,

Net ir daugiau nei keli nevalingi lašeliai – ne kliūtis džiaugtis gyvenimu

Silpna šlapimo pūslė – ne priežastis atsisakyti aktyvaus gyvenimo, smagių kelionių ir bendravimo. Dažniausiai su šia problema susiduriama vyresniame amžiuje, priežasčių, kodėl taip nutinka, – daug, nuo jų priklauso ir gydymas. Tačiau neretai visiškai išgydyti šlapimo nelaikymo nepavyksta. Specialistų teigimu, dėl to nusiminti neverta, nes tikrai yra būdų jaustis komfortiškai ir gyventi įprastą gyvenimą.

Prieš karantiną septyniasdešimtmetį atšventusi Marija dar studijų metais svajojo nuvykti į Kanadą, kur gyveno jos pusseserė, tačiau apie savo svajonę prisiminė tik išėjusi į pensiją. Iš pradžių atrodė, kad teks pamiršti tolimą kelionę, nes jau ir sveikata ne tokia, kaip jaunystėje, o daugiausia problemų kėlė šlapimo nelaikymas. Tačiau sūnus su dukra padrąsino sakydami, kad anokia čia problema, parūpino kelionei specialių įklotų bei sauskelnių ir nupirko lėktuvo bilietą. Grįžusi namo po kelių savaičių viešnagės Kanadoje, Marija švytėjo iš laimės ir gyrėsi draugėms, kad įgyvendino svajonę, ir gali drąsiai pasakyti, kad nieko nėra neįmanomo.

Raseiniškis Vytautas jaunystėje buvo aktyvus. Dabar Vytautas – jau treti metai pensijoje. Laisvo laiko – daugiau, bet sveikatos – mažiau, kartu su prostatos problemomis prasidėjo ir šlapimo nelaikymas. Tačiau, vieną dieną draugų pakviestas žaisti tenisą senjorų lygoje, Vytautas nė nesuabejojo – gydytoja jam seniai patarė naudoti būtent vyrams sukurtus įklotus ir neatsisakyti gyvenimo malonumų. Dabar vyras jaučiasi užtikrintai. Nors senjorai tampa vis jaunatviškesni, ligos dėl to ne visada atsitraukia. Net būdamas sveikas niekada nežinai, ar ir tave užklups ši problema. Su amžiumi rizika nelaikyti šlapimo didėja. Statistika – graudoka. Šlapimo dėl įvairių priežasčių Lietuvoje nelaiko kas ketvirtas 40 metų sulaukęs vyras ir kas trečia 50- ies sulaukusi moteris.

Dažniausios šlapimo nelaikymo priežastys

Šlapimo nelaikymas, arba inkontinencija, – tai būklė, kai šlapimas išteka dėl šlapimo pūslės funkcijos kontrolės praradimo. Moterys su šlapimo nelaikymu susiduria kur kas dažniau nei vyrai. Pasak Antakalnio poliklinikos Moterų konsultacijos skyriaus vedėjos Reginos Giliasevičienės, dažniausiai susiduriama su dviejų tipų šlapimo nelaikymu.

„Vadinamasis įtampos šlapimo nelaikymas pasireiškia fizinio krūvio metu – šlapimas pradeda tekėti nesant norui šlapintis, iš pradžių – protarpiais, negausiai, kai tik padidėja slėgis pilvo ertmėje. Šlapimo žmogus nepajėgia sulaikyti, kai čiaudi, kosi, kartais taip nutinka juokiantis, bėgant ar net greičiau einant. Nedažnai, bet taip gali nutikti daugeliui, pavyzdžiui, kai susergame bronchitu ir stipriai kosime, mat kosint atsiranda spaudimas pilvo ertmėje. Pagrindinė priežastis – susilpnėjęs apatinės dubens dalies raumenynas. Šių raumenų funkcija – neleisti pasikeisti kampui tarp šlapimo pūslės ir šlaplės. Kuo smailesnis šis kampas, tuo labiau pasireiškia šlapimo nelaikymas“, – aiškina gydytoja akušerė-ginekologė.

Kita šlapimo nelaikymo priežastis – dirgli šlapimo pūslė. Ji lemia vadinamąjį skubos šlapimo nelaikymą, kai noras šlapintis atsiranda staiga. Žmogus ruošiasi eiti į tualetą, bet iki jo nespėja nueiti ir daugiau ar mažiau šlapimo išteka nevalingai. Gydytojos teigimu, gali būti ir mišrusis šlapimo nelaikymas, t. y. įtampos ir skubos šlapimo nelaikymas kartu. Šio tipo šlapimo nelaikymo diagnozė ir gydymas – sudėtingesni. „Jeigu šlapimo nelaikoma ilgesnį laiką, problema kartojasi, reikia kreiptis į gydytoją. Deja, nuo senų laikų nejauku prisipažinti, kad nelaikai šlapimo. Tačiau tokių problemų patiria ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jaunos moterys, ypač po gimdymo, su šlapimo nelaikymu susiduria ir šokėjos, balerinos, intensyviai besitreniruojančios sportininkės, pavyzdžiui, profesionalios lengvaatletės. Įtakos tam turi tenkantis pernelyg didelis fizinis krūvis, nors kaip tik atrodytų, kad šių moterų dubens raumenys yra treniruoti ir su šia problema jos neturėtų susidurti“, – sako R. Giliasevičienė.

Kartais žmonės junta apgaulingą norą šlapintis, susilpnėja šlapimo srovė, atsiranda nevisiško šlapimo pūslės ištuštinimo pojūtis, būtina stangintis. Ši problema dažniau kamuoja vyrus, ją neretai sukelia prostatos ligos. O po prostatos pašalinimo operacijos atsiranda ir šlapimo nelaikymo problema. Tiek vyrų, tiek moterų šlapimo nelaikymą lemia ir neurologinės priežastys – problema atsiranda sutrikus centrinės ar periferinės nervų sistemos veiklai: sergant Alzheimerio ar Parkinsono liga, išsėtine skleroze, diabetine neuropatija, ištikus insultui. Šlapimo nelaikymui įtakos gali turėti ir tumorai bei metastazės, mielomeningocelės, mielitai. Šį negalavimą gali sukelti ir urologinės, ginekologinės ligos, uždegimai, įvairūs vaistai.

Dėl šlapimo nelaikymo kaltas ir amžius

Besiskundžiančiųjų šlapimo nelaikymu daugėja su amžiumi. Pasak gydytojos R. Giliasevičienės, dėl šlapimo nelaikymo

skundžiasi apie 10 proc. darbingo amžiaus moterų, o tų, kurioms daugiau kaip 60 metų, – 40 proc., t. y. beveik kas antra. Perkopusios 70 metų, šlapimo nelaiko 80–90 proc. moterų. „Jungiamojo audinio ir raumenyno turgoras ir elastingumas su amžiumi mažėja, raumenys nebebūna tokie tvirti kaip jaunystėje. Be to, dauguma moterų yra po kelis kartus gimdžiusios, priaugusios svorio, o antsvoris – taip pat viena iš blogybių, lemiančių šlapimo nelaikymą. Vyresniame amžiuje sulėtėja medžiagų apykaita, dažniau užkietėja viduriai, menopauzės metu itin sumažėja estrogenų, kurių receptorių yra apatinės dubens dalies raumenyne. Dėl šių priežasčių sulaukus vyresnio amžiaus labai svarbu sportuoti“, – aiškina R. Giliasevičienė.

Gydytoja sako, kad kai kam kyla klausimų, ar galima bėgioti. Bėgimas padidina šlapimo nelaikymo problemą, bet turi teigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai, džiaugsmo hormonų gamybai smegenyse, žmonės, pamėgę šią sporto šaką, neįsivaizduoja savo gyvenimo be bėgimo. „Bėgioti galima, tik reikia nepamiršti mankštinti ir stiprinti mažojo dubens raumenų, tam ypač tinka kalanetika, joga, pratimai ant didelių kamuolių. Dubens raumenis padeda stiprinti ir paprasčiausi pritūpimai.

Pastaruoju metu vis dažniau diskutuojama, ar nuo seno žinomi paprasti Kegelio pratimai iš tiesų yra efektyvūs ir naudingi moterims. Gal šie pratimai nuvertinami dėl to, kad rinkoje atsiranda naujų produktų, pavyzdžiui, neseniai pasirodė specialių prietaisų, kurie padeda treniruoti apatinius dubens raumenis. Kad ir kaip ten būtų, Kegelio pratimai vis tiek geriau negu nieko. Jie neužima papildomo laiko, jiems nereikia papildomų išlaidų, moterys, net stovėdamos automobilių spūstyje ar laukdamos eilėje prie gydytojo kabineto, gali daryti šiuos pratimus. Žinoma, svarbu juos atlikti taisyklingai“, – atkreipia dėmesį gydytoja akušerė ginekologė.

Atliekant Kegelio pratimus visas dėmesys turėtų būti sutelktas į apatinius dubens raumenis, visi kiti kūno raumenys tuo metu turi būti visiškai atsipalaidavę. Tada 8–10 sekundžių sutraukite tarpvietės raumenis. Pirmą savaitę reikia atlikti 5–10 sutraukimų 6 kartus per dieną. Per 6 savaites sutraukimų skaičių reikia padidinti iki 50-ies ir atlikti juos maždaug 6 kartus per dieną. Po to, norint palaikyti tonusą, kasdien galima atlikti apie 20–25 sutraukimus.

Svarbu reguliariai šlapintis

Kad šlapimo pūslė normaliai funkcionuotų, svarbu reguliariai šlapintis. „Reguliariai šlapindamiesi, nepriklausomai nuo to, norime šlapintis ar ne, mes bandome išmokyti savo pūslę, kad ji nesiųstų klaidingų signalų, dar nesant jai visiškai prisipildžius. Pavyzdžiui, galima kas dvi valandas, nepriklausomai nuo noro, eiti šlapintis. Kai pasiekiamas dviejų valandų „sausasis“ laikotarpis, galima bandyti jį ilginti po 10–15 minučių, kol bus pasiektas trijų valandų „sausasis“ periodas. Taip galima sumažinti įtampos sukeltą šlapimo nelaikymą“, – sako R. Giliasevičienė. Ne mažiau svarbu, pasak gydytojos, vartoti pakankamai skysčių. „Įsitikinimas, kad mažiau problemų dėl šlapimo pūslės turėsime tuomet, jei gersime mažiau skysčių, yra klaidingas. Tada šlapimas tampa pernelyg koncentruotas ir šlapinantis dirgina išorinius lytinius organus, be to, šlapimo kvapas būna aitresnis“, – teigia medikė.

Higienos priemonės „užrakina“ kvapą ir drėgmę

Pasak vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ farmacininkės Elvyros Ramaškienės, žmonės skundžiasi įvairaus lygio šlapimo nelaikymu, pagal tai renkasi ir higieną užtikrinančias priemones. „Būna, kad tik keli lašeliai žmogui išteka, taip pat būna, kad ir pusė puodelio ar puodelis. Nuo to priklauso, ar pakanka įkloto, ar reikia sauskelnių. Ir vieni, ir kiti pagaminti taip, kad savyje „užrakintų“ šlapimo kvapą ir suteiktų sausumo pojūtį.

Sauskelnes žmonės dažniau perka nevaikštančių ligonių slaugai, o įklotus renkasi šlapimo nelaikymo problemai tik prasidėjus ar atsiradus laikinam sutrikimui. Įklotus renkasi ir vyresnės moterys, kurioms dėl estrogenų trūkumo sumažėja mažojo dubens raumenų tonusas“, – aiškina vaistininkė ir priduria, kad yra ir vyrams skirtų įklotų, išsiskiriančių subtiliu dizainu, kad būtų lengviau įveikti psichologinį diskomfortą. Vyriški įklotai labai padeda po prostatos operacijų, kai kurį laiką nelaikoma šlapimo. „Dėvint įklotus nereikia bijoti, kad aplinkiniai pajus šlapimo kvapą ar net garsą, jog ištekėjo šlapimo. Tai yra specialiai šlapimo nelaikymo nepatogumams kontroliuoti sukurtos apsaugos priemonės“, – tikina E. Ramaškienė. Naudojant tinkamus įklotus ar sauskelnes, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus, galima išlikti aktyviems ir gyventi nevaržomai.

NELEISKITE SILPNAI ŠLAPIMO PŪSLEI SUTRUKDYTI NUOTYKIŲ!

Rinkitės patikimą apsaugą nuo pratekėjimo.

 

 

 

Moteriški „TENA Discreet“ ir vyriški „TENA Man“ įklotai ir kelnaitės greitai sugeria šlapimą, „užrakina“ jį viduje ir neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui.

 

 

 

 

Dėl itin subtilaus dizaino jie gerai priglunda ir yra patogūs naudoti, be to, įklotų ir kelnaičių nesimato po drabužiais. Išsirinkite sau tinkamiausią sprendimą ir toliau mėgaukitės gyvenimu!

 

Taip pat skaitykite: