Lapkričio mėnesio knygų naujienos

Kviečiame Jus susipažinti su lapkričio mėnesio knygų naujienomis ir pasinerti į rudeninio skaitymo malonumus.

A.Doshi „PRIDEGĘS CUKRUS“

Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad niekada nejaučiau pasitenkinimo dėl motinos vargų. Vaikystė su ja buvo kančia, ir paskui kas kartą, kai ji patirdavo skausmą, man tai būdavo tarsi atlygis – tarsi būtų atkurta pusiausvyra visatoje, kur galioja racionali priežasties ir pasekmės tvarka.

Toks atviras, užtikrintas ir įtikti netrokštantis moters balsas knygų puslapiuose retas, jau šie pirmieji knygos sakiniai žada, kad laukti įprastų motinos ir dukros santykių čia neverta.

Kada ryžtingas apsisprendimas tampa savanaudiškumu? Jaunystėje Tara buvo nenuspėjama, it laukinė. Ji paliko santuoką be meilės ir apsigyveno ašrame, kurį laiką elgetavo (labiausiai tam, kad paerzintų savo turtingus tėvus), daug metų vaikėsi benamį menininką, ir visa tai – su mažamete dukra.

Dabar ji nuolat ką nors pamiršta, nakčia vis išeina iš namų vienais naktiniais marškiniais palikdama atlapotas duris, o Antarą, jos suaugusią dukterį, kankina vidinis konfliktas: kaip rūpintis moterimi, kuri niekada nesirūpino ja?

The Booker Prize nominuotas romanas pasakoja motinos ir dukros – meilės ir išdavystės – istoriją. Ji aštri lyg peilio ašmenys, apkaišyta kandžiu sąmoju, skaitytojui išsivyniojanti lyg slidi, dusinanti atminties ir mito gija, amžiams sujungianti dvi moteris, jas išvien kurianti ir naikinanti.

K.Harmel „DINGUSIŲ VARDŲ KNYGA“

Įkvėpta tikros istorijos apie dokumentų padirbinėtojus per Antrąjį pasaulinį karą.

Eva Traub-Adams, puse etato bibliotekoje dirbanti pensininkė, vieną rytą tvarko leidinius, kai jos akys užkliūva už laikraštyje išspausdintos nuotraukos. Ji sustingsta nuotraukoje išvydusi knygą, kurios nematė jau daugiau kaip šešiasdešimt metų, – savąją Dingusių vardų knygą.

Šalia esančiame straipsnyje pasakojama, kaip per Antrąjį pasaulinį karą naciai visoje Europoje plėšė bibliotekas – tą patirtį Eva puikiai prisimena – ir kad žmonėms siekiama grąžinti knygas, kurios iš jų buvo seniai atimtos. Nuotraukoje esanti knyga buvo išvežta iš Prancūzijos paskutinėmis karo dienomis, o dabar ji priglausta Berlyno bibliotekoje. Paaiškėja, kad joje įrašyti kažkokie kodai, bet tyrinėtojai nenumano, ką tie kodai reiškia. Atsakymą žino tik Eva – bet ar jai užteks jėgų sugrįžti į nutolusią praeitį ir taip suvesti tuos, kurie pasimetė per karą?

1942 m., būdama aukštosios mokyklos studente, Eva priversta bėgti iš Paryžiaus, kai suimamas jos tėvas, Lenkijos žydas. Ji susiranda užuoglaudą nedideliame kalnų miestelyje Laisvojoje zonoje ir prisideda prie klastojančiųjų dokumentus žydų vaikams, bėgantiems į nedalyvaujančią kare Šveicariją. Tačiau ištrinti tikrąjį žmogaus vardą – reiškia susitaikyti su pasekmėmis. Tad Eva kartu su klastotoju Remi nusprendžia rasti būdą, kaip išsaugoti tų vaikų, kurie dar per maži prisiminti, kas išties jie yra, tikruosius vardus.

„Dingusių vardų knyga” – tai savotiškas liudijimas, kaip sugeba atsilaikyti žmogaus dvasia, kokią galią įgauna narsa ir meilė blogio akivaizdoje.

K.May „ŽIEMOJIMAS. KAIP PRIIMTI NATŪRALIUS GYVENIMO POKYČIUS“

Kiekvienas knygos sakinys gydo kaip pats žiemos sezonas… Išties graži knyga. – Elizabeth Gilbert, bestselerio „Valgyk, melskis, mylėk“ autorė.

Knygoje „Žiemojimas“ Katherine May pasakoja apie savo kelionę per žiemą, kuri prasidėjo netikėta jos šeimos nario liga ir panardino į neužtikrintumo bei atskirties laiką. Tada, kai gyvenimas, rodos, visiškai užšaldavo, Katherine rasdavo jėgų ir įkvėpimo neįtikėtinose kitų žmonių žiemojimo patirtyse bei nepaprastuose pokyčiuose, kurių gamta imasi norėdama išgyventi šaltį.

„Žiemojimas“ – požiūrį keičiantys memuarai, mokantys mus pasisemti galių iš gamtos pasaulio ir pasitikti savo pačių gyvenimo žiemas.

KATHERINE MAY yra grožinės literatūros ir memuarų rašytoja. Naujausi jos kūriniai – „The Whitstable High“, „Tide Swimming Club“ ir memuarų knyga „The Electricity of Every Living Thing“. Rašytojos karjerą ji pradėjo būdama Teito muziejaus (Tate Britain) rašytoja rezidentė ir iki šiol buvo Kenterberio Christ Church universiteto Kūrybinio rašymo studijų programos direktorė. Ji gyvena Vitstablyje su savo vyru ir sūnumi, mėgsta plaukioti jūroje bei ilgus pasivaikščiojimus.

R.Valantytė „LAUŽYTOJAI“

Neformalūs vėlyvojo sovietmečio lyderiai – nenuoramos ir neprisitaikėliai. Nedidelės istorijos-etiudai atskleidžia ne tik tuometį žymių žmonių gyvenimą, bet ir subkultūras, viešų institucijų nerašytas taisykles bei daugelį subtilių ar sovietų laikais ir pirmaisiais nepriklausomybės metais įsišaknijusių visuomenės normų.

Ar prisimenat laikus, kai: džinsai buvo ne tik kieta, bet ir protestas prieš tuometę sistemą, vengriški žirneliai „Globus“ per šventes bylojo apie aukštą statusą, o pirmasis išsvajotasis magnetofonas „Majak“ malšino vakarietiškos muzikos alkį?
„Šioje knygoje norisi tapyti rašant, kad skaitant būtų užuodžiami mediniai mokyklos suolai, matomos atsilupusios baseino plytelės ar girdimas gitaros brązgėjimas sandėliuke. Laikai, kai visko trūko ir visko norėjosi, o ore tvyrojo nuotaika, kad netrukus įvyks kažkas didelio ir nesustabdomo“. R.Valantytė

Knygos herojai: Aidas Giniotis / Algirdas Kaušpėdas / Oskaras Koršunovas / Arnoldas Lukošius / Algis

Ramanauskas / Saulius Urbonavičius / Arūnas Valinskas

J.Šeidukytė „Iššūkis“

Iššūkis pravers, jei kartais jaučiate vadinamąjį egzistencinį nerimą, trūksta kantrybės su savimi ir kitais, vis planuojate, bet niekaip nežengiate pirmo žingsnio savęs link, vėl rinkdamiesi neišsišokti.

Iššūkis yra tai, kas padeda pajudėti žingsniu pirmyn. Iššūkis visada yra asmeninis ir jo poreikį gali suprasti tik tas, kuris jam ryžtasi. Kartais iššūkis yra nebemesti sau iššūkio ir nustoti kovoti su vėjo malūnais arba pasiduoti jausmui. Jurgos iššūkis truko metus, atnešė atradimo džiaugsmą, o kartais pykino ir kankino suvokimu, kaip stipriai ji yra linkusi užsimiršti ir nepastebėti to, kas svarbu. „Jei noriu gyventi SAVO gyvenimą – turiu pamatyti ir išgirsti, kas jame ne mano. Norint išgirsti ir pamatyti, reikia mokytis įsiklausyti ir stebėti. Tą ir dariau visus metus, kasdien dalindamasi, tuo ką pastebėjau ir išgirdau. Tikiuosi, atpažinsi savo pokyčio galimybę mano iššūkyje ir įsikvėpsi drąsos pirmam žingsniui, o gal – ryžto eiti toliau tik savo keliu ir atpažinti bendražygius.“ J.Šeduikytė O kartais… iššūkis yra nebemesti iššūkio ir nustoti kovoti su vėjo malūnais arba pasiduoti jausmui.

B.Lyris „Ramybės teologija“

Tikrumas, susitaikymas su netobulu savimi priartina prie minties, kad tu gali būti pakankamas toks, koks esi.

Išmokime priimti savo širdies gyvenimą ir gerbti kitų širdies gyvenimus. Ieškokime ne to, kas mus skaldo, – ieškokime to, kas sieja, ir tieskime tiltus.

„Ramybės teologijoje“ rašoma apie vidinį asmens augimą ir ramybę šiame kelyje, apie tai, kaip priimti save, kaip įveikti baimes ir išsilaisvinti. Knygoje rasite minčių apie netobulumą, atsakomybę, sąžinę, susitikimą su kitu asmeniu, ji padės atrasti darną su pasauliu ir pasiūlys kryptį, kaip ieškoti prasmės.

Ramybė ateina ne tada, kai viskas lengva, – ji ateina tada, kai turime dėl ko įveikti sunkumus.

Kiekvienai metų dienai skirta po tekstą, kurį galima skaityti ir semtis ramybės keliais būdais:

 • skaitant nuo tos dienos, kada knygą paimate į rankas;
 • pradedant nuo pirmo puslapio;
 • skaitant visą knygą;
 • pradedant nuo bet kurio puslapio.

Žmogų galima gydyti vaistais, psichoterapija, maldomis, tačiau galima gydyti ir gerumu, švelnumu. Beno Lyrio knyga kalba apie vilties žodžių terapiją ir padeda atrasti įkvėpimą net skausminguose gyvenimo vingiuose.

Benas Lyris – kūrėjas, kunigas, gyvenimo prasmės terapeutas, ieškantis teigiamų dalykų, kurie padėtų išgyventi negandas ir susitaikyti su aplinkybėmis, kurių negalime pakeisti. Iš visos širdies tikintis, kad kiekvienas, žinodamas KAM, ištvers bet kokį KAIP.

R.Šilenskienė „KETO MENIU“

Gyvenimas be duonos, bandelių ir desertų būtų nuobodokas ir… nevisavertis. O be sveikatai palankaus maisto – net pavojingas. Mėgstamiems produktams raskite sveikas alternatyvas be cukraus, be gliuteno ir grūdų.

KETOGENINĖS MITYBOS PRIVALUMAI:

 • saugo kraujagysles nuo uždegiminių procesų;
 • susibalansuoja hormoninė sistema;
 • slopinami ir pašalinami uždegimai;
 • aknės problemų sprendimas;
 • lėtinių ligų (onkologija, cukrinis diabetas) profilaktika;
 • ilgalaikio sotumo jausmas, nėra alkio priepuolių;
 • stabili energija, dingsta lėtinis nuovargis.

„Keto meniu“ knygoje autorė sudėjo 15 metų patirties mitybos srityje rezultatus, grindžiamus ilgalaikiais žmonių maitinimosi stebėjimais. Tikros klientų istorijos paįvairina teorinę medžiagą, o spalvingi, nesudėtingi, subalansuoti ir sveiki receptai jau išmėginti šimtų Ritos Šilenskienės klientų.

Knister „RAGANA LILĖ PONIŲ SALOJE“

7–10 metų vaikams.

PABRAUKŠT į nuotykį su ragana Lile!

Ragana Lilė labai mėgsta jodinėti. Tačiau išjoti už mokyklos ribų jai dar anksti, nes trūksta patirties, mano jojimo mokytojas. Todėl ji lieka jojimo mokykloje viena. Viena? Ne visai! Mat tvarte stovi mažas Šetlando ponis, kuriam taip pat dar anksti su visais. Kurgi ne, sako Lilė ir išjoja pro kiemo vartus.

Vaje, čia tai bent pasijodinėjimas! PABRAUKŠT – jie nusileidžia tolimose Šetlando pievose, ir prasideda naujas nuotykis… Po jo ji taps tikra didvyrė!

Lilei maždaug tiek metų kiek tau, šiaip ji yra paprasčiausia mergaitė. Nors gal ne visai. Mat turi vieną nepaprastą daiktą: slaptą raganos burtų knygą… Ir tie burtai viską apverčia aukštyn kojom!

„Ragana Lilė Ponių saloje”:

skatina empatiją ir gerumą;
skatina teisingumo jausmą ir nesitaikstyti su neteisybe;
moko, kad su visais gyvūnais reikia mokėti elgtis tinkamai;
moko, kad gyvūnas nėra žaislas, kad juo reikia atsakingai rūpintis;
kūrybingi Lilės sprendimai lavina fantaziją ir kūrybingumą;
nesudėtingas knygos tekstas tinkamas pradedantiems skaityti.

Vokiečių rašytojo, pasivadinusio Knisteriu, ir iliustruotojos Birgit Rieger knygos apie raganą Lilę sulaukė milžiniško pasisekimo, knygos išverstos į daugiau nei 30 kalbų.

M.Marcinkevičius „Laikrodukas“

2–5 m. vaikams.

Užstrigo laikrodukas – nebesisuka ratukas! Tuojau jam į pagalbą atskuba sekundės, minutės ir net ponia valanda. Ar pavyks joms išjudinti laikroduką?

Klausykis smagaus eilėraštuko, žaisk ir mokykis pažinti laikrodį atlikdamas užduotėles!

Kartoninė knygelė saugi net patiems mažiausiems skaitytojams, o žaislinis laikrodukas padės vaikams mokytis pažinti valandas bei nustatyti laikrodį.

„Laikrodukas”:

 • lavina rimo ir ritmo pojūtį;
 • plečia žodyną;
 • padeda mokytis pažinti laikrodį.

Marius Marcinkevičius – vaikų pamėgtas rašytojas, knygos „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“ autorius, už savo knygas mažiesiems pelnęs įvairių apdovanojimų. „Laikroduką“ nuotaikingai apipavidalino iliustruotoja Viktorija Ežiukas.

I.Pavilionytė, M.Pavilionis „Marmiai. Draugystės magija“

Tą ūkuose paskendusią naktį marmiai Liu ir Aga iš Martvudo girios nusprendė patyrinėti ežere plūduriuojančią salą ir ten atrado kur kas daugiau nei nuotykį. Paslaptingai dingstantys daiktai, ežero pabaisa, širdį virpinanti pažintis su Žaliaskruosčiu ir nuoširdus apkabinimas, darantis tikrus stebuklus!

Tai jautrus dvynių – Indrės Pavilonytės parašytas ir Martyno Pavilonio nupieštas – pasakojimas apie draugystę ir ją užklumpančius iššūkius. Apie vienišumą ir tai, kad draugus kartais gali išskirti visiškas nesusipratimas. Apie šiltą apkabinimą ir pasitikėjimą, kurį įsileidus į širdį – draugystė įveikia visas kliūtis!

IŠBANDYK TAMSIAUSIAME NAMŲ KAMPE

Tik naktimis atgyjantys marmiai turi daugybę paslapčių, vieną jų turi ir šios knygos viršelis – kai kurios jo detalės švyti tamsoje!

K.Savickytė, M.Damanskis „Kaip Tilis džiaugsmo ieškojo“

Vaikams nuo 4 metų

Tobula knyga jaukiems vakarams su vaikais – skaitykite, kalbėkitės, gaminkite, žaiskite ir džiaukitės vienas kito draugija.

Nykštukas Tilis kalno papėdės gyventojams kasmet dovanoja džiaugsmą, jis padeda jiems išgyventi tamsius ir šaltus žiemos vakarus. Bet kaip Tiliui dalintis džiaugsmu su kitais, jei šiemet jis krūtinėje tejunta šaltį ir tuštumą? Nykštukas nesėdi vietoje – tuojau pat išsiruošia ieškoti, kas pažadintų džiaugsmą širdyje. Įlindęs į olą kalnuose, Tilis sutinka paslaptingus kibučius. Viešėdamas pas juos nykštukas ne tik įsigyja naujų draugų, jis atranda kur kas daugiau, nei galėjo įsivaizduoti.

Kiekvieną pasakos skyrių lydi „uodega“ – „pasikalbėk“ ir „atlik“. Tai veiklos idėjos, susijusios su turiniu, ir klausimai pokalbiui su vaiku, kurie padės ugdyti emocinį intelektą, paskatins pasigilinti į save ir pagalvoti apie brangiausius žmones bei savo aplinką.

Kūrybiškumas net pilkiausią kasdienybę gali paversti stebuklu – to išmokau būdama mama. O skaitymas ir bendra kūrybinė veikla yra nuostabus būdas megzti šeimos ryšius, patirti buvimo kartu džiaugsmą ir kurti prisiminimus!

Kristina Savickytė

„Kaip Tilis džiaugsmo ieškojo. Pasaka su uodega“

 • Ugdo emocinį intelektą
 • Skatina daryti gerus darbus
 • Lavina vaizduotę ir kūrybiškumą
 • Skatina įsiklausyti į save ir pagalvoti apie kitus
 • Moko džiaugtis gyvenimu ir vertinti tai, ką turi
 • Padeda puoselėti bei sustiprinti vaiko ir tėvų ryšį

Kristina Savickytė – aktorė, rašytoja, ankstyvojo ugdymo mokyklėlės „Šilkaus pupa“ kūrėja, radijo laidų „Tėvystės įkvėpimai“ ir „Visi savi“ sumanytoja ir vedėja. Ji – trijų vaikų mama, šią knygą sukūrė su aštuonmečiu sūnumi Motiejumi Damanskiu.

Marija Smirnovaitė – vaikų knygų iliustruotoja, savo piešiniais papuošusi daugybę žymių lietuvių rašytojų knygų.

Taip pat skaitykite: