,

Dantų protezavimo kompensavimas – kam priklauso ir kur kreiptis?

Dantų praradimo problema Lietuvoje yra ganėtinai opi – apie 30% vyresnių nei 65 metų amžiaus lietuvių neturi savų dantų. Netekus kelių ar visų dantų vyksta negrįžtami biologiniai pokyčiai: nyksta žandikaulio kaulas, keičiasi sukandimas, krypsta šalia esantys dantys, likę dantys neatlaiko protezams tenkančio krūvio, sutrinka virškinimo sistema, taip pat nukenčia žmogaus socialinis gyvenimas. Nesvarbu, kiek ir kurioje vietoje trūksta dantų, šią problemą būtina spręsti nelaukiant.

„Išimamų dantų protezų paskirtis – atkurti prarastų dantų estetiką ir funkciją, todėl svarbu, kad pacientui parinktos protezavimo ir dantų sustatymo metodikos leistų pritaikyti geresnius ir išimamus dantų protezus atitinkančius okliuzijos ir artikuliacijos reikalavimus“ , – pasakoja odontologijos klinikų tinklo pardavimų vadovė Laura Bukaveckienė. „Primename, kad asmenims, turintiems teisę dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, visose CLINIC | DPC klinikose iki 2022 metų sausio 31 d. išimami dantų protezai bus gaminami be papildomos priemokos“, – teigia pašnekovė.

CLINIC | DPC laboratorijoje dirbantys technikai pasižymi dideliu teorinių žinių ir praktinių įgūdžių bagažu, kurio dėka pagamina gerai fiksuojamas, lengvas, estetiškas ir sandariai priglundančias prie dantenų išimamų dantų protezų plokšteles. Dantų technikai visas plokšteles formuoja pagal sferinę plokštumą – taip geriau atstatoma kramtymo funkcija. Netinkamai pagamintas pilnas išimamas dantų protezas, kai netolygiai paskirstomas kramtymo krūvis, pagreitina žandikaulio kaulo nykimą.

Pašnekovė tikina, kad klinikos gydytojai odontologai ir dantų technikai glaudžiai bendradarbiauja norėdami užtikrinti kokybišką darbą ir gamina protezus, kurie ne tik bus patogūs pacientui, bet grąžins išnykusią kramtymo, kalbos funkciją ir estetinį vaizdą.

Nebereikia pas šeimos gydytoją

Norintiems ir turintiems teisę dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, pasikeitusi tvarka ne tik sumažina darbo krūvius šeimos gydytojams, bet ir sutrumpina protezų gavimo procedūrą pacientams. Plačiau apie tai papasakoti sutiko ir mūsų pašnekovė.

„Anksčiau norintiems dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis tekdavo apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris išrašydavo siuntimą pas odontologą. Po apsilankymo pas odontologą pacientui reikėdavo kreiptis į Teritorines ligonių kasas. Dabar odontologai įgavo teisę be šeimos gydytojo siuntimo suvesti į sistemą reikiamus duomenis ir pasitikrinti, ar pacientui priklauso kompensavimas. Pirmiausia gydytojas odontologas įvertina paciento burnos ir dantų būklę, tuomet priima sprendimą, koks gydymas bus reikalingas. Jei tai protezavimas, gydytojas tikrina TLK duomenis ir registruoja pacientą gydymui“, – pasakoja L. Bukaveckienė. – „Trumpai tariant, viską už jus sutvarkysime mes, jums tereikia apsilankyti vienoje iš dvylikos CLINIC | DPC klinikų”.

Asmenims, turintiems teisę gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas ir kuriems buvo nustatytas dantų protezavimo pagrįstumas, nebereikės rašyti prašymo įtraukti į laukiančiųjų sąrašą ir laukti teritorinių ligonių kasų patvirtinimo. Nustačius teisę ir pagrįstumą gydytojams odontologams teliks suvesti duomenis į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI) ir asmenį užregistruoti Eilių ir atsargų valdymo informacinės sistemos Dantų protezavimo posistemyje (EVIS DP).

Dažniausiai pacientų užduodami klausimai

Pasikeitusios sąlygos daliai pacientų sukėlė sumaišties ir paliko neatsakytų klausimų, todėl CLINIC | DPC klinikos atstovė pasistengė atsakyti į dažniausiai pasitaikančius.

Kas turi teisę į PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamą dantų protezavimą?

L. Bukaveckienė teigia, kad dažniausiai žmonės net nežino, jog jiems priklauso teritorinių ligonių kasų kompensacija. „Neretai sulaukiame skambučių, kai laikraštyje perskaitę skelbimą žmonės tikslinasi, ar nemokamai dedame dantis. Trumpas atsakymas – taip, išimami standartiniai protezai, abiems žandikauliams, finansuojami iš PSDF lėšų. Dedame, tačiau ne visiems. Tokią teisę turi šie apdraustieji: asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius; vaikai iki 18 metų; asmenys, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais; asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos“.

Ką daryti, jeigu noriu gauti protezavimo kompensaciją?

Reikia keiptis į kliniką, kuri pasirašiusi sutartį su TLK. Klinikų tinklas CLINIC | DPC tokią sutartį sudaręs, todėl norint gauti protezavimo paslaugas galima kreiptis į bet kuriame mieste esančią mūsų kliniką, kurioje gydytojas nustatys, ar asmeniui gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos.

Kokią sumą kompensuoja valstybė ir ar man reikės primokėti?

Pirminė konsultacija su apžiūra kainuoja 1 eur. Pacientams, kuriems reikalingi išimami protezai,  CLINIC | DPC klinikose odontologai, sutvarkę visus reikiamus dokumentus, pagamins juos nemokamai. Kitos paslaugos apmokamos pagal patvirtintą klinikos kainininką.

Ką reikia žinoti norint pradėti gydymą CLINIC | DPC klinikose?

Pašnekovės teigimu, protezų kompensaciją norintys gauti asmenys tiesiog turėtų paskambinti klinikos telefonu +370 632 00 005 ir registruotis pas gydytoją konsultacijai.

Konsultuokitės nuotoliniu būdu

Besirūpindami savo pacientų saugumu ir norėdami suteikti kuo didesnį patogumą siūlome nuotolines konsultacijas internetu. Net neabejojame, kad jauniems pacientams tokia paslauga nekelia jokios nuostabos, tačiau ja pasinaudoti skatiname ne tik jaunuolius, bet ir jų garbaus amžiaus artimuosius. Išklausysime nusiskundimus ir lūkesčius, supažindinsime su gydymo galimybėmis. Beliks tik išsirinkti tinkamą laiką ir atvykti gydymui!

Vadovaujamės principu, kad nėra padėties be išeities, todėl imamės visų priemonių, kad šiuo nestabiliu laikotarpiu mūsų pacientai susidurtų su kuo mažiau sunkumų. Galvojate apie išimamus dantų protezus, o gal tokių reikia jūsų artimajam? Susisiekite ir CLINIC | DPC klinikos darbuotojais, kurie atsakys į visus iškilusius klausimus.

Taip pat skaitykite: