,

Vasaros  gėrybės stiklainiuose: pagrindinės konservavimo taisyklės

Baigiantis vasarai ir artėjant rudeniui daugeliui šeimininkų pats darbymetis. Ieškoma įvairiausių būdų, kaip sode, darže ar miške surinktas gėrybes paruošti žiemai, kad šios neprarastų skonio ir geriausių savybių. Tam svarbu žinoti pagrindinius konservavimo būdus ir taisykles.

Pagrindinės konservavimo taisyklės

Stiklainiai. Tai geriausia tara naminiams konservams. Pavyzdžiui, plastikiniai indai tinka raugintiems kopūstams arba agurkams, tačiau ant dugno turi būti nurodyta, kad tokia tara tinka sąlyčiui su maistu. Paruošti agurkus ir kopūstus galima emaliuotame puode, tačiau laikyti konservų jame ilgesnį laiką negalima.

Stiklainius marinuotoms daržovėms, uogienėms, sultims ir kompotams, kuriuos reikia hermetiškai uždaryti, prieš naudojimą reikia pakaitinti aukštoje temperatūroje. Geriausiai tinka sterilizavimas garais. Dar galima palaikyti verdančiame vandenyje apie 10 minučių.

Dangteliai. Konservams galima naudoti tiek užsukamus, tiek užspaudžiamus metalinius.

Paruošimas. Tiek vaisius, tiek daržoves reikia gerai nuplauti, užpilti verdančiu vandeniu, palaukti kelias minutes ir tik tuomet sudėti juos į stiklainius. Po to visus vaisius užpilti verdančiu sirupu, o daržoves sūrymu. Vaisius palaikyti iki 5 minučių, o daržoves – iki 10 minučių, tada nupilti skystį, užvirinti ir vėl išpilstyti į stiklainius.

Laikymas. Uždarytus stiklainius apversti dangteliais žemyn – tai padės pašalinti oro burbuliukus. Tuomet visus stiklainius uždengti šiltai. Atvėsusius stiklainius galima laikyti sandėliuke ar kitoje vietoje.

Jeigu stiklainis iššovė arba sugedo…

Išauti stiklainis gali dėl konservavimo taisyklių nesilaikymo. Pavyzdžiui, blogai nuplautos daržovės, perpildytas stiklainis ar marinatas ruošiamas aliuminiame puode. Vis tik nesijaudinkite, iššovus laikomų stiklainių su daržovėmis dangteliams, net ir atsiradus pelėsiui, produktą dar galima išgelbėti.

Atidarius stiklainį su uogiene, viršutinį sluoksnį reikia nugriebti, įdėti cukraus ir pavirti. Žinoma, tuomet svarbu kuo greičiau suvartoti. Jeigu uogienė susicukravo, į ją reikia įpilti vandens ir lėtai kaitinti, kol cukrus ištirps.

Pabalus konservuotų agurkų skysčiui ar nušokus dangteliams, daržoves reikia nuplauti sūriu vandeniu, užpilkite šviežiu marinatu ir palaikykite bent kelias valandas.

Parengta pagal metodinę medžiagą „Iš praeities į ateitį“.

Viktorija Skutulienė

Visą tekstą skaitykite rugpjūčio-rugsėjo „60+“ žurnalo numeryje!

Taip pat skaitykite: