič

Problema, su kuria dažnai susiduria vyresnio amžiaus žmonės – žinių apie gydymo galimybes trūkumas. Todėl savo pacientams visada stengiuosi suteikti kuo daugiau informacijos, pasirūpinti, kad sulaukę senyvo amžiaus, jie vis dar galėtų džiaugtis turėdami sveikus nuosavus dantis. Šiais laikais, kuomet yra ribojami kontaktai, galime pasiūlyti ir nuotolines konsultacijas, kurios daugeliui yra naujiena.

Jeigu žmogus nebeturi savų dantų, ar jam būtina lankytis profilaktiniams vizitams?

Profilaktiniai apsilankymai gydytojo-odontologo kabinete yra būtini visiems, nesvarbu ar pacientai turi nuosavus dantis, ar ne. Jų metu apžiūrime ne tik dantų būklę, bet ir įvertiname minkštuosius burnos audinius. Tokios apžiūros metu galime pastebėti netipinius bėrimus, vėžinius, priešvėžinius pakitimus bei laiku suteikti reikiamą gydymą ar nukreipti pas kitą specialistą. Taip pat profilaktinių apžiūrų metu ivertiname protezuotų konstrukcijų, implantų būklę, o tai leidžia laiku pastebėti ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Kuo ilgiau atidedami profilaktiniai vizitai, tuo labiau rizikuojama susirgti ligomis, kurių tikrai buvo galima išvengti. Verčiau anksčiau pastebėti problemą ir ją panaikinti, o ne laukti, kol padėti jau bus nebeįmanoma.

Profesionali burnos higiena – kam ir kodėl ji reikalinga net ir vyresniame amžiuje?

Savo pacientams pabrėžiu, jog net neturint savų dantų, profesionali burnos higiena bei profilaktinė apžiūra yra privalomos. Taip yra todėl, kad profesionalios higienos metu yra išvalomos ne tik ant dantų, protezuotų konstrukcijų susikaupusios apnašos, bet ir įvertinama jų būklė, galima pastebėti pirminius neigiamus burnos ertmės pokyčius bei imtis atitinkamų priemonių, kad būtų išvengta įvairių komplikacijų. Tokiu būdu užtikrinamas nuosavų dantų bei protezų ilgaamžiškumas. Taip pat reguliariai atlikdami profesionalią burnos higieną užkertame kelią periodonto ligų, lemiančių priešlaikinį sveikų dantų netekimą, progresavimui. Šiuolaikinė odontologija yra labai pažengusi į priekį, dėl to periodontitas, arba liaudiškai – parodontozė – jau nebėra nuosprendis dantims. Tai yra diagnozė, kurią laiku nustačius ir esant pakankamai paciento motyvacijai, galima sėkmingai gydyti ir išvengti drastiškų pasekmių – dantų netekimo.

Galbūt yra patarimų, kaip namų sąlygomis išlaikyti sveikus dantis, ypač kai ne visada yra galimybė apsilankyti gydytojo kabinete?

Taisyklingas, koordinuotais judesiais pasižymintis, reguliarus dantų valymas yra svarbiausia priemonė norint išlaikyti sveikus dantis. Būtina dantis valyti 2 kartus per dieną, naudojant minkštą dantų šepetėlį, dantų pastą, tarpdančių šepetėlius, siūlą arba burnos irigatorių. Taip pat svarbu nepamiršti liežuvio valymo. Elementarus būdas patikrinti, ar dantys pakankamai švarūs – visų dantų paviršių perbraukimas liežuviu. Jei paviršiai slidūs, vadinasi, nuvalėte visas apnašas, jei ne, būtina vėl paimti šepetėlį ir tas vietas išvalyti dar kartą.
Taip pat yra specialios dantų pastos arba tabletes, kuriose esantis dažas nuspalvina nenuvalytas apnašas. Tokiu būdu akivaizdžiai matomos tos  vietos, kuriose liko nenuvalytas  paviršius ir kur reikėtų dar pasistengti.

Taip pat svarbi kruopšti išimamų ar burnoje fiksuotų protezų priežiūra. Norint, kad jie ilgai tarnautų, būtina juos tinkamai valyti. Išimamus protezus rekomenduojama po kiekvieno valgio išsiimti, nuplauti šiltu vandeniu ir nuvalyti protezams valyti skirtu arba paprastu dantų šepetėliu. Vaistinėse taip pat galima įsigyti specialių tablečių, skirtų protezams valyti ir dezinfekuoti. Jas galima naudoti kartą per savaitę. Išimtus iš burnos protezus būtina laikyti sausai, o ne pamerkus į stiklinę vandens. Neišimami arba fiksuoti protezai reikalauja dar kruopštesnės priežiūros. Reikėtų naudoti ne tik dantų šepetėlį, bet ir tarpdančių šepetėlius,  burnos irigatorių, po valgio prasiskalauti burną vandeniu.

Noriu pabrėžti, kad esant gerai burnos priežiūrai namuose bei laikantis reguliaraus profilaktinių apsilankymų režimo, galima išsaugoti sveikus dantis net ir garbiame amžiuje. O turint protezuotas konstrukcijas, implantus burnoje, kruopšti priežiūra padės užtikrinti, kad jie tinkamai tarnautų ilgą laiką.

Taip pat skaitykite: