,

Išrinkite „Senjorai nešvaisto“ finalininkus

Prasideda antrasis konkurso „Senjorai nešvaisto“ etapas – skaitytojai kviečiami balsuoti už labiausiai patikusius dalyvių darbus ir išrinkti 12 finalistų, kuriuos vertins komisija. 

Senjorai, anot rinkimų organizatorių, tvarumo idėjas puoselėjo dar tuomet, kai jos nebuvo madingos, todėl konkursą lydi šūkis – „Šiandien tai vadiname zero waste, o mūsų seneliai vadino – nešvaistymu“.

Pirmą kartą Lietuvoje vykstantis konkursas „Senjorai nešvaisto“ yra skirtas ne tik skatinti pačius senjorus tinkamai rūšiuoti atliekas, bet kartu savo asmeniniu pavyzdžiu parodyti visuomenei, kaip senus daiktus galima prikelti naujam gyvenimui, taip prisidedant prie aplinkos išsaugojimo. 

Projekto „60+“ vadovė, konkurso „Senjorai nešvaisto“ koordinatorė Vaiva Sadauskė atskleidžia neabejojusi, kad senjorams Lietuvoje išradingumo netrūksta, tačiau dalyviai ją vis tik sugebėjo nustebinti. 

„Sulaukėme daugybės dalyvių, kurių pavyzdžiai išties gali įkvėpti – nustebau pamačiusi, kiek gražių ir praktiškų dalykų galima sukurti iš senų medžiagų skiaučių, o apie tai, kad plastikinius kamštelius galima panaudoti papuošalų kūrimui, net nebūčiau pagalvojusi“, – susižavėjimo neslepia moteris. 

Vyriausiai dalyvei – 99-eri

Vyriausioji konkurso dalyvė Marijona Simanavičienė balandžio mėnesio pabaigoje švęs garbingą jubiliejų – jai sukaks 100 metų. Moteris pasakoja, kad nešvaistyti yra pratusi nuo vaikystės – visuomet buvo giriama dėl gerai „užlaikomų“ drabužių.

„Mama visada mane girdavo, kad gerai „užlaikau“ drabužius. Kadangi ji drabužius man ir kitiems vaikams siūdavo rankomis su paprasta adata, mes labai juos vertindavom“, – atsimena moteris ir priduria, kad išaugtų drabužių jos šeimoje niekas neišmesdavo, o atiduodavo kitiems. 

Marijona iš atliekų gamina dekoracijas – iš stiklo butelių, senų maišų, karolių, suplyšusių pėdkelnių ji daro gėlės ir dekoruoja vazas. „Labiausiai aš susidomėjau vazų ir gėlių gamyba iš atliekų, kadangi medžiagos lengvai gaunamos iš globos namų darbuotojų, vieni atneša stiklinių butelių, arba stiklainių, kiti atneša jau suplyšusių nenaudojamų pėdkelnių, kurių nereikia išmesti ir juos prikeliu antram gyvenimui. Labai džiaugiuosi, kad mano pagaminti daiktai ilgai neužsibūna globos namuose, juos kartu su socialine darbuotoja padovanojame mūsų svečiams, nes dažnai iki karantino mus aplankydavo įvairūs Alytaus rajono kolektyvai, dovanojantys mums dainas, šokius, dovanas. Atsidėkojant, mano kūriniai iškeliauja džiuginti kitų, dėl ko ir pati labai džiaugiuosi“, – apie savo hobį pasakoja senjorė.

Balsavimas vyks iki balandžio 21 d. 

Marijona yra tik viena iš 47 konkurso dalyvių. Susipažinti su kitų senjorų darbais ir balsuoti už labiausiai patikusius galite iki balandžio 21 d. galite čia. Balsuoti iš vieno įrenginio galima vieną kartą per dieną.

Daugiausiai balsų surinkę dalyviai pateks į antrąjį rinkimų etapą, kuriame nugalėtoją išrinks komisija. Antrajam etapui viso bus atrinkti 12 dalyvių – po 3 iš kiekvienos kategorijos. Nugalėtojai bus paskelbti balandžio 23 d., jų laukia puikūs prizai – galimybė puikuotis ant birželio mėnesio „60+“ žurnalo viršelio bei naudingos rėmėjų ir partnerio „Žaliasis taškas“ dovanos, o geriausias atlygis – galimybė džiaugtis švarėjančia aplinka. 

Klimato kaita ir aplinkos tarša – grėsmė žmonijai

Klimato kaitos ir aplinkos taršos problemos jau ne vienerius metus yra įvardijamos kaip vienos didžiausių grėsmių visai žmonijai.

„Tausoti aplinką galime pradėję rūšiuoti atliekas – skaičiuojama, kad šiuo metu tai daro jau 50 proc. lietuvių, tačiau vien tik rūšiavimo nepakanka, nes ne mažiau svarbu yra pakartotinis panaudojimas bei perdirbimas, kuris leidžia taupyti išteklius, energiją, kovoja prieš klimato atšilimą ir sąvartynų gausą“, – teigia prie projekto organizavimo prisidedančios pakuočių tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Asta Burbaitė.

Konkursas „Senjorai nešvaisto“ yra nemokamo žurnalo aktyviems senjorams „60+“ ir pirmosios bei didžiausios licencijuotos pakuočių tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ iniciatyva, skirta ne tik skatinti pačius senjorus tinkamai rūšiuoti atliekas, bet kartu savo asmeniniu pavyzdžiu parodyti visuomenei, kaip senus daiktus galima prikelti naujam gyvenimui, taip prisidedant prie aplinkos išsaugojimo.

Taip pat skaitykite: