,

Namuose apsigyveno augintinis: veterinarės patarimai ir pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia žinoti

Karantino metu pastebimai išaugo augintinių skaičius – leisdami laiką namuose, vis daugiau lietuvių nusprendė į juos priimti keturkojį draugą. Iš tiesų, augintiniai ne tik atneša į namus naujos energijos, bet kartu moko atsakomybės.

Parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė pritaria, kad naujas augintinis namuose suteikia daug džiaugsmo, tačiau atkreipia dėmesį, kad svarbu jau nuo pirmųjų dienų pradėti jį auklėti bei pasirūpinti gyvūno higiena ir patogumais.

Kamilė Ausmanė

Svarbu jaustis saugiai

Priprasti naujoje vietoje gyvūnui neretai gali būti sudėtinga. Anot K. Ausmanės, svarbu, kad augintinis turėtų vietą, kurioje jaustųsi saugiai, o dažniausiai tai būna jo guolis.

„Guolis sukuria gyvūnui saugumo jausmą, tačiau neretai pasitaiko, jog kol augintinis yra mažas, tol jis šlapinasi dažnai ir visur. Guolis – ne išimtis, todėl rekomenduojama į jį įtiesti palutę ir taip apsaugoti nuo sugadinimo“, – patirtimi dalijasi veterinarijos gydytoja.

Skanėstai ir žaislai

„Jaunam augintiniui yra labai svarbu gauti visas būtinas maistines medžiagas ir vitaminus, todėl pasirūpinkite būtent jo veislei ir amžiui tinkamu maistu bei sveikatą praturtinančiais skanėstais, kurie taip pat yra ir puiki pagalba dresuojant gyvūną“, – dėmesį atkreipia K. Ausmanė ir priduria, kad dubenėliai taip pat turi būti parinkti pagal augintinio dydį.

Anot jos, jei nenorite, kad mažasis draugas graužtų jūsų baldus, sienas ar kitus daiktus, nupirkite jam žaislų, tinkamų draskyti bei graužti – taip jis turės užsiėmimą. Moteris atkreipia dėmesį, kad žaislai ne tik užima ir linksmina gyvūną, bet kartu padeda vystytis jo emocijoms ir psichologijai, gali būti skatinimo arba bendravimo su gyvūnu priemonė. Svarbu, kad žaislai būtų pagaminti iš saugių medžiagų.

Palutės ir sauskelnės: vienkartinės ar daugkartinės

Auklėjant ir pratinant jauną augintinį namuose atlikti gamtinius reikalus, palos arba sauskelnės yra būtinos, tačiau K. Ausmanė siūlo apsvarstyti, kokį variantą – vienkartines ar daugkartines – rinktis, priklausomai nuo jūsų gyvenimo būdo ir jūsų gyvūno poreikių.

„Vienkartinių palų nereikia skalbti, jas panaudojus galima išmesti, tad yra paprasta. Jos neužima daug vietos, yra lengvos, gaminamos naudojant natūralius citrinų, persikų arba levandų eterinius aliejus, todėl greitai ir efektyviai pašalina nemalonius kvapus. Galite rinktis variantą su bambuko anglimi, kuris užtikrina apsaugą nuo bakterijų dauginimosi, greičiau sugeria drėgmę. Na, o daugkartinės palos yra gaminamos iš 4 skirtingų sluoksnių, puikiai sugeria skysčius ir yra draugiškos gamtai, nes gali būti skalbiamos iki 300 kartų. Tad kiekvienas šeimininkas gali pasirinkti pagal savo poreikius“, – kaip išsirinkti, pasakoja specialistė.

Jei patelei ruja, o patinas žymi teritoriją

Jei naujasis keturkojis draugas yra patinas, kuris mėgsta žymėti teritoriją, arba patelė, kuriai prasidėjo ruja, K. Ausmanė teigia, kad neverta dėl to nerimauti – padėti išspręsti šią problemą gali sauskelnės.

„Vienkartines sauskelnes yra paprasta naudoti, jos yra kvepiančios ir turi drėgmės indikatorių, kuris parodo, kada gyvūnui sauskelnes reikia keisti. Taip pat jas saugu naudoti – pavyzdžiui, sauskelnės su bambuko anglimi užtikrina apsaugą nuo bakterijų dauginimosi, greičiau sugeria drėgmę, o lipdukas nelimpa prie kailio, todėl nesukels gyvūnui nepatogumų. Šį variantą rekomenduoju rinktis tuomet, jei nenorite skalbti ar daug keliaujate su augintiniu“, –  į vienkartinių sauskelnių privalumus dėmesį atkreipia veterinarijos gydytoja ir priduria, kad jos, kaip ir daugkartinės sauskelnės, gali būti naudingos ne tik rujos metu, bet ir seniems ar ligotiems gyvūnams.

„Kalbant apie daugkartines sauskelnes, pakanka turėti dvejas poras pasikeitimui, o kadangi jos skalbiamos net iki 300 kartų, ilgainiui tai bus naudinga ir finansiškai. Jų priežiūra paprasta – jei gyvūnas serga, pavyzdžiui, viduriuoja, kad išnaikintume visas bakterijas, skalbiame 90 laipsnių temperatūroje, o jei skalbiame reguliariai, tuomet pakanka 40 laipsnių. Svarbu naudoti tik natūralius skalbiklius“, – apie priežiūrą pasakoja specialistė.

Pagalba namuose

K.Ausmanė pažymi, kad palos bei sauskelnės yra puiki pagalba namuose ne tik pratinant augintinį atlikti gamtinius reikalus tam skirtoje vietoje. Pavyzdžiui, kad augintiniui nekiltų noras pasinaudoti kilimu ar tuomet, jei pasivaikščiojimas lauke buvo per trumpas, prie durų veterinarės augintinio visuomet laukia paruošta palutė, o kadangi yra įvairių dizainų, ji gali tapti netgi ir interjero detale.

Sauskelnes, anot specialistės, galima panaudoti ir siekiant išvengti gyvūnų dauginimosi arba siekiant patelės rujos metu išvengti dėmių. „Jei auginate ir patiną, ir patelę, kurių nenorite sterilizuoti, sauskelnes galima naudoti ir kaip tam tikrą apsaugos priemonę – daugkartinė juosta neleis gyvūnams susikergti, – dar vieną būdą panaudoti daugkartines sauskelnes atskleidžia veterinarė. – O jei laikote patelę, kuri miega kartu, rujos metu naudodami sauskelnes, galėsite ir toliau ją priimti miegoti į lovą, nesibaimindami dėmių.“

Priprasti gali ne iš karto

Gyvūnai prie sauskelnių dėvėjimo, anot K. Ausmanės, prisitaiko labai skirtingai, tačiau ilgainiui pripranta.

„Dažniausiai su sauskelnėmis sudėtingiau būna vyresniems gyvūnams. Pasitaiko, kad augintinis jas nusidrasko, tačiau nederėtų iškart pasiduoti – ir toliau stenkitės pripratinti gyvūną“, – pataria moteris ir priduria, kad jums padėti visuomet gali skanėstai.

Taip pat skaitykite: