Plėsti akiratį ir keliauti į naujas vietas padeda knygos
Skaitymas ne tik turtina mūsų žodyną, bet kartu plečia akiratį bei nukelia į nematytas vietas. Pristatome knygų naujienas ir linkime malonaus skaitymo.
Heather Dune Macadam „999 Aušvico moterys“
„Bet kurią visuomenę galima vertinti pagal tai, kaip ji elgiasi su savo moterimis ir mergaitėmis.“ Michelle Obama
1942 m. kovo 25 d. beveik tūkstantis jaunų netekėjusių žydaičių Poprade, Slovakijoje, sulipo į traukinį. Apimtos nuotykių troškimo, jausdamos pasididžiavimą savo tauta ir pasipuošusios geriausiais drabužiais, jos džiugiai mojo palikdamos tėvų namus. Merginos tikėjo keliems mėnesiams vykstančios dirbti į fabriką valstybės labui. Iš tikrųjų jaunosios moterys, dauguma paauglės, buvo gabenamos į Aušvicą vergiškam darbui. Iš niekuo nenusikaltusių 999 išgabentųjų liko gyvos tik kelios.
Tiesa apie pirmą jį oficialų žydų išgabenimą į Aušvicą šiandien reikšminga kaip niekad. Į beveik užtikrintą mirtį išsiųstos jaunos moterys buvo bejėgės ir bereikšmės ne tik dėl savo žydiško kraujo, bet ir dėl lyties. Remdamasi iš samiais asmeniniais pokalbiais su išgyvenusiomis moterimis bei istorikų, liudininkų ir pirmųjų išgabentų moterų šeimų komentarais, pasaulyje pripažinta rašytoja Heather Dune Macadam atskleidžia skausmo kupinas istorijas. Tai – ypač svarbus indėlis į Holokausto literatūros ir moterų istorijos archyvą.
Jolita Herlyn „Šešėlių gaudytoja“
Jolita Herlyn – Vokietijoje gyvenanti lietuvių rašytoja. Baigusi filosofijos studijas Maskvoje, dėstė Klaipėdos universitete, dirbo miesto savivaldybėje, rašė straipsnius vietiniams laikraščiams, porą metų vedė TV laidą „Proto aistros“. Vėliau Kopenhagoje ketverius metus dirbo banke. Čia jos vyras Svenas ir pasiūlė šeimai persikelti į jo gimtąjį Hamburgą.
Jolitos Herlyn meilės, aistrų ir gyvenimiškos išminties kupini romanai buvo įvertinti skaitytojų. LATGA duomenimis, 2017–2019 metais Jolita Herlyn buvo skaitomiausių šalies bibliotekose lietuvių autorių trejetuke.
Dvidešimt septynerių metų Johana – sėkmės įsikūnijimas. Praeityje palikusi konfliktus su tėvais, jauna žurnalistė gyvena su karjeros laiptais kylančiu Marku, lanko senelių namus puoselėjančią ekscentrišką tetą ir ieško įdomių temų straipsniams. Kai darbas Johaną nuveda į sergančių ežių prieglaudą, jos gyvenimas ima keistis. Merginą ima lankyti keisti sapnai, ji regi paslaptingus ženklus ir vis dažniau jai kyla klausimas, ar čia tikrovė, ar tik laki jos vaizduotė… Tačiau žurnalistės smalsumas nugali, ir Johana ima ieškoti visų šių įvykių priežasčių, kol galiausiai mažutėje Danijos Skarės saloje ji gauna atsakymą. Ir sužino, kad meilę nuo beprotybės skiria tik vienas žingsnis.
Tai jaudinantis, įtaigus ir spalvingas romanas su detektyvo elementais apie meilę ir jos iliuziją, apie drąsą kliautis intuicija ir apie tai, kad kelio gale mūsų visada laukia apdovanojimas.
Irena Buivydaitė „Mėnesiena ir tu“
Irena Buivydaitė – tokių skaitytojų pamiltų romanų kaip „Tikros ir netikros seserys“, „Kitapus veidrodžio“ ir „Rožių dvaras“ autorė. „Mėnesiena ir tu“ – jau keturioliktoji jos knyga. LATGA duomenimis, I. Buivydaitės knygos yra vienos iš skaitomiausių Lietuvos bibliotekose.
Netikėtai užgriuvus šeimos krizei ir vyrui Ugniui nutarus, kad jiems, užuot vykus atostogauti į Maljorką, reikia pagyventi atskirai ir nuspręsti, ką daryti toliau, Gabija su dukrele Mėja atsiduria jaukiuose tėvų, pianistės Kornelijos ir gydytojo Vismanto, namuose nedideliame Lietuvos mieste prie ežero. Gabija tikisi pasisemti stiprybės ir vilties iš tėvų santuokos, kuri visada atrodė tobulų šeimos santykių pavyzdys. Tačiau dukrelės rasta sena nuotrauka sujudina tai, kas atrodė taip tvirta ir neginčijama, netikėtai iškyla senos šeimos paslaptys, verčiančios Gabiją ieškoti atsakymų į klausimus apie savo gimimą, permąstyti, ar būna idealių santuokų, nuspręsti, ar įmanoma atleisti išdavystę. Bet kuo čia dėta mėnesiena?
E. Kazakevičienė „Jausmų karuselė“
Eiliuota edukacinė knygelė kviečia mažylius šuoliuojant smagiu ritmu pažinti šešis pagrindinius jausmus: pavydą, liūdesį, džiaugsmą, baimę, pyktį, meilę. Visus juos jausti natūralu, tačiau juk kartais tampa taip sunku!.. Todėl knygelėje aiškiai ir žaismingai pateikiami patarimai mažiesiems, ką su tais jausmais daryti: kaip įveikti liūdesį ar baimę arba kaip padauginti džiaugsmą.
Tai yra jausmai šeši,
ir kasdieną jie mus lydi:
džiaugsmas, baimė, liūdesys,
pyktis, meilė ir pavydas.
Sukasi jausmai ratu,
eikš – pažinsim juos kartu!
„Jausmų karuselė: ar pažįsti jausmus?”:
- Lavina emocinį intelektą.
- Moko pozityviai susidoroti su stipriomis emocijomis, jausmais.
- Lavina rimo ir ritmo pojūtį.
- Kartoninė knygelė užapvalintais kampais saugi mažyliams.
Š. Baltrušaitienė „Margarita (ne)tobulų piešinių šalyje“
Šilta ir pamokanti paveikslėlių knygelė apie nesėkmės baimę, netobulai gražų mūsų pasaulį ir kūrybos teikiamą džiaugsmą.
Margarita mėgsta piešti ir trokšta, kad jos nupiešti gyvūnėliai būtų kaip tikri. Deja, zebro kojos per ilgos, žuvis – kampuota, o dramblio ausys velkasi žeme. Kad ir kaip stengiasi mergaitė, tobulai nupiešti nepavyksta. Dėl to mažylei labai skaudu… Tik ar būtinai piešiniai turi būti tikroviški? Ar tik tai, kas tobula, yra gražu ir prasminga?
„Knygelė kalba itin svarbiomis temomis – apie tobulo rezultato siekį, nesėkmės baimę, savęs vertinimą. Tai vieni reikšmingiausių ir aktualiausių iššūkių emociškai sveiko vaiko vystymuisi. Aprašomi įvykiai ir jausmai artimi daugeliui vaikų, o tai leidžia jiems geriausiai įsijausti į turinį, jį įsisavinti ir mokytis taikyti savo gyvenime.”
Psichologė Milda Karklytė-Palevičienė
„Margarita (ne)tobulų piešinių šalyje”:
- Moko labiau pasitikėti savimi
- Padeda įžvelgti netobulų dalykų grožį ir prasmę
- Padeda įveikti neigiamas emocijas ir nenuleisti rankų
- Žaismingos ir meniškos iliustracijos ugdo estetikos pojūtį ir kūrybingumą
Šarūnė Baltrušaitienė kūriniuose vaikams daug dėmesio skiria kasdienėms vaikų problemoms ir jų sprendimams, todėl jos knygos gali padėti mažiesiems įveikti ne vieną gyvenimo pradžios iššūkį.
Vizualų mažosios dailininkės paveikslą ir ryškias bei linksmas iliustracijas knygelei sukūrė Greta Duobienė – drąsiai į vaikų knygų pasaulį žengianti kūrybinga menininkė.
N. Kovaliova „Meškis ir žąsis“
Meškis ir Žąsis niekada nenuobodžiauja. Jie drauge stebi žvėrelių pėdsakus, kelia inkilus, lipdo sniego senį, geria arbatą. Vieną žiemos dieną Žąsis ir Meškis sutinka paukščius, kurie ruošiasi skristi į šiltus kraštus. Žąsis turi keliauti su jais. O Meškis? Ar jam pavyks pakilti į dangų ir skristi kartu su geriausia drauge?
Serijos „Aš skaitau!“ knyga „Meškis ir Žąsis“ – lietuvių autorės sukurta paveikslėlių istorija, kurią mažieji ne tik stebės iliustracijose, bet ir mėgins perskaityti patys. Trumpi sakinukai užrašyti didžiosiomis raidėmis. Pasakojimo ritmas ramus ir aiškus. Knygelės herojai Meškis ir Žąsis iš pirmo žvilgsnio sukelia simpatijas ir kviečia pažinti metų kaitą bei patirti draugystės išbandymus.