,

Senjorų gerovei – didesnė pensija ir vienišo asmens išmoka

Norėtųsi, jog į pensiją išėję senjorai galėtų ramiai gyventi žinodami, kad neteks galvoti, kaip sudurti galą su galu. Juk visą gyvenimą dirbo, augino vaikus ir anūkus, kūrė Lietuvą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės teiraujamės, ar tikrai artimiausiu metu senjorai galės gyventi oriau, ar didės jų pajamos ir kokie sprendimai artimiausiu metu palengvins jų kasdienybę.

– Liūdna pripažinti, bet būtent senjorai dažniausiai gyvena vieniši, patiria skurdą ir atskirtį. Ministre, ar planuojate didinti senatvės pensijas?

– Išties gaila, kad net ir šiais laikais skurdas paliečia žmones. Planuojame artimiausiu metu mažiausias pensijas artinti prie minimalių vartojimo poreikių, parengėme naują socialinio draudimo pensijos indeksavimo modelį.

Tai leis pensijas didinti sparčiau, o kartu siūlomi pensijos apskaičiavimo pakeitimai leis pensijas padidinti ir tiems, kurie dėl įvairių gyvenimo aplinkybių negalėjo sukaupti daugiau stažo: prižiūrėjo artimuosius, augino vaikus, ilgesnį laiką negalėjo rasti darbo ir dabar gauna mažiausias pensijas. Papildomam pensijų didinimui siūlome skirti dalį perteklinių „Sodros“ biudžeto pajamų.

– Tad kiek didės senatvės pensijos?

– Dėl siūlomų pensijų indeksavimo pakeitimų vidutinė senatvės pensija kitąmet didės nuo 447,56 iki 461,9 euro (14,34 euro), o 2024 m. – nuo 511,3 iki 534,1 euro (22,8 euro).

– Ministre, vieniši senjorai  ir neįgalieji jau gali kreiptis dėl vienišo asmens išmokos. Ką svarbu žinoti apie šią naują išmoką?

Vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai jau gali kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos. Šiemet ši išmoka siekia 28,63 euro. Prašymą ją skirti galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į „Sodrą“, bet ir telefonu. Paskirtos išmokos bus išmokamos nuo šių metų lapkričio, kartu išmokant nepriemoką, jei tokia susidarys.

– Patikslinkite, kas jau gali kreiptis dėl išmokos skyrimo?

– Nuo liepos mėnesio dėl vienišo asmens išmokos gali kreiptis vieniši žmonės, gaunantys šalpos senatvės pensiją, šalpos neįgalumo pensiją arba socialinę pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų). Išmoka taip pat priklausys senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems arba ne mažiau kaip 60 proc. darbingumo netekusiems šalpos kompensacijų gavėjams.

Dėl išmokos gali kreiptis ir žmonės, kurie gauna socialinio draudimo pensiją ir mažos pensijos priemoką, t. y. jeigu jų gaunama senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensija yra mažesnė nei 260 eurų.

– Ar našliai gali kreiptis dėl vienišo asmens išmokos?

– Vienišo asmens išmokas galės gauti tie našliai, kurie iki šiol teisės gauti našlių pensijos neturėjo. Jei našlio gaunama našlių pensija yra mažesnė nei 28,63 euro, jis galės gauti vienišo asmens išmoką tik vietoj našlių pensijos, t. y. jei pateiks prašymą sustabdyti našlių pensijos mokėjimą.

Išmoka taip pat gali būti skirta našlaičių pensijų gavėjams, kurie turi teisę gauti tiek našlių, tiek našlaičių pensiją, tačiau pasirinko gauti našlaičių pensiją.

– Kokie dar priimti nauji sprendimai palengvins mūsų senjorų kasdienybę?

Nuo liepos mėnesio liko galioti tik vidutinių ir didelių specialiųjų poreikių lygiai, todėl daugiau senjorų gali pasinaudoti 50 proc. nuolaida važiuoti viešuoju transportu. Senjorams turimas nedidelių specialiųjų poreikių lygis prilyginamas vidutinių specialiųjų poreikių lygiui ir išduodamas naujas neįgaliojo pažymėjimas. Jiems nustatyti specialieji poreikiai iš naujo nebus vertinami.

Be to, nuo pavasario sutrumpėjo socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo terminai. Nuo šiol asmens ar šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas per 10 kalendorinių dienų (k. d.) nuo prašymo gavimo dienos (buvo per 14 k. d.), o ilgalaikės socialinės globos poreikis – per 20 k. d. (buvo per 30 k. d.). Sprendimo dėl socialinės priežiūros priėmimas sutrumpėjo nuo 14 iki 10 k. d. nuo socialinių paslaugų poreikio išvadų pateikimo, dėl socialinės globos – nuo 30 iki 20 k. d.

Taip pat skaitykite: