,

Vyro amžius – vienas svarbiausių gerybinės prostatos pasireiškimui įtaką darančių veiksnių

Senior man as runner with armband or fitness tracker at the city's street. Caucasian male model practicing jogging and cardio trainings in summer's morning. Healthy lifestyle, sport, activity concept.

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kuri itin dažnai linksniuojama tarp vyresnių vyrų. Jos rizika reikšmingai auga kartu su amžiumi. Pavyzdžiui, jei šeštoje dešimtyje gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai galėtų kamuoti maždaug kas trečią – kas antrą vyrą, tai sulaukus 8-9 dešimties, lengvesni ar sunkesni simptomai būdingi net 8-9 vyrams iš dešimties, o mikroskopiniai prostatos pakitimai stebimi praktiškai visiems vyrams.

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai liga, kuri progresuoja lėtai, tačiau tai vyksta nuolat. Dėl besivystančios ligos vyrai patiria nemalonius simptomus ir gyvenimo kokybei kenkiantį diskomfortą. Pagal tai, kiek pažengusi liga ir koks simptomų sunkumas, gali būti taikomos įvairios gydymo taktikos – kartais tiesiog stebima ir laukiama, kartais pasirenkami augaliniai preparatai ir tik gyvenimo būdo korekcija, o kartais jau prireikia cheminės kilmės vaistų ar netgi chirurginės operacijos.

Gydytojai teigia, kad GPH yra viena dažniausių priežasčių vyresniame amžiuje, nulemiančių įvairiausius šlapinimosi suitrikimus ir dėl to kylančus nepatogumus. Prostatos, kitaip vadinamos priešine liauka, didėjimas yra natūralus procesas. Labiausiai jis priklauso nuo šių veiksnių (tiesioginį ryšį turi du pirmieji faktoriai):

  • Amžiaus – kuo vyresnis vyras, tuo ligos rizika didesnė;
  • Hormonų pusiausvyros pokyčių – bėgant metams vyrų organizme mažėja vyriškųjų hormonų, ypač testosterono, gamyba ir greitėja jų skilimas;
  • Pastebima, kad polinkį į GPH lemia ir genetika (paveldimumas).

Pati GPH yra gerybinės eigos (juk ne be reikalo ir vadinama gerybine prostatos ar priešinės liaukos hiperplazija, kartais – hipertrofija). Didžiausius nemalonumus sukelia klinikinis jos pasireiškimas ir galimos komplikacijos. GPH siejama su apatinių šlapimo takų simptomais. Vyrai dažniausiai skundžiasi tokiais su šlapinimusi susijusiais nepatogumais:

  • Dirginančiais apatinių šlapimo takų simptomais, kurie apima pernelyg dažną šlapinimąsi, varginantį naktinį šlapinimąsi, labai staigų norą šlapintis ir kitus.
  • Obstrukciniais apatinių šlapimo takų simptomais, kurie apima ilgą laukimą norint pradėti šlapintis, stanginimąsi šlapinantis, šlapimo srovės pakitimus (ji gali susilpnėti, vis nutrūkti, pakeisti kryptį ir būti labai silpna, panaši į lašėjimą), nevisiško pasišlapinimo pojūtį, nors ir ką tik buvo pasišlapinta.

Suprantama, kad tokie potyriai labai apkartina gyvenimo kokybę. Šlapinimosi sutrikimai vystosi dėl prostatos didėjimo, sudarančio kliūtis normaliai pasišalinti šlapimui ir lygiųjų raumenų tonuso bei rezistentiškumo pokyčių. Mediciniškai tokie ligos požymiai vadinami statiniais ir dinaminiais komponentais. Vieniems šie šlapinimosi sutrikimai yra lengvesnės eigos, kitiems tampa itin sunku pradėti šlapintis ir sėkmingai ištuštinti šlapimo pūslę, o ką jau kalbėti apie naktinius apsilankymus tualete, kurių, atrodo, prireikia itin daug. Vieniems vyrams net ir nedidelis prostatos padidėjimas gali sukelti labai sunkius šlapinimosi sutrikimus, o kiti net ir su labai didele prostata dar nejaučia jokių nepatogumų. Svarbiausia suprasti, kad liga progresuoja ir jos stebėjimas tikrai labai naudingas, nes tokiu būdu išsaugoma gera gyvenimo kokybė ir pavyksta išvengti pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, ūminio šlapimo susilaikymo.

Vyrams savo sveikata rūpintis taip pat būtina. Reguliarūs apsilankymai pas urologą rekomenduojami jau nuo ketvirtos dešimties. Dar geriau, kai pas jį kartas nuo karto lankomasi visą gyvenimą – taip už akių užbėgti galima ne vienai ligai. Jei diagnozuojamos pirminės prostatos hiperplazijos stadijos  ir simptomai yra labai lengvi arba jų praktiškai nėra, tuomet dažniausiai siūloma atidžiai stebėti eigą ir koreguoti gyvenimo būdą – atsisakyti alkoholio, kontroliuoti skysčių vartojimą (ypač prieš nakties miegą), sveikiau maitintis ir pakankamai judėti. Nesunkiems šlapinimosi sutrikimams švelninti dažnai rekomenduojami augaliniai vaistiniai preparatai (fitopreparatai), pavyzdžiui, Prostamol Uno. Jei liga pažengusi labiau, gali būti rekomenduojami cheminės kilmės preparatai ir jų deriniai ar netgi chirurginė operacija. Dėl gydymo taktikos sprendžia gydytojas urologas, tad pirmasis žingsnis yra kreiptis į specialistą, ypač jei pakinta šlapinimasis ar atsiranda kitų neraminančių simptomų. Verta atminti, kad ir piktybinių procesų simptomai gali būti labai panašūs, tad delsti negalima ir geriau pasitikrinti, net jei ir nebus rasta jokių pakitimų.

Taip pat skaitykite: