Rebefingas. Kas tai?

rebefingas

Kvėpuoti, regis, gebame visi, nes tai gyvybiškai svarbu kiekvienam iš mūsų, bet ar žinojote, kad sąmoningas kvėpavimas gali pasitarnauti mūsų fizinei, dvasinei ir psichologinei sveikatai? Rebefingo kvėpavimo terapija skaičiuoja jau tūkstančius metų ir moko, kaip pasitelkus kvėpavimą galima atsikratyti blogų emocijų, neigiamų išgyvenimų, o kartais net mums gyvenimą apkartinusių ligų. Apie rebefingo naudą pasakoja Indrė Marija Ribačauskaitė – sertifikuota jogos ir meditacijos mokytoja, lektorė, sąmoningo kvėpavimo instruktorė.

Atrasti save iš naujo

Indrė Marija Ribačauskaitė rebefingą atrado tada, kai prieš daugelį metų pati išbandė šį užsiėmimą pas jogos instruktorių. Iki tol Indrė Marija dirbo visai kitokius, „žemiškus“ darbus – vadovavo įmonėje, turėjo savo verslą, ragavo žurnalistės duonos. Kaip pati moteris sako, ji gyveno triukšmingą gyvenimą, kai per stresą ir įtampą negirdėjo savo minčių. Todėl jau eidama į įvairius jogos ir meditacijos užsiėmimus suprato, kad grįžta namo, į savo širdį. „Vos pirmą kartą išbandžiau jogą, iškart supratau, jog tai mano kelias. Iš karto pajaučiau, kaip stipriai veikia kvėpavimas, kūne turėjau labai daug emocinių blokų, viduje buvo prikaupta skausmo, liūdesio ir užsiėmimų metu viskas labai greitai pradėjo valytis. Stipriai pagerėjo emocinė sveikata, grįžo laimės jausmas, atgavau itin daug energijos ir jėgų. Išbandžiusi vieną kartą, pradėjau lankytis labai reguliariai, gyvenimo kokybė sparčiai keitėsi“, – pasakoja jogos mokytoja. Moteris neslepia, kad intensyvios jogos treniruotės, pranajamos, meditacijos padėjo iš naujo atrasti ir kurti save.

Sąmonę atveriantys rytai

Indrė Marija Ribačauskaitė

Indrė Marija Ribačauskaitė

Paklausta, kodėl žmonės vis dažniau atsisuka į rytus ir semiasi išminties iš tenykščių religijų bei praktikų, moteris sako, jog šių dienų problema ta, kad visi labai nutolę nuo Dievo. „Mes visi esame dvasinės būtybės, bet dauguma žmonių tai užmiršę. Mūsų vidus šaukiasi to dvasingumo ir vidinės ramybės. Mes, kaip sielos, labiau atsiskleidžiame, kai viduje yra ramybė, o dabarties realybė – minčių triukšmas, kuriame mes tarsi užstojame patys save. Minčių šydai užkloja mus ir patys nebematome savo grožio, sielos didybės. Rytų praktikos leidžia atsiskleisti mums patiems. Juk dažnai būna, jog jaučiame savyje galią, kad galime daug, bet neužčiuopiame kas tai yra, o rytų išmintis – joga, budizmas mums tai logiškai išaiškina“, – rytų filosofijos naudą atskleidžia pašnekovė.

Rebefingas – tūkstantmetė praktika

Rebefingas yra sąmoningo kvėpavimo terapija, pranajogos forma. Rebefingo užsiėmimo metu žmogus apie 1–2 valandas intensyviai dirba su savo kvėpavimu, tuomet fiziniu bei energetiniu kūnu pradeda laisvai tekėti ir cirkuliuoti gyvybinė energija.

Daugelyje šaltinių rebefingo kilmės šalis yra nurodoma JAV, tačiau iš tiesų kvėpavimo terapija jau skaičiuoja tūkstančius metų ir yra aktyviai praktikuojama įvairiose dvasinėse tradicijose, kuriose remiasi ne vien žmogaus dvasiniu augimu, tačiau, apskritai, sąmoningu gyvenimu. Kvėpavimas yra aktyviai praktikuojamas Indijos kultūrose, Azijos šalyse bei šiuo metu labai intensyviai Europoje bei JAV.

Joga, meditacija ar rebefingas – ką rinktis?

Pati Indrė Marija rekomenduoja išbandyti visas tris praktikas – jogą, meditaciją ir rebefingą, nes visos jos labai naudingos. Rebefingas padeda mums išsivalyti nuo emocinio lygmens, jeigu jaučiame, kad viduje daug nerimo, nusivylimo ar pykčio. Visas šias blogas emocijas rebefingas tarsi paima iš žmogaus ir iššluoja.

Joga (asanos) bei meditacija veikia tuo pačiu principu, tik procesas šiek tiek lėtesnis ir švelnesnis, nes rebefingas gali veikti ir gana skausmingai. Tam, kad išsivalytų fizinis kūnas, praktikos metu sukeliama labai stipri įtampa. Moteris sako, jog pasitaiko net atvejų, kai surakina rankas ar kojas, tačiau galiausiai visas kūnas atsipalaiduoja ir išlaisvėja.

Taigi rebefingas skirtas tiems, kas patyrė sunkius emocinius išgyvenimus, jaučia, jog dabar sunkus etapas, kuriame užstrigo ilgiau nei norėtų, ir niekaip neranda būdo, kuris juos išlaisvintų nuo užspaustų emocijų.

Kaip atrodo užsiėmimas?

Kvėpavimo sesijos metu dalyviai visuomet guli ant kilimėlio, todėl čia nereikia jokio fizinio pasiruošimo. Instruktorius parodo, koks bus atliekamas kvėpavimas, ir viskas, ko reikia šiame užsiėmime, tai kvėpuoti. Dažnai būna pasirenkama tema, pavyzdžiui, sunkių emocijų paleidimas, gausos kvėpavimas, santykių išgryninimo ir atgaivinimo temomis.

Indrė Marija Ribačauskaitė

Indrė Marija Ribačauskaitė

Rebefingo instruktorė sako, jog namuose jokiu būdu nerekomenduojama praktikuoti rebefingo, tačiau kvėpavimo pratimus arba meditaciją atlikti naudinga. „Norėdami medituoti galite tiesiog kartoti pasirinktą mantrą ar maldą. Jei sąmoningai susitelksite bent pusvalandį ir aiškiai suvokdami kartosite žodžius, tai jau bus meditacija. Pabandykite pradėti nuo: „Aš linkiu visiems laimės“, – pataria moteris.

Pasak moters, itin svarbu susitelkti į save – nuolat priminti, kad kiekviena diena yra tarsi švarraštis. „Užverskime vakar dienos lapą ir kuo laimingiau praleiskime šiandieną, nes tai, ką gavome šiandien, galbūt nebegausime rytoj. Gali būti, jog šiandien dar turime sveikatos, o rytoj nebe, tad belieka nusišypsoti ir pasidžiaugti gyvenimu, padėkoti Dievui už tai, ką turiu, kad gyvenu, kad esu. Apskritai, reikėtų dažniau dėkoti, nes būtent dėkojimas yra meilės pagrindas ir visai nesvarbu kam – artimiesiems, medžiams, saulei ar sau. Tai kiekvieno mūsų sprendimas – ar aš kentėsiu, ar nusišypsosiu tam, ką turiu ir laimingai gyvensiu“, – sako pašnekovė.

Kad galėtume gyventi džiaugsmingai, realizuoti save, turime rūpintis savimi visapusiškai – tiek fizinio kūno sveikata, tiek minčių bei emocijų gerove bei dvasiniu augimu. Tad atsineškite savo skaudulius į kvėpavimo sesijas, iškvėpkite ir paleiskite juos.

Kokia rebefingo nauda?

● Padeda išsilaisvinti nuo ilgą laiką kauptų negatyvių emocijų ir skaudžių įvykių.
● Padeda suprasti mūsų gyvenime vykstančių įvykių priežastis.
● Atsiranda geresnis savęs pažinimas ir suvokimas.
● Padidėja gyvybingumas, kūrybingumas ir gyvenimo džiaugsmas.
● Gerėja santykiai su žmonėmis ir su pačiu savimi.
● Sumažėja stresas, atsiranda daugiau vidinės ramybės.
● Šalinamas nuovargis, pyktis ir įtampa.
● Mažinamas fizinis ir emocinis skausmas.

Indrė Marija Ribačauskaitė pataria kvėpavimo pratimus Anuloma Viloma atlikti žingsnis po žingsnio:

● sėdėkite lotoso padėtyje arba sukryžiuotomis kojomis;
● laikykite dešinės rankos smilių tarp antakių;
● iškvėpkite iki galo;
● užspauskite dešiniąją šnervę nykščiu ir įkvėpkite pro kairiąją nosies šnervę lėtai skaičiuodami iki keturių;
● sulaikę kvėpavimą suskaičiuokite iki šešiolikos;
● atidenkite nosies šnervę ir didžiuoju pirštu uždenkite kitą, kairiąją nosies šnervę;
● iškvėpdami pro dešiniąją nosies šnervę, skaičiuokite iki aštuonių;
● laikydami pirštus tokioje pačioje padėtyje, įkvėpkite pro dešiniąją šnervę skaičiuodami iki keturių;
● sulaikę kvėpavimą, skaičiuokite iki šešiolikos;
● iškvėpkite pro kairiąją šnervę, skaičiuodami iki aštuonių.

Iveta Leščinskaitė

Taip pat skaitykite: