Blogas burnos kvapas – kokios galimos priežastys? 

Blogas burnos kvapas ne visada yra suvalgyto česnako ar prastos higienos pasekmė. Kartais ši nemaloni bėda persekioja net ir kiekvieną dieną kruopščiai valantis dantis ar skalaujant burną. Nemalonus burnos kvapas kamuoja vieną iš keturių žmonių. Ši problema gali kelti didelį diskomfortą ir nepasitikėjimą savimi, o norint ją įveikti, reikia sužinoti priežastis.

Pradėti reikėtų nuo apsilankymo pas odontologą – svarbu įsitikinti, ar dėl blogo kvapo nėra kaltos dantų ar dantenų ligos, kurias sukelia prasta burnos higiena ir tarpdančiuose užsilikęs maistas. Ryte ir vakare labai svarbu tinkamai išsivalyti ne tik dantis, tarpdančius (naudojant specialų dantų šepetėlį ir dantų siūlą), bet ir liežuvį. Jeigu odontologas patvirtins, jog dantų ar dantenų ligos nėra priežastis, o jūs nevartojate blogą kvapą sukeliančių produktų, tuomet vertėtų atidžiau panagrinėti galimas priežastis ir pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

Burnos sausumas

Dažniausiai dėl prasto burnos kvapo kaltas būna burnos sausumas, kurį sukelti gali daugybė priežasčių. Seilės yra labai svarbios – jos skaido maisto daleles, neleidžia bakterijoms prikibti prie dantų, jose yra enzimų, neutralizuojančių burnos ertmės bakterijas. Norint, kad apnašos ir rūgštys neužsiliktų burnos ertmėje, kasdien reikia išgerti pakankamai vandens, nes geriant jo per mažai, gresia dehidratacija, kuri gali turėti lemiamos įtakos blogam burnos kvapui.

Virškinimo sutrikimai

Kamuojant virškinimo sutrikimams, tokiems kaip refliuksas, burna taip pat gali sausėti, joje lengviau dauginasi bakterijos, kurios ir skleidžia nemalonų kvapą. Anaerobinės bakterijos gamina sierą ir yra reikalingos skaidant baltyminį maistą, tačiau dėl netinkamos higienos, lieka žmogaus burnos ertmėje ir pažeistuose audiniuose, kaupiasi ant liežuvio bei gerklės. Kamuojant refliuksui, rūgštus skrandžio turinys dažnai atpilamas į burną, o tai ir sukelia burnos sausumą bei puikią aplinką bakterijų dauginimuisi.

Po kavos – vandens stiklinė

Burnos sausumą ir blogą kvapą gali lemti ir tokie nekalti veiksniai kaip kavos gėrimas. Kava pasižymi rūgštingumu, mažina seilių išsiskyrimą, todėl po kiekvieno kavos puodelio patariama išgerti stiklinę vandens. Burnos sausumą gali skatinti ir alkoholio sukelta dehidratacija, vaistų vartojimas, rūkymas ar netgi nereguliarus valgymas – užuodus maistą, organizmas jaučia, jog metas valgyti ir išskiria seiles, tačiau valgant nereguliariai, seilių liaukos „užmiega“ ir gamina mažiau seilių.

Kvėpavimas per burną

Dar viena priežastis – kvėpavimas per burną. Kvėpavimas per nosį yra taisyklingas kvėpavimo būdas, tačiau nemažai žmonių turi blogą įprotį kvėpuoti per burną, kuris taip pat lemia sumažėjusį seilių išsiskyrimą ir puikią terpę bakterijų veisimuisi. Be to, kvėpuojant per burną, į plaučius patenka daugiau šalto ir nefiltruoto oro, pilno bakterijų ir virusų. Todėl, jei peršalote arba knarkiate naktimis, tai ir gali būti blogo jūsų burnos kvapo priežastis. Tuomet vertėtų ne tik kreiptis į gydytoją, bet ir pasirūpinti oro drėkintuvu miegamajame.

Taip pat skaitykite: