Susirūpinimą kelia dantų spalva, burnos kvapas?

dantys

Specialistų teigimu, dažniausiai dantys genda dėl nepakankamos jų priežiūros, o pirmi požymiai, kad reikia susirūpinti – tai apnašos ant dantų paviršių, paburkusios, paraudusios ar net kraujuojančios dantenos, – teigia gydytoja odontologė Marija Lazauskaitė. Pasak jos, nors dantų priežiūra daug laiko nereikalauja, vis dar susiduriama su tomis pačiomis klaidomis.

Svarbiausia valyti dantis prieš miegą

Kaip teigia gydytoja odontologė, svarbu valytis dantis 2 kartus per dieną bent 2 minutes, naudojant dantų pastą ir šepetėlį.

„Dažnai pacientai sako, kad neišsivalo dantų vakarais. Tai yra didelė klaida. Dantų valymas vakarais prieš miegą yra būtinas, nes miego metu sumažėja seilių išsiskyrimas, dantys patys neapsivalo“, – teigia M. Lazauskaitė. Pasak jos, išsivalyti dantis prieš miegą ir po to jau nieko nevalgyti yra būtina.

Ypač reikia atkreipti dėmesį į atliekamus judesius dantų šepetėliu: „Reikia ne šiaip „pamakaluoti“ burnoje su dantų šepetėliu, o dantis valyti tiksliais sukamaisiais judesiais, atliekant bent po 10 pasukimų prie kiekvienos dantų grupės bei nepamiršti, jog dantys turi ne tik lūpinius paviršius , bet ir gomurinius, liežuvinius, kramtomuosius bei tarpdančius“, – sako M. Lazauskaitė.

Pasak jos, tarpdančius būtina valytis tarpdančių siūlu, tarpdančių šepetėliais ar burnos irigatoriumi. „Jei tarpai tarp dantų tamprūs – reikia rinktis ploną tarpdančių siūlą, jei platesni – tarpdančių šepetėlius. O jeigu nepavyksta susidraugauti su šiomis priemonėmis – burnos irigatorių. Taip pat valymosi metu pamasažuoti ir nuvalyti dantenas bei liežuvį“, – aiškina gyd. odontologė.

Dantų spalva – ne tik amžiaus problema

Dantų spalva gali kisti dėl amžiaus. Pasak gyd. odontologės, kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau tamsesnio dentino atsideda dantyse. Dėl netinkamos dantų priežiūros – netinkamų judesių šepetėliu, abrazyvios dantų pastos, šiurkštaus šepetėlio ar traumų gali atsirasti emalio įtrūkimai, dėl kurių su laiku gali patamsėti dantų spalva. Taip pat dantys gali tamsėti dėl mitybos, žalingų įpročių. Geriantiems daug kavos, rūkančių žmonių dantys gali pasidengti tamsiu pigmentu.

„Cigaretes rūkantiems žmonėms ant dantų paviršių nusėda dervos, kurios nulemia tamsų apnašą“, – teigia M. Lazauskaitė. Pasak jos, tabako gaminiai, neturintys dervų, turi mažesnę įtaką dantų patamsėjimui, tad norint kuo ilgiau džiaugtis gražia šypsena, vertėtų apsvarstyti alternatyvius tabako gaminius.

Pasak gyd. odontologės, rūkymas blogina dantenų kraujotaką, dėl ko pradeda vystytis apydančio ligos. Vis dėlto, rūkaliams norint ilgiau išsaugoti gražią šypseną, rekomenduojama dar atidžiau laikytis visų asmens burnos priežiūros nurodymų, reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną kabinete.

Blogas burnos kvapas – signalas apie ligas

Pasak gyd. odontologės, jei sklinda blogas burnos kvapas, gali būti, jog ant dantų paviršių yra daug bakterinio apnašo ar maisto likučių sunkiai prieinamose vietose, pvz. tarpdančiuose.

„Taip pat, jei yra ėduonies pažeistas dantis ar netgi pasidariusi skylutė, joje užsilaiko maisto, kuris genda, dauginasi bakterijos ir skleidžia blogą burnos kvapą“, – sako M. Lazauskaitė. Pasak gyd. odontologės, šiais atvejais reikalinga profesionali burnos higiena, gydytojo apžiūra ir gydymas. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, jog blogas burnos kvapas gali būti ne tik dėl dantų problemų. Tai gali signalizuoti ir apie stemplės, skrandžio, žarnyno sutrikimus.

Taip pat skaitykite: