, ,

Šlapimo nelaikymas – ne priežastis užsidaryti namuose: kontroliuokite problemą ir gyvenkite aktyviai

Kol vieni senjorai planuoja naujas veiklas ir neria į aktyvų gyvenimą, kiti, deja, tai daryti vengia, nes susiduria su problema, kurią daugelis linkę nutylėti – inkontinencija (šlapimo nelaikymu). Visgi, specialistai teigia, kad varžyti savęs nereikėtų, nes net ir gyvenant su šiuo nemaloniu sutrikimu, mėgautis pilnaverčiu gyvenimu ir užsiimti mėgstama veikla išties įmanoma.

Pateikiame keletą patarimų, leidžiančių kontroliuoti šią problemą ir užsiimti veiklomis, kurios yra naudingos bei nereikalauja specialaus pasiruošimo ar didelių pastangų.

Padažnėjimas – ženklas, jog turite problemų

Jei pastebėjote, kad stipriai padažnėjo noras šlapintis – tai pirmasis ženklas, kad turėtumėte nedelsiant kreiptis į gydytoją. Kad turite problemų gali signalizuoti ir staiga užeinantis noras šlapintis, skausmas proceso metu, trūkinėjanti šlapimo srovė arba tai, jog kartais pasišlapinti tiesiog nepavyksta. Nekontroliuojamai šlapimas gali ištekėti ir čiaudint, kosint, juokiantis ar net skubant į tualetą. Smarkiai pažengus šiam negalavimui, šlapimas gali ištekėti nuolat – gulint, stovint, lipant laiptais, keliant svorį ar tiesiog einant.

Neslėpkite problemos

Nors su šlapimo nelaikymu gali susidurti ir jauni žmonės, jis būdingesnis vyresniems, o ypatingai – moterims. Dažniausiai šią problemą galima išgydyti arba bent jau sėkmingai kontroliuoti, tačiau nemažai žmonių gėdijasi ir vengia apie ją kalbėti arba kreiptis į gydytoją. Tačiau sutrikimo slėpti nereikėtų – gydytojas gali pritaikyti efektyvų gydymą, kuris parenkamas pagal problemos tipą, bei patarti, kokios priežiūros priemonės yra reikalingos.

Kontroliuoti problemą – paprasta

Nesunkiai sau padėti galite kreipęsi pagalbos į specialistus bei naudodami tinkamas higienos priemones, tokias kaip anatominiai įklotai ar sauskelnės-kelnaitės. Kontroliuodami problemą galite drąsiai keliauti, užsiimti kitomis aktyviomis veiklomis ir nesijaudinti, jog esate toli nuo namų.

Šiuolaikinės higienos priemonės yra patogios ir nepastebimos, todėl nereikia bijoti, kad problemą pastebės aplinkiniai. Danų kompanija „Abena“ gamina patikimas slaugos ir higienos priemones, kurios platinamos daugiau nei 60 šalių visame pasaulyje. Gamintojo „Abena“ anatominiai įklotai „Abri-San“ savo savybėmis nesiskiria nuo klasikinių sauskelnių ir juos kur kas lengviau pasirinkti – reikia tik įvertinti šlapimo sugėrimo laipsnį, o išsirinkti gali padėti gydytojas ar vaistininkas. Šiuos įklotus galima naudoti su įprastu apatiniu trikotažu arba specialiomis kelnaitėmis ir tai ekonomiškiau nei sauskelnės ar sauskelnės-kelnaitės – anatominė įklotų forma užtikrina sausumą ir saugumą. Įklotai turi drėgmės indikatorių su gradacijos skale, todėl galima jaustis laisvai, nes skalė indikuos, kada reikia keisti įklotą, o šį galima pasirinkti pagal tipą – nuo lengvo iki sunkaus šlapimo nelaikymo. Nereikėtų bijoti ir dėl kvapo bei pratekėjimo – „Odour system“ sugeria nemalonius kvapus, o unikali apsauga, integruota nuo pratekėjimo, yra su ypač švelniais bei lygiais raukinukais ir tampriais krašteliais.

Tomis pačiomis savybėmis pasižymi ir  sauskelnės-kelnaitės „Abri-Flex“, skirtos vidutiniam ar sunkiam šlapimo nelaikymui, tačiau jos yra ne mažiau patogios – optimizuota forma padeda jaustis itin patogiai, kelnaitės nesmunka ir nešiugžda.

Dienas leiskite aktyviai

Pritaikius tinkamas priemones, inkontinencija neturėtų trukdyti jūsų aktyviam gyvenimo būdui ir slopinti pomėgius. Pažintiniai takai, šiaurietiškas ėjimas, joga ar meditacija yra pasiruošimo nereikalaujančios veiklos, padėsiančios ne tik išlikti aktyviems, bet ir stiprinti savo psichikos sveikatą.

Populiarėjantis būdas pažinti Lietuvą – pažintiniai takai

Ėjimas tinkama veikla bet kokio amžiaus ar fizinio pasiruošimo žmonėms ir yra lengvai įgyvendinimas – Lietuvoje yra daugybė pažintinių takų, kuriais keliaudami pasijusite arčiau gamtos. Dauguma pažintinių takų įrengti saugomose teritorijose, gražiausiuose gamtos kampeliuose, o paženklinti maršrutai neleidžia pasiklysti, informaciniai stendai supažindina su gamta, istorija, kultūra. Atokvėpio vietos buvimą gamtoje paverčia įdomiu ir maloniu.

Šiaurietiškas ėjimas

Dar vienas pasiruošimo nereikalaujantis užsiėmimas, kuriam reikalingos tik specialiai sukurtos lazdos – šiaurietiškas ėjimas. Einant su lazdomis tinkamai juda ne tik apatinė kūno dalis, bet ir viršutinė. Tai itin efektyvus būdas pagerinti fizinę būklę nepervargstant. Patogu tai, kad šią veiklą gali praktikuoti kiekvienas – nėra apribojimų dėl amžiaus ar svorio, o šiaurietiškas ėjimas net 46 proc. naudingesnis už paprastą ėjimą!

Ir kūnui, ir protui – joga

Joga yra užsiėmimas, visapusiškai veikiantis žmogaus organizmą. Atliekant jogos pratimus mankštinami sustingę sąnariai, tempiami ir stiprinami raumenys, veikiami raiščiai ir sausgyslės, mankštinamas stuburas, gerinama vidaus organų veikla, aktyvinama liaukų veikla, reguliuojamas kraujospūdis, stiprinami kaulai, gerinamas galvos smegenų maitinimas, stiprėja jutimo organai (rega, klausa, uoslė, skonis, lietimas), stimuliuojama protinė veikla.

Menas nieko nedaryti – meditacija

Dar vienas būdas išlikti aktyviam be didelių pastangų – meditacija. Pasirinkite sau patogų laiką, pasitieskite kilimėlį, įsijunkite atpalaiduojančią muziką arba išsirinkite tylų kampelį ir pasinerkite. Kvėpavimo pratimai yra galingas priešnuodis prieš blogą nuotaiką, depresiją. Kvėpuojant veikiami smegenų centrai, atsakingi už emocijas, todėl taikant atitinkamas kvėpavimo technikas, galima veikti emocines būsenas, pakelti nuotaiką, padėti sau, jei kamuoja nemiga.

Mažesnė finansinė našta

Nors higienos priemonės gali būti nemaža finansinė našta senjorams, pernai įsigalioję Sveikatos apsaugos ministerijos priimti pokyčiai ją sumažino – mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamas sauskelnes ir sauskelnes kelnaites gauna nemokėdami priemokų.

Kompensacija gali pasinaudoti 75 metų ir vyresni žmonės, taip pat senatvės pensininkai ir turintieji negalią (55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis), kurių mėnesio pajamos (pensijos, socialinės išmokos, pašalpos) mažesnės nei 95 proc. praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydis.

Taip pat skaitykite: