Kaip kieme susikurti ramybės ir jaukumo oazę?

Pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams, puiki proga švęsti pavasario sezono pradžią puošiant ne tik savo namus, bet ir kiemą. Vis ilgėjant vakarams norisi kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, todėl pristatome keletą originalių idėjų, kurios jūsų kiemą pavers ne tik jaukumo ir ramybės oaze, bet ir spinduliuos dvasingumu.

Paprasčiausias būdas – atnaujinti gėlynus

Roberta Tėvelė

Norintiems atnaujinti kiemo aplinką, kraštovaizdžio dizainerė Roberta Tėvelė pirmiausia rekomenduoja sodininkams tikrai gerai žinomą būdą – perdaryti senus gėlynus naujais. „Perdaryti gėlynus reikalaus didelių investicijų, todėl užtektų peržiūrėti, ar visi esami augalai peržiemojo, gal reikia pagenėti nuo sniego nulūžusias šakeles, jei reikia, persodinti augalus į kitas vietas. Toks estetinis patvarkymas po žiemos jau papuoštų jūsų aplinką“, – sako kraštovaizdžio dizainerė R. Tėvelė.

Be viso to, ji rekomenduoja ir esamas kompozicijas papildyti jūsų aplinkos stiliui būdingais mažosios architektūros elementais – skulptūromis, fontanais, suoliukais, paukščių girdyklomis, vazonais. Žinoma, estetiškam vaizdui reikia ir tvarkingos vejos, todėl svarbu nepamiršti atlikti aeraciją. Pradedantiesiems sodininkams R. Tėvelė paaiškina, kad tai dirvos ir žolės šaknų vertikalus pjovimas, kuris dar vadinamas vejos vėdinimu. „Tai puikus būdas išnaikinti dalį samanų, atsėti veją. Atlikus pavasarinius tvarkymo darbus ir pasisodinus žydinčių gėlių į vazonus, jau turėsite puikų vaizdą kieme“, – pažymi R. Tėvelė.

Namų ir kiemo stilius – vienodas

Tęsiant darbus dizainerė rekomenduoja prieš tai įvertinti savo namų stilių. Pasirodo, jeigu namuose vyrauja klasikinis stilius, šiam stiliui būdingus augalus reikia rinktis ir kiemui. „Klasikiniam stiliui gali būti priskiriamos rožės, levandos, buksmedžių tvorelės ir kiti augalai, svarbu juos tinkamai suderinti. Puikiu kiemo akcentu gali tapti ir fontanas. Jei namų interjeras modernaus stiliaus, dažniausiai apželdinimas būna minimalistinis, vyrauja vienas ar keli akcentiniai augalai, į kuriuos nukreipti lauko šviestuvai, šalia jų gali būti pasodinti varpiniai augalai ir daugiametės žydinčios gėlės“, – sako dizainerė. Taip pat kieme gali vyrauti ne tik švelnios, bet ir griežtos, natūralioje gamtoje nebūdingos formos – tai yra kvadratai ar stačiakampiai.

Poilsio zonoje – kvapnūs ir spalvingi augalai

Taip pat labai svarbu savo kiemo erdvę suskirstyti į funkcines zonas: reprezentacinę, poilsio, jei reikalinga, pramogų ir ūkinę. Suskirsčius erdvę zonomis, anot dizainerės, bus išvengta klaidų tvarkantis aplinką.

Reprezentacinė sklypo dalis – jūsų kiemo vizitinė kortelė. Tai visa priekinė sklypo dalis, tvarkingas įėjimas į namą. R. Tėvelės aiškinimu, įėjus į kiemą šeimininką ir jo svečius pirmiausia turėtų džiuginti nepriekaištingai sutvarkytos augalų kompozicijos. „Poilsio zonoje jūs galite praleisti laiką skaitant knygą ar deginantis prieš saulę, todėl čia augalai gali būti kvapnūs, spalvingi. Pramogų zona skirta vaikų ir tėvų laisvalaikiui, todėl šioje zonoje augalų turi būti minimaliai, galbūt vienas kitas didesnis, pavienis augalas vejoje, o ūkinę zoną šiltnamiui ir daržui reikėtų rinktis ten, kur mažiausiai pastebima vieta. Augalai gali būti skirti pridengti šią zoną“, – aiškina kraštovaizdžio dizainerė. Taip suskirsčius aplinką zonomis bus tinkamai parinktos vietos norimoms augalų kompozicijoms ir ateityje nebereikės persodinti netinkamoje vietoje pasodintų augalų, o puošti ir tvarkyti aplinką bus daug lengviau.

Kiemo akcentas – ryškus ir išskirtinės formos augalas

Eksterjere, taip pat kaip interjere, vyrauja tendencijos. Tikriausiai sutiksite, kad norisi susitvarkyti aplinką taip, kad jos priežiūrai reiktų skirti kuo mažiau laiko. Anot R. Tėvelės, dažniausiai prieš sodinant augalus yra užtiesiama geotekstilė, kad neaugtų piktžolės, užpilama dekoratyvinė skalda ar medžio žievė, kompozicijos atskiriamos nuo vejos plastikiniais borteliais. Kai kurie renkasi daugiau spygliuočių savo kieme, kad nereikėtų rudenį griebti nukritusių lapų. Renkamasi ramių spalvų derinius, kai pačią visumą sudaro žalia, balta, melsva ar rožinė spalvos ir vienas kitas ryškesnis ar savo forma labiau išskirtinis augalas.

Kraštovaizdžio dizainerė pastebėjo, kad alpinariumas nėra pats populiariausias kiemo puošimo būdas – kompozicijos dabar dažniau kuriamos neformuojant kalvos su daug akmenų, o įrengus gėlyną, pavyzdžiui, lygiame paviršiuje, kai kompozicijos išsiskiria masiškumu, o bendra augalų visuma tarpusavyje dera. „Žmonėms, kurie turi kieme alpinariumus, bet nori pokyčių, rekomenduočiau atsinaujinti, sumažinant akmenų kiekį ir papildant daugiametėmis žydinčiomis gėlėmis ar varpiniais augalais, paliekant spygliuočių kaip akcentą žiemai. Priminsiu, kad pirmiausia reikėtų įvertinti namų ir aplinkos stilių, o tada imtis pokyčių“, – pasakoja R. Tėvelė.

Apsaugai – sapnų gaudyklė

Sakoma, kad sapnų gaudyklė – svarbus žmogaus talismanas, kuris apsaugo nuo košmarų ir blogos energijos. Įprasta, kad šis magiškas talismanas dažniausiai kabinamas virš lovos miegamajame, bet ne kieme. Tačiau Ema, kuri sapnų gaudyklių gamybos išmoko iš Ekvadoro vietinių gyventojų (Pietų Amerikoje), tvirtina, kad sapnų gaudyklėmis galima puošti bet kurias namų ar kiemo erdves.

„Vienintelis aspektas, į kurį reikėtų atsižvelgti – tai plunksnos. Jos, kaip žinoma, yra jautrios drėgmei ir vėjui. Jei norima sapnų gaudykle papuošti lauko terasą ar pavėsinę, svarbu ją pakabinti ten, kur būtų užuovėja ir stogas, apsaugantis nuo lietaus ar sniego. Plunksnos sapnų gaudyklėms suteikia didžiąją dalį grožio, tad reiktų stengtis jas išlaikyti kuo mažiau paveiktas vėjo ir drėgmės. Daugelis žmonių sako, jog sapnų gaudyklė bet kokiai erdvei suteikia mistiškumo, grožio, sakralumo“, – sako Ema, kuri sapnų gaudykles gamina apie metus.

Vėjo varpelių muzika – pritrauks į sodą paukščius ir atpalaiduos

Nuo seno vėjo varpeliai kabinami tiek namuose virš durų slenksčio, tiek kieme ant augančių medžių, ypač laibesnių, linguojančių. Taip pat tose vietose, kur labiau pučia vėjas, nėra užuovėjos. Pavyzdžiui, ant namo stogo atbrailų, kolonų. Geriausiai tinka vietos, kuriose pučia skersvėjai – tokiose vietose net ramiomis dienomis susidarys gūsiai, kurie jus nustebins netikėtais varpelių garsais. Vėjui pučiant, varpeliai laisvai supasi ir skleidžia muziką, kuri tarsi išvalo namus nuo susikaupusios neigiamos energijos, atpalaiduoja, nuramina. Be viso to, jų skambesys pritraukia ir paukščius.

Viktorija Skutulienė

Taip pat skaitykite: