Pavojai miške – kaip išvengti?

grybai

Viena iš vasaros ir rudens pramogų – grybavimas, kuris ne tik leidžia gardžiuotis skania vakariene, tačiau ir puikiai išvėdina galvą. Šilti ir lietingi orai žada gerą grybų derlių, tad norintiems, jog ši pramoga atneštų tik malonių įspūdžių, ekspertas pataria, kaip būti saugiems miške, nepasiklysti ir išvengti sveikatos sutrikdymo.

Pasirinkti tinkamą aprangą

Esminis dalykas, užtikrinantis komfortą būnant miške, yra tinkama apranga, rašome išplatintame pranešime. Tad einant grybauti net ir karštą dieną patariama vilkėti kojas ir rankas dengiančius drabužius, avėti guminius, mūvėti ilgesnes kojines.

Kelnes patariama susikišti į kojines, taip pat rekomenduojama užsidėti kepuraitę. Tinkami drabužiai padės išvengti uodų bei kitų vabzdžių įkandimo arba jį sušvelninti, o tinkama avalynė – išvengti gyvatės įkandimo į kojas.

„Einant į mišką patariama apsirengti šviesesnius drabužius – ant šviesių drabužių geriau matomi gyviai. Be to, taip bus mažiau karšta tuo atveju, jeigu pro medžių proskyną šviestų kaitri saulė. Dėl pastarosios priežasties rekomenduojama eiti grybauti ankstų rytą, kuomet dar nespėjo įkaisti“, – pataria Mindaugas Balinskas, bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas.

Pasirūpinti apsauga nuo erkių

kaip nepasiklysti miške

Agnės Balčiūtės nuotr.

Lankantis miške itin padidėja erkių įsisiurbimo tikimybė, nes tokioje erdvėje yra daug aukštos žolės ar krūmų, kur erkės ir tyko grobio. Be to, rečiau lankomose vietose erkės yra labiau išalkusios ir pasinaudoja menkiausia proga įsisiurbti.

Erkės platina ligas, tokias kaip erkinis encefalitas bei Laimo liga, kurios žmogaus sveikatai padaro neatitaisomos žalos. Todėl verta pasirūpinti ne tik tinkama apranga, tačiau ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

„Kiekvienas mūsų stengiasi pasaugoti savo sveikatą, visgi skiepų nuo Laimo ligos nėra, tad norintys jaustis saugiau draudžiasi nuo susirgimų dėl erkės įkandimo. Poreikis jaustis saugiai gamtoje padidėja ir įsibėgėjus vasarai bei atostogų sezonui. Užsikrėtus erkės platinama liga, ne tik sutrikdoma fizinė bei emocinė sveikata, bet ir patiriama įvairių išlaidų“, – teigia M.Balinskas.

Saugotis gyvačių

Dar vienas pavojus sveikatai miške gali būti gyvatės. Šalyje vienintelė mirtingai nuodinga gyvatė yra paprastoji angis, vis dėlto, tausojant savo emocinę sveikatą vertėtų stengtis išvengti kontakto su bet kokia gyvate.

M.Balinskas grybaujant pataria dairytis, kur statote kojas, taip pat stengtis kuo mažiau tupėti renkant grybus. Rekomenduojama nelįsti į pelkynus, papartynus, brūzgynus ar aukštos žolės plotus – vietas, kuriose matomumas yra ribotas ir kur mėgsta tūnoti angys.

„Tokiu atveju, jeigu gyvatę vis dėlto sutikote, nepanikuokite ir nedarykite staigių judesių. Stenkitės labai lėtai pasišalinti arba leisti tai padaryti gyvatei, jeigu ji jau šliaužia savais keliais. Jokiu būdu nekliudykite gyvatės – pastarosios puola, jei yra liečiamos ar kitaip pajunta grėsmę. Na, o jei įkandimo išvengti nepavyko, kuo greičiau kreipkitės į medikus“, – teigia M.Balinskas.

Rinkti tik pažįstamus grybus

 

Nuotrauka iš 60+ archyvo.

Verta žinoti, kad Lietuvoje yra apie 60 rūšių nuodingų grybų, tad bene svarbiausias uždavinys grybaujant – rinkti tik valgomus grybus. Tai reiškia, kad jei nepažįstate grybų, į pintinę dėkite tik žinomiausius: voveraites, raudonikius, baravykus, lepšius ir pan. Jeigu nesate tikri, ar tai valgomas grybas, geriau tokio grybo neliesti. Taip pat svarbu, kad grybai būtų nesukirmiję – pjaudami grybą patikrinkite, ar kote arba kepurėlėje nėra skylučių.

Tokiu būdu išvengsite smarkaus apsinuodijimo, kuris retas atvejais gali baigtis net mirtimi. Taip nutikti gali suvalgius žalsvosios arba margosios musmirių, kurias atpažinti galite iš baltų taškelių arba dėmelių ant kepurėlės. Musmirės turi panašumo į ūmėdes, dėl to pastarąsias rinkti reikėtų atsargiai.

Stengtis nepaklysti

Patyrę grybautojai žino, kad grybauti reikia ne tik anksti ryte, kuomet kiti dar nesurinko geriausių grybų, tačiau ir užklystant ten, kur nesilanko kiti. Vis tik, jei nepažįstate miško ar girios, eiti gilyn nepatartina.

Miške pojūtis, kad puikiai atsimenate kelią ir orientuojatės erdvėje, gali būti klaidingas, todėl M.Balinskas rekomenduoja nepatyrusiems grybautojams pradėti nuo nedidelių miškelių arba kaip orientyrą pasirinkti kelią, kuriame palikote automobilį, ar netoliese esančią geležinkelio pervažą, kad galėtumėte atsekti, kur esate, ir visąlaik matyti kryptį. Taip pat ekspertas rekomenduoja įsidėmėti įdomesnius medžius ar reljefo pokyčius, kurie padėtų atsiminti kelią atgal.

Esant miške svarbu turėti pakrautą telefoną, taip pat stebėti, ar esate ryšio zonoje, kad prireikus galėtumėte susisiekti bendruoju pagalbos numeriu ar su grybaujančiais artimaisiais. Taip pat rekomenduojama grybauti ne po vieną.

Taip pat skaitykite: