Apsisaugokite nuo sezonų pokyčių keliamų pavojų širdžiai 

Žemėjanti oro temperatūra gali turėti įtakos kraujo spaudimo pokyčiams bei širdies ligoms, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Tai visai nereiškia, jog teks atsisakyti šaltojo sezono teikiamų malonumų, tačiau pravartu žinoti, kaip apsisaugoti nuo sezonų pokyčių keliamų pavojų mūsų širdžiai.

Temperatūra žemėja – svyruoja kraujo spaudimas

Mokslininkai pastebėjo, jog žema lauko temperatūra ir širdies ligos yra susiję, kitaip tariant, atšalus orams, padidėja infarkto rizika ir atvirkščiai – kylant temperatūrai, infarkto rizika sumažėja. Ryšį tarp žemos temperatūros ir širdies ligų galima aiškinti tuo, jog padidėjus arterijų pasipriešinimui, didėja ir arterinis kraujo spaudimas. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, kurių arterijos ir taip susiaurėjusios. Įtakos kraujo spaudimo pakitimams gali turėti ne tik temperatūra, bet ir oro tarša, ultravioletinė spinduliuotė bei kiti faktoriai.

Suprastėja mityba ir fizinis aktyvumas

Tyrėjai spėja, kad padidėjęs kraujospūdis šaltuoju metų laiku, gali būti susijęs ir su trumpesnėmis dienomis bei sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, suprastėjusia mityba. Ne paslaptis, kad rudenį ar žiemą norisi daugiau laiko praleisti namuose, pasilepinti riebesniu maistu, be to, iš valgome mažiau šviežio, naudingo maisto, todėl gauname mažiau vitaminų ir neretai padidėja svoris.

Labai svarbu, kad vienodai rūpintumėmės savo gyvenimo būdu tiek žiemą, tiek vasarą – valgytume daug vaisių ir daržovių, sumažintume druskos, sočiųjų riebalų bei cukraus kiekį. Atėjus šaltesniems orams, žmonės dažnai sumažina ir fizinį judėjimą, nustoja mankštintis, tačiau labai svarbu išlikti aktyviems ir rudens bei žiemos mėnesiais, nes būtent taip gali būti kompensuojamas kraujospūdžio svyravimas. Be to, įrodyta, kad reguliariai sportuojantys žmonės, kraujospūdžio svyravimus toleruoja labiau.

Visgi tai nereiškia, jog atšalus orams, reikia krautis daiktus ir bėgti į šiltus kraštus. Kūnui pripratus ir prisitaikius prie pokyčių bei tinkamai saugantis, rizika sumažėja. Taip pat mažai tikėtina, jog artėjant sezonui reikės keisti vaistus, kuriais gydote hipertenziją. Svarbu, jog reguliariai stebėtumėte savo kraujo spaudimo rodmenis ir juos fiksuotumėte bei konsultuotumėtės su gydytoju.

Tinkamai pasirenkite sezonų pokyčiams

Atvėsus orams tikrai nereikia užsidaryti namuose, tačiau svarbu stebėti ir reguliariai matuoti savo kraujospūdį – tai daryti ryte, per pietus, vakare. Atsižvelkite į temperatūros pokyčius – jei termometro stulpelis nukritęs žemiau 15 laipsnių šalčio, patartina susilaikyti nuo intensyvių mankštų ar kitos fizinės veiklos bei labai svarbu pasirinkti tinkamą aprangą, tam, kad išvengtumėte ne tik nušalimų, bet ir rimtesnių sveikatos sutrikimų. Sergantys hipertenzija į tai turėtų pažiūrėti ypač rimtai – renkitės taip, kad apribotumėte šalčio poveikį jūsų kūnui. Sakykime, nedėvint kepurės, mes prarandame net 50 proc. kūno šilumos, tad šiltas galvos apdangalas šaltuoju laiku itin svarbus. Taip pat reikia apsaugoti galūnes – nešiokite šiltas kojines ir nepamirškite pirštinių. Ruošdamiesi išeiti į lauką, venkite medvilninių rūbų, kurie sugeria prakaitą ir nesulaiko šilumos, verčiau rinkitės sintetinius audinius, sluoksniuokite rūbus, tuomet šilumą sulaikysite ilgiau. Viršutiniai rūbai turėtų būti atsparūs drėgmei ir apsaugantys nuo šalčio.

Taip pat skaitykite: