Kaip teisingai pasirinkti trąšas ir substratus?

Atšilus orui, augalams reikalingos maistinės medžiagos, kad jie greičiau pabustų bei geriau augtų. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip pasirinkti geriausiai dirvai ir augalams tinkančius substratus ir trąšas, kad jie džiugintų ne tik savo grožiu, bet ir gausiu derliumi.

Substrato pasirinkimas

Substratas naudojamas augalų daiginimui, sodinimui, auginimui bei dirvos gerinimui, tad jis palengvina sodininkų darbą: tiek auginant daržoves ant palangės, tiek praturtinant dirvožemį medžiagomis, reikalingomis visą augalų vegetacijos laikotarpį. Jį specialistai rekomenduoja rinktis pagal paskirtį. Sėjai ir pikiavimui skirtas labai smulkios frakcijos, purus substratas, idealiai tinkantis sėklų daiginimui. Rūgščią dirvą mėgstantiems augalams taip pat yra specialiai sukurtų substratų, kuriuose gerai vešės rododendrai, azalijos, spygliuočiai.

Tačiau prekybos tinklų atstovai atkreipia dėmesį, kad klientai dažnai renkasi universalius substratus. „Populiariausi yra universalūs substratai, dažniausiai naudojami įvairioms daržovėms ar prieskoninėms žolelėms auginti. Dažniausiai juos klientai renkasi dėl jų neutralaus rūgštingumo, kuris tinka daugumai augalų“, – komentuoja „Senukų“ atstovė Elona Uckutė.

Anot jos, taip pat populiarūs durpių substratai, kurie užtikrina, kad augalų šaknys gautų pakankamai vandens ir jame tirpių maistinių medžiagų. Durpių substratai taip pat gerai praleidžia orą, reikalingą šaknų zonoje esantiems naudingiems mikrobams, skatinantiems šaknų vystymąsi.

Vaismedžių ir vaiskrūmių tręšimas

Įsibėgėjus pavasariui, jau laikas galvoti apie vaismedžių ir vaiskrūmių tręšimą. „Baltic Agro“ specialistai pirmajam sezono tręšimui rekomenduoja rinktis trąšas, kuriose gausu azoto: kompleksines trąšas, amonio salietrą ar karbamidą. O karbamidu nupurškus vaismedžius ir vaiskrūmius, jie ne tik gaus taip reikiamo azoto, bet ir bus apsaugoti nuo grybinių ligų ir dalies kenkėjų.

Vėlesniems tręšimams geriau rinktis kompleksines, bechlores trąšas su mikroelementais. Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad jau nuo vasaros pabaigos geriau vengti trąšų, kurių sudėtyje yra didesnis kiekis azoto. Jų teigimu, toks tręšimas būtų pavojingas augalams, nes taip būtų skatinamas jų augimas iki rudens, tad jauni ūgliai nespėtų sumedėti ir tinkamai pasiruošti peržiemojimui. Kad vyktų augalo medėjimas, reikia naudoti trąšas, kuriose azoto visiškai nėra arba jo labai mažas kiekis, kad trąšose vyrautų tik kalis ir fosforas.

Tinkama vejos priežiūra

Renkantis trąšas vejai, reikėtų atsižvelgti į dirvožemio savybes, sezoną, savo lūkesčius. Žinovai pavasarį pataria veją pamaitinti trąšomis, kuriose gausu azoto, fosforo ir kalio. Azotas skatina vejos augimą ir suteikia žolei sodrią žalią spalvą, fosforas ir kalis skatina šaknų sistemos vystymąsi ir jos atsparumą.

Taip pat geriau rinktis kompleksines trąšas su mikroelementais: tręšiant kompleksinėmis trąšomis, veja bus tolygios spalvos, nes maisto medžiagos vienodai pasiskirsto kiekvienoje granulėje. O jei jūsų vejoje gausu samanų, rekomenduojama papildomai ją patręšti trąšomis, kuriose būtų gausu geležies – tai sustabdys samanų plitimą.

Nuo rugpjūčio antrosios pusės iki spalio vidurio vejai siūloma rinktis trąšas, kuriose jau yra mažesnis azoto kiekis. Anot profesionalų, kad veja peržiemotų, jai svarbu turėti tvirtas šaknis, kurias padeda sutvirtinti kalis ir fosforas.

Specialistai taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį, kiek laiko trąšos veikia: jos gali būti paprastos, kurios veikia 2-4 savaites, ir prailginto, lėto veikimo, kurios gali veikti 2-3 mėnesius. Pastarosios trąšos naudingas maisto medžiagas atiduoda palaipsniui, per tam tikrą laiko tarpą, todėl tręšti teks žymiai rečiau.

Jei tręšiamas didelis plotas, ekspertai siūlo tręšti ne rankiniu būdu, o įsigyti trąšų barstytuvą: tuomet veją patręšite tolygiai, ji bus vientisos žalios spalvos.

Daržovėms – trąšos be chloro

Daržovėms ekspertai pataria rinktis trąšas be chloro – šiai cheminei medžiagai jautrūs daugelis augalų, o ypač daržovės, todėl geriau jų vengti. Taip pat svarbu, kad trąšos būtų papildytos mikroelementais, geriausia rinktis kompleksines trąšas, nes naudojant trąšų mišinius, didesnė rizika nudeginti augalo šaknis.

Renkantis geriausiai tinkančias trąšas, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kurioms daržovėms jos skirtos. Specialistų teigimu, šakniavaisiams reikia daugiau fosforo ir kalio, o auginant antžemines daržoves, tokias kaip salotos, reikalingas azotas jų žaliajai masei.

E. Uckutė atkreipia dėmesį, kad klientai, apsipirkdami tiek elektroninėje, tiek fizinėse parduotuvėse dažnai renkasi universalias, kompleksines trąšas.

„Tręšiami kokybiškomis kompleksinėmis trąšomis, augalai gauna pagrindines reikiamas maistines medžiagas, kurios pagerina augalo vystymąsi ir augimą. Kiek daugiau investicijų reikalaujančios specializuotos trąšos atsižvelgia į kiekvieno augalo specifinius poreikius: ar augalui reikia daugiau medžiagų auginti antžeminius vaisius, ar svarbesnė jų dalis auga po žeme“, – pristato „Senukų“ atstovė.

Svarbus saikas

Anot ekspertų, geriausia miksuoti natūralias ir mineralines trąšas: anksti pavasarį, vasaros pradžioje daržoves bei vaiskrūmius tręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis be chloro, tai padės augalui šaknytis, augti, žaliuoti. O antroje vasaros pusėje ir rudenį rinktis organines trąšas, palankiai veikiančias dirvą ir padedančias augalui atsinaujinti, atsigauti.

Kai trąšų nepakanka, augalai auga lėčiau, būna mažesni. Azoto trūkumą parodo geltonuojantys lapai ir spygliai, augalai būna silpni, nugeibę, paliegę. Geležies trūkumą taip pat išduoda gelstantys lapai. Tačiau profesionalai akcentuoja, kad tręšiant nereikia persistengti: vis tik geriau mažesnis trąšų kiekis nei per didelis.

Taip pat skaitykite: