Senjorai diskriminuojami?

darbas senjorams

Su diskriminacija dėl vyresnio amžiaus darbo rinkoje susiduriama jau nuo 41 metų amžiaus, o palankiausiai darbo rinkoje vertinami 26–35 metų specialistai, parodė apklausa. Tuo metu demografinės tendencijos rodo, kad ateityje šios amžiaus grupės žmonių gerokai sumažės.

„Swedbank“ užsakymu atliktos šalies gyventojų apklausos duomenimis, 63 proc. visų šalies gyventojų įsitikinę, kad geriausias galimybes darbo rinkoje turi 26–35 metų amžiaus žmonės. Maždaug kas septintas respondentas (14 proc.) mano, kad palankiausias amžius darbo rinkoje yra 36–45 metai, o tik 7 proc. mano, kad visų amžiaus grupių darbuotojų galimybės panašios.

Paprašyti įvardyti, nuo kokio amžiaus žmonės darbo rinkoje susiduria su sunkumais, 57 proc. respondentų nurodė 41–50 metų, o 24 proc. 51–60 metų amžiaus tarpsnius.

Tarp pagrindinių dalykų, labiausiai apsunkinančių vyresnių kaip 50 metų amžiaus žmonių įsidarbinimą, didžioji dalis apklaustųjų nurodo diskriminaciją dėl amžiaus (61 proc.). Kiti dažnai nurodomi trikdžiai yra pasenusios jų žinios (36 proc.) ir ribota motyvacija išmokti naujų dalykų (33 proc.).

Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, šalies demografinės tendencijos nėra palankios − per artimiausią dešimtmetį darbingo amžiaus gyventojų skaičius Lietuvoje susitrauks nuo 1,7 mln. iki 1,37 mln. Skaičiuojama, kad labiausiai sumažės 26-35 metų amžiaus dirbančiųjų skaičius.

Nors šiuo metu vyresnio amžiaus 50-64 metų žmonių nedarbo lygis Lietuvoje yra šiek tiek didesnis už ES vidurkį, jų aktyvumas po truputį auga. Vyresnių žmonių dalyvavimą darbo rinkoje sulaukus pensinio amžiaus ateityje gali vis labiau lemti ir finansiniai motyvai.

Erika Alonderytė, BNS

Taip pat skaitykite: