NAGŲ GRYBELIS: kaip jį pažaboti?

Grybelinė nagų infekcija yra labiausiai paplitusi ir lengvai užkrečiama nagų liga, kurią „parsinešti“ galime iš pirties, baseino, apsiavę kito žmogaus batus. Kuo liga labiau išplitusi, tuo sudėtingiau ir ilgiau trunka gydymas.

Apie tai, kaip šią infekciją pažaboti, pasakoja Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos dermatovenerologė Justina Ūsienė.

Kas sukelia grybelinę nagų infekciją? 

Pažeidžiantys nagus grybeliai dažniausiai priklauso trims grupėms. Dermatofitai – tai dirvožemyje randama grybelių rūšis, mieliniai grybeliai gyvena ant mūsų odos ir gleivinių, o pelėsiniai grybeliai dažnai aptinkami patalpose. Visoms grybelių rūšims patekti į nagą reikia tinkamų sąlygų – nago apsauginio barjero pažeidimo, pvz., traumavimo, nutrynimo, blogai atliktų procedūrų ar prastos kraujotakos, imuninės sistemos susilpnėjimo, buvusių nušalimų ar pan. Grybeliams daugintis ir plisti padeda drėgmė bei šiluma. Kadangi tokia aplinka yra ir mūsų avalynėje, svarbu ją reguliariai dezinfekuoti, stengtis avėti atvirą, „kvėpuojantį“ apavą. Taip pat reikėtų vengti vaikščioti basomis kojomis viešuosiuose dušuose, baseinuose, pirtyse ar dalintis asmens higienos daiktais: rankšluosčiais, nagų žirklutėmis, dildėmis.

Kokie nagų grybelio infekcijos simptomai?

Pagrindiniai simptomai – tai pakitusi nago spalva ir storis. Užkrėsti nagai bąla, geltonuoja ar tamsėja, po nagu kaupiasi grybelinės masės, todėl jis storėja, trupa. Nago būklė negydant blogėja, o pažeidimui plintant, užkrečiami ir kiti nagai. Dėl nago sustorėjimo jį spaudžiant gali jaustis diskomfortas ar skausmas.

O kokie nagų grybelio gydymo metodai?

Pradinės stadijos grybelis gali būti sėkmingai gydomas vietiškais preparatais nuo grybelio. Ligai pažeidus daugiau nei pusę nago plokštelės reikalingas kombinuotas gydymas sisteminiais vaistais ir lazeriu. Chirurginis nago plokštelės šalinimas taikomas retai, nes procedūra yra skausminga, gijimas lėtas, po gydymo nagas gali ataugti nelygus ir negražus ar net visai nebeataugti. Lazerinis gydymas yra gerai toleruojamas, saugus bei natūralus metodas. Taip pat lazeriu galima sumažinti geriamųjų medikamentų poreikį ir galimą jų žalą.

Kaip nagų grybelis gydomas lazeriu?

Procedūros metu nagas veikiamas lazerio spindulių, kurie įkaitina grybelio pažeistas dalis, ir dėl karščio po truputį žūsta ligos sukėlėjai. Kadangi grybelis linkęs plisti, lazeriu visada veikiami visi nagai (net jeigu plika akimi infekcijos kituose naguose nesimato).

Kiek gydymo procedūrų gali prireikti?

Priklausomai nuo nago pažeidimo ir nago augimo greičio, gali prireikti nuo vienos iki 4–5 ar daugiau gydymo procedūrų. Dažniausiai nagų grybelio gydymas trunka 3 mėnesius, atliekant lazerines procedūras kas 30 dienų.

Kaip galima užkirsti kelią grybelinei nagų infekcijai?

Prieš eidami miegoti, švariai nusiplaukite pėdas ir jas visiškai nusausinkite, patepkite pėdų kremu. Stenkitės avėti avalynę, pagamintą iš laidžių orui medžiagų. Naudokite avalynei skirtus dezinfekantus. Labiau saugotis turėtų žmonės, kartą jau sirgę nagų grybeliu, taip pat tie, kurių galūnių kraujotaka trinka ir kurių imunitetas nusilpęs.