Infekcijos kelias – nuo danties iki širdies

dantys ir širdies ligos

CLINIC | DPC gydytoja odontologė Neringa Sodaitienė

Nuo mūsų burnos higienos, dantų ir dantenų sveikatos priklauso daugybė kitų organizmo funkcijų. Jau eilę metų medikai skambina pavojaus varpais, norėdami atkreipti dėmesį į dantų ir dantenų ligų sukeliamus širdies ir kraujagyslių susirgimus. CLINIC | DPC gydytoja odontologė Neringa Sodaitienė sako, kad problema išlieka – žmonės vis dar nustemba išgirdę, jog neprižiūrimi dantys gali tapti daug rimtesnių susirgimų priežastimi.

Infekcijos kelias – nuo danties iki širdies

Odontologė N. Sodaitienė sako, kad dažnam pacientui sunkiai suvokiama, kaip dantų sveikata gali turėti įtakos širdžiai ir kraujagyslėms. O iš tiesų šis ryšys gana paprastas. „Mūsų organizme viskas yra susiję, todėl susirgus vienam organui jis gali sukelti šalutinius negalavimus kitiems. Tai ypač lengvai pasireiškia per burnos, dantų ir dantenų ligas. Mūsų burnoje gyvena tūkstančiai įvairių bakterijų ir mikroorganizmų. Paprastai jie nekelia mums jokių grėsmių. Atvirkščiai – padeda skaidyti maistą ar saugo nuo blogųjų bakterijų. Tačiau kai susergame, pavyzdžiui, danties uždegimu, burnoje ima sparčiai daugintis kenksmingos bakterijos ir kiti mikroorganizmai. Per kraują jie gali nukeliauti iki kitų organų ir sukelti uždegimą ten. Žinoma, pirmasis taikinys šių mikroorganizmų kelyje ir yra kraujagyslės bei širdis. Endokarditas (širdies vidinio dangalo uždegimas) yra būtent tokia liga, kai iš kitoje kūno vietoje esančio infekcijos židinio bakterijos per kraujotaką atkeliauja iki širdies ir ją susargdina. Tačiau ne vien tik tai. Infekciją burnoje sukėlusios bakterijos gali padaryti žalos sąnariams, inkstams, šlapimo pūslei, skrandžiui, sukelti sinusitą ir kitus negalavimus. Blogiausia, kas gali nutikti, jei negydote burnoje esančio uždegimo – stipriai infekcijai nuvarginus širdį, jus gali ištikti infarktas“, – įspėja gydytoja.

CLINIC | DPCNe tik dantų ligos, bet ir jų netekimas turi ryšį su širdies ir kraujagyslių ligomis. Europos kardiologų draugijos atliktas plataus masto tyrimas parodė, kad dantų netekę pacientai, sergantys koronarine širdies liga, pasižymi dvigubai didesne mirtingumo tikimybe nuo šios ligos, nei pacientai, kurie turi visus dantis. Be to, ne visus dantis turintys tiriamieji turėjo 67 proc. didesnę insulto riziką. „Tokie duomenys itin grėsmingai atrodo Lietuvoje, kur daugybė žmonių vis dar mano, kad senatvė ir dantų ligos – neišskiriami bičiuliai. Šį mitą laikas griauti. Dabartinė medicina, profilaktika ir gydymo priemonės leistų žmonėms džiaugtis sveikais dantimis net ir sulaukus garbingo amžiaus. Svarbiausia čia – neužleisti ligų, nelaukti, kol skausmas atgins į odontologo kabinetą, tinkamai prižiūrėti dantis, lankytis profilaktinei apžiūrai ir burnos higienai. Visuomet sakau, kad dantų sveikata – tai investicija į viso kūno sveikatą. Bet kokiame amžiuje“, – aiškina CLINIC | DPC gydytoja.

Ženklai, kad laikas žygiuoti pas gydytoją

Sunkios, jau supūliavusios dantų ar dantenų infekcijos paprastai gydomos stipriais antibiotikais. Kaip žinia, toks gydymas efektyviai naikina bakterijas, tačiau tuo pat metu yra didelis krūvis visam organizmui. Antibiotikai apkrauna inkstus ir kepenis, didina skrandžio rūgštingumą, mažina gerųjų bakterijų kiekį, dėl ko gali prasidėti pienligė, disbakteriozė ir kitos ligos. Širdis ir kraujagyslės taip pat yra stipriai paveikiamos antibiotikų. Taigi, bet kuriuo atveju geriausia stengtis užbėgti infekcijai už akių, kol jos gydymui dar neprireikė antibiotikų.

clinic dpcDažnai klaidingai manoma, kad dantų ir dantenų infekcijos pasireiškia, visų pirma, skausmu. Tačiau iš tiesų nemalonūs, skausmingi pojūčiai pasireiškia tuomet, kai liga jau įsisiautėjusi, uždegimas pažeidęs aplinkinius audinius.

Ką daryti, kad užbėgtume tam už akių? Odontologė N. Sodaitienė pataria atkreipti dėmesį į keletą dažniausių simptomų. „Nebūtinai pavojingos dantų ar dantenų ligos iš karto praneša apie save skausmu. Įspėti apie problemą gali ir kiti simptomai – nemalonus burnos kvapas, dantenų paraudimas ar net kraujavimas, dantų jautrumas, blogas skonis burnoje. Visi šie simptomai reiškia, kad reikėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą ar dantų higienistą. Jei nelauksite ir kreipsitės iš karto, praktiškai nėra jokių galimybių, kad dantų ar dantenų uždegimas išplis ir užkrės kitus audinius bei taps širdies, kraujagyslių ar kitų ligų priežastimi. Kai pacientams tai paaiškinu, jie ima visiškai kitaip žiūrėti į savo burnos higieną, profilaktiką ir dantų sveikatą“, – aiškina odontologė.

Anot gydytojos, daugelio dantų ligų išvengti padeda tinkamas valymas, geros kokybės dantų priežiūros priemonės ir periodiškai atliekama burnos higiena. Įtakos turi ir produktai, kuriuos vartojame. Jei norime turėti sveikus dantis, derėtų atsisakyti rūkymo, alkoholio, besaikio cukraus ir kavos vartojimo, nuolatinio užkandžiavimo tarp valgymų. Ir, žinoma, net jeigu niekuo nesiskundžiate, bent kartą per pusmetį verta nueiti pasitikrinti, ar burnoje neatsirado naujas ėduonio židinys ar kita problema.

Mes CLINIC | DPC klinikose skatiname savo pacientus tikrintis dantų būklę ir siūlome pacientams profilaktinės apžiūros programą – jeigu pacientas kas 6 mėnesius atsakingai lankosi periodiniam patikrinimui, apžiūra jam nieko nekainuoja. Prisiminkite, kad rūpestinga burnos ir dantų priežiūra – tai investicija į jūsų sveikatą ir gerą savijautą.

CLINIC | DPC
Telef. +370 632 00005
El. paštas: konsultacija@clinicdpc.lt
www.clinicdpc.lt

Taip pat skaitykite: