Gėrimas ir ritualas: kava ir jos rūšys

Daugelis žmonių neįsivaizduoja savo dienos be kvapnaus rytinio puodelio kavos. Ji kone akimirksniu suteikia energijos, žvalumo, pakelia nuotaiką. Kava yra puikus pretekstas pasikviesti draugus į svečius ar pasivaikščioti – gurkšnojant šį gėrimą skleidžiasi pokalbiai, o geriant vienumoje pagaliau atrandi laiko pabūti su savo mintimis.

Mokslininkų nemažai tyrinėta, ginčytasi ir diskutuota dėl kavos naudingumo ir žalos, siekiant atsakyti į klausimą „Tai ją sveika gerti ar ne?“. Regis, dėl vieno dalyko sutariama – kavos vartojimas gali turėti teigiamos įtakos mūsų organizmui, jei, kaip ir visur kitur, bus jaučiamas saikas. Kavoje yra labai daug antioksidantų, kurie saugo ląsteles nuo žalingo aplinkos poveikio. Ji taip pat gali padėti išvengti įvairių kepenų ligų, kai kurių rūšių vėžio, sumažinti antro tipo diabeto riziką. Reguliarus kavos gėrimas siejasi ir su sumažėjusia Alzheimerio bei Parkinsono ligų rizika. Vis dėlto, per didelis kofeino kiekis gali padidinti nervingumą, sukelti nemigą ar sumažinti bendrą miegojimo trukmę – ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, geriant daug kavos, svarbu užtikrinti pakankamą kalcio vartojimą, nes kofeinas yra linkęs jį iš organizmo šalinti.

Kavos tėvynė – Etiopija

Kavoje gali atsiskleisti patys įvairiausi skoniai bei aromatai – nuo vaisių, gėlių, šokolado iki vyno ar medienos. Apibūdinant kavos skonį, dažniausiai kreipiamas dėmesys į kelis aspektus – kavos kūną, aromatą bei rūgštumą. Kavos skonis labai priklauso nuo to, kokiame regione ji buvo auginama – skirtinga dirva bei aplinka (klimatas, aukštis virš jūros lygio) turi įtakos kavos savybėms. Sakoma, jog kuo aukščiau auginami kavamedžiai, tuo kava yra kokybiškesnė. Kalnuotose vietovėse kava dažniausiai renkama rankomis, na o lygumose šis procesas yra mechanizuotas. Pasaulyje yra išskiriami penki dideli regionai, kuriuose ji auginama – tai Afrika, Azija, Okeanija, Pietų ir Vidurio Amerika. Etiopija yra arabinio kavamedžio gimtinė – iš Etiopijos Kaffa regiono kilo ir kavos pavadinimas, o štai Brazilija yra didžiausia kavos gamintoja ir eksportuotoja.

Išskiriamos trys pagrindinės kavos rūšys

Pačios populiariausios pasaulyje yra arabikos rūšies kavos pupelės. Jos pasižymi aromatų gausa bei saldesniu, švelnesniu skoniu, jaučiamas nedidelis rūgštumas. Arabikos rūšies kavos pupelėse yra mažiau kofeino nei robustoje, kurios yra kartesnės, aitresnės ir stipresnės. Dėl savo intensyvumo robustos kavos pupelės dažnai naudojamos kurti įvairiems kavos mišiniams, be to, robustos kava yra vertinama dėl savo karamelinės putos. Robustos kavamedžiai yra atsparesni aplinkos sąlygų svyravimams, pasižymi gausiu derliumi.

Skrudinimas yra svarbi kavos pupelių paruošimo proceso dalis, kuri padeda atskleisti kavos pupelėse slypintį skonį. Kuo ilgiau, tamsiau yra skrudinta kava – tuo sodresnis ir kartesnis jos skonis, todėl tamsesnio skrudinimo kava yra ypač tinkama gerti mėgstantiems stiprią, juodą kavą. Taip pat ji tinka mėgstantiems kavą gerti su pienu – pienas sušvelnins sodrų kavos skonį, priduos saldumo. Tuo tarpu trumpai, šviesiai skrudinta kava pasižymės didžiausiu aromatų kiekiu, bet ir didesniu rūgštumu. Labiausiai skonius subalansuoja vidutinio lygio skrudinimas – tokioje kavoje harmoningai bus juntamas ir saldumas, ir rūgštumas.

Kavą patariama visuomet laikyti tamsioje, sandarioje vietoje, nes nuo drėgmės bei saulės šviesos ji greitai praranda savo aromatines bei skonio savybes.

Kaip išsirinkti skanią kavą?

„Paulig“ kavos mokymų ekspertė Ieva Pikžirnytė sako, kad renkantis kavą svarbu atkreipti dėmesį į du dalykus – ar kavą geriame su pienu ir ar prioritetą teikiame švelnesniam ar intensyvesniam kavos skoniui.

Mėgstantiems stiprią juodą kavą arba kavą geriantiems su pienu, Ieva rekomenduoja „Paulig Arabica Dark“ pupeles. Šios pupelės yra skrudinamos ilgiau, todėl pasižymi sodresniu skoniu.

Švelnesnės, vidutiniškai skrudintos kavos gerbėjams Ieva siūlo rinktis 100 proc. arabikos pupelių kavas – „Paulig Arabica“, „Paulig Classic“, „Paulig Presidentti“. Jos skanios tiek geriant kaip juodą kavą, tiek maišant su pienu.

Ruošiantys kavą kavos aparatu ir vertinantys ant gėrimo atsirandančią gardžią aksominę putą, nesuklys pasirinkę „Paulig Classic Crema“. Ši kava puiki tiek kaip juoda kava, tiek geriant su pienu. „Paulig Arabica Espresso“ geriausiai tiks ruošiant latę, kapučiną arba geriant paprastą espreso.

Ta pati kava – skirtingi paruošimo būdai

Egzistuoja daugybė būdų, kaip galima ruošti kavą – nuo to priklauso ir tai, kokio rupumo kavą geriausiai tiktų naudoti.

Kone paprasčiausias ir nereikalaujantis papildomų investicijų paruošimo būdas – vidutiniškai sumaltas pupeles plikyti tiesiai į puodelį. Svarbu atminti kelis dalykus:

  • Kavai nenaudokite verdančio vandens, jis degina kavą ir suteikia skoniui kartumo. Vandeniui užvirus, palaukite 1-2 minutes ir tada plikykite kavą;
  • Užpylę kavą vandeniu, nemaišykite ir leiskite pritraukti 3-4 minutes. Viršuje susidaręs tirščių sluoksnis veiks kaip dangtelis, išsaugodamas kavos aromatus puodelio viduje;
  • kuo ilgiau bus laikomi tirščiai, tuo kava bus kartesnė. Taip pat tuo daugiau kofeino joje bus. Kavoje esantis kofeinas tirpsta vandenyje, tad kuo ilgiau kava draugauja su vandeniu, tuo daugiau gėrime ištirpsta kofeino.

Kitas, ko gero, ne mažiau populiarus būdas – moka kavinukas. Šis būdas tiesiog dievinamas Italijoje. Ne veltui – būtent italų inžinierius Alfonso Bialetti išrado šią kavavirę. Moka kavinukas ypač tinka mėgstantiems gerti nedidelį kiekį sodrios kavos. Veikia spaudimo principu, kuomet apatinėje dalyje užviręs vanduo kyla garais į viršų ir užpila viduje esančią kavą. Tinkamiausia kava – vidutinio arba tamsaus skrudinimo ir smulkaus rupumo.

Kavą galima ruošti ir prancūzišku būdu, naudojant prancūzišką presą („French Press“). Juo itin patogu ir lengva naudotis – į pašildytą indą įdedama vidutiniškai arba kiek stambiau maltos kavos, užplikoma vandeniu, uždedamas dangtelis. Maždaug po trijų minučių filtras su tirščiais nuspaudžiamas žemyn.

Mėgstantys kavos ritualus ir „švarų“ kavos skonį, neretai renkasi „Chemex“ kavinuką. Ruošiant šiuo būdu reikalingas filtras, kuris sulaiko tirščius. Galima eksperimentuoti ir ieškoti skirtingo kavos ir vandens santykio. Svarbu kavą plikyti pamažu – pirmą kartą tik šiek tiek užpilti vandeniu ir leisti jai „atsiskleisti“. Po poros minučių lėtai supilti likusį vandenį, nuimti filtrą ir ragauti.

Turkiškai kavai ruošti reikalinga smulkiai malta kava bei žalvarinis arba variu dengtas indelis. Į jį pilamas šaltas vanduo, pagal skonį beriamas cukrus, kava, ir indelis dedamas ant ugnies. Laukiama, kol pakils puta – kai pakyla, nukeliama nuo ugnies. Procesas kartojamas kelis kartus.

Taip pat skaitykite: