,

Tinkamos vejapjovės pasirinkimas: tereikia atsakyti į 6 klausimus

Norint sukurti prižiūrėto kiemo įspūdį, itin svarbi – tvarkinga veja. Tačiau kaip ja pasirūpinti nuolat skubantiems žmonėms, neturintiems laiko ilgai trunkančiomis priežiūros procedūromis? Specialistai pataria išsirinkti vejapjovę, kuri atitiks individualius poreikius.

Jie pateikia 6 klausimus, padėsiančius paprasčiau įvertinti savo lūkesčius ir išsirinkti labiausiai tinkančią vejapjovę.

#1: Kokio dydžio plotą reikia prižiūrėti?

Vienas pagrindinių kriterijų renkantis vejapjovę – turimo sklypo plotas. Ekspertai pataria atkreipti dėmesį į vejapjovės plotį – jei turite didelį žemės sklypą, geriau rinktis kuo platesnę, kad veją nupjautumėte greičiau.

Tam tiks tiek vejos traktoriukas, su kuriuo komfortiškai nupjausite nuo vidutinio (10-30 arų) iki didelio ploto (30 ir daugiau arų) veją, tiek vejos robotas, kurio darbinio ploto pajėgumas gali svyruoti nuo 2,5 iki 50 arų.

#2: Kiek sode turite „kliūčių“?

Mažesniems sodams bei kiemams, kuriuose auga daug medžių, krūmų ar gėlių, geriau rinktis siauresnę, manevringesnę vejapjovę. Itin svarbu įsitikinti, kad ji tikrai gebės įveikti siaurus tarpus tarp visų kliūčių.

Vejos robotai itin manevringi, tačiau sukinėdamiesi tarp galybės augalų užtrunka laiko. Jie – geresnis sprendimas lygiai sodo vejai. O renkantis sodo traktorių, vėlgi reikės atkreipti dėmesį į jo plotį, kuris gali siekti nuo 70 cm. Todėl profesionalai rekomenduoja įvertinti, kokio pločio mašina pravažiuos pro visus tarpelius.

Su vejapjove, kuri valdoma rankomis, patogu lengvai ir greitai judėti tarp kliūčių, apvažiuoti medžius bei gėlynus. Tereikės tik išsirinkti jos tipą: savaeigę ar pagal savo tempą stumiamą paprastą vejapjovę.

#3: Ar sklype yra įkalnių?

Dar vienas aktualus klausimas priimant sprendimą dėl vejapjovės – ar jai reikės važinėti įkalnių šlaitais. Nedideli, iki 10 laipsnių statumo šlaitai įveikiami visoms vejapjovėms. O norint prižiūrėti statesnius šlaitus, reikės atkreipti dėmesį į individualias jų galimybes.

Elektrinės vejapjovės bei vejos pjovimo robotai tinka nuožulnioms teritorijoms. Bet kokiomis reljefo sąlygomis galima naudoti ir rankinę žoliapjovę – trimerį, taip pat praversiantį dailinant sklypo kraštus, kurių nepasiekia įprasta vejapjovė.

#4: Ką darysite su nupjauta žole?

Planuojant įsigyti vejos priežiūros pagalbininką, žinovai pataria iš anksto nuspręsti, kaip elgsitės su nupjauta žole: norite ją surinkti, palikti nupjautą ar sumulčiuoti.

Jei norite žolę mulčiuoti, reikėtų nusiteikti ją pjauti bent du kartus per savaitę, nes labai ilgos žolės vejapjovė gali tinkamai nesusmulkinti. Tiesa, kai kurie modeliai turi kelias funkcijas – gali tiek žolę surinkti, tiek ją mulčiuoti, tiek ją išmesti per šoną, tad galima nustatyti jos veikimo būdą kiekvienu atveju individualiai.

#5: Kiek laiko galiu skirti vejos pjovimui?

Priklausomai nuo turimo ploto, vejos priežiūra tiek su įprasta vejapjove, tiek vairuojant sodo traktorių užtrunka laiko. Tai reikia nusimatyti planuojant naują pirkinį.

Tačiau jei laiko vejos priežiūrai neturite visai, specialistai rekomenduoja pasidomėti vejos roboto galimybėmis. Paruošus roboto darbo lauką ir nustačius pjovimo planą, jis savarankiškai darbuosis visą sezoną, o smulkius kai kurių modelių veiklos pakeitimus galima atlikti mobiliojoje programėlėje.

„Vis dažniau klientai šiems robotams patiki savo vejos priežiūrą – jų pardavimai kasmet auga tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje. Dažniausiu pirkėjų pasirinkimo motyvu tampa laiko taupymas – ir užimti bei nuolat skubantys žmonės namuose nori turėti gražią veją“, – sako „Senukų“ atstovė Elona Uckutė.

#6: Koks vejapjovės variklis man priimtiniausias?

Ieškant tinkamiausio vejapjovės varianto, profesionalai taip pat siūlo atkreipti dėmesį į jos variklio tipą – nuo to priklauso priežiūros aplinkybės, darbo trukmė, keliamas triukšmas.

Benzinu varomos vejapjovės – ypač patogios pjauti didesnius plotus, jos neturi laidų, o pjovimo laikas yra ilgiausias, lyginant su kitais variklių tipais. Tiesa, šis variklio tipas reikalauja kiek daugiau priežiūros: reikės papildyti kuro baką, pilti tepalus, keisti filtrus, tačiau viską atpirks jos galia ir efektyvumas.

Elektrinių vejapjovių judėjimą riboja jų elektros laidas, tačiau jei vejos plotas nėra didelis, tuomet tai nesudarys didesnių nepatogumų. Anot specialistų, jų eksploatavimas taip pat yra paprastesnis ir kiek pigesnis nei benzininių, jos dirba tyliau, yra lengvos, žemo vibracijos lygio ir neskleidžia išmetamųjų dujų.

Akumuliatorinės vejapjovės yra belaidės, todėl mobilios. Jų yra skirtingų modelių: dalis jų veikia su vienu, dalis – su dviem akumuliatoriais. Tiesa, šiuos akumuliatorius tenka krauti, tad jei turite didesnį vejos plotą ir norite, kad tai netrikdytų darbų, pagal turimą vejapjovės modelį, rekomenduojama įsigyti papildomą vieną ar du akumuliatorius. Šie modeliai patiks ir tiems, kuriems svarbi mažesnė aplinkos tarša bei ekologija.

Taip pat skaitykite: