Jei perkate mugėse…

Artimiausią savaitgalį Vilniuje vyks ilgaamžes tradicijas turinti Kaziuko mugė. Tūkstančius lankytojų kasmet pritraukianti mugė per sostinės senamiestį nusidrieks kovo 6–8 dienomis. Artėjant jai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) maisto tvarkytojams primena apie pagrindinius reikalavimus ir ragina imtis papildomų prevencinių veiksmų, saugantis virusų plitimo.

Privaloma turėti pakankamai priemonių higienai palaikyti

Viena efektyviausių prevencijos priemonių nuo įvairių virusų ir bakterijų – tinkama rankų higiena, todėl, esant padidėjusiai ligų plitimo rizikai, maitinimo paslaugas mugėje teikiantys asmenys turėtų sudaryti sąlygas lankytojams nusiplauti rankas muilu ar dezinfekuoti jas specialiomis dezinfekcinėmis priemonėmis.

Pakankamai priemonių asmens higienai palaikyti (t. y. drėgnų vienkartinių dezinfekcinių servetėlių, popierinių rankšluosčių ir kt.) privalo turėti ir nefasuotais maisto produktais prekiaujantys ar maistą gaminantys asmenys. Visi maistą tvarkantys (gaminantys, parduodantys, patiekiantys ir pan.) asmenys privalo dėvėti švarius darbo drabužius, būti pasitikrinę sveikatą ir išklausę higienos žinių kursą. Jų atsakomybė yra užtikrinti, kad prekybos ir maisto gaminimo vietos, prekybos vitrinos, stalai ir kiti paviršiai bei maisto gaminimo įrankiai būtų švarūs, kuo dažniau valomi, plaunami ir dezinfekuojami.

Rekomenduojama, kad maistą tvarkytų ir su klientais atsiskaitytų ne tas pats asmuo. Jei tokios galimybės nėra, su klientais atsiskaitęs maistą tvarkantis darbuotojas turėtų kaskart naudoti naujas vienkartines pirštines ar dezinfekuoti rankas.

Be to, maistą būtina laikyti gamintojo nurodytomis sąlygomis, apsaugoti nuo kritulių ar tiesioginių saulės spindulių, dulkių, prisilietimų ar kontakto su praeivių rūbais, rankinėmis ir pan. Todėl gaminimo ir pateikimo vietos turi būti įrengtos palapinėse, po skėčiais, laikinuose statiniuose ar pan., ant prekystalių išdėliotus maisto produktus rekomenduojama apsaugoti gaubtais ar pertvaromis. Ne mažiau svarbu pasirūpinti tinkamomis produktų pakavimo priemonėmis.

Nefasuotus maisto produktus, ypač kurių prieš vartojimą negalima nuplauti, ant prekystalių ar vitrinose reikia laikyti taip, kad jų neužterštų pro šalį praeinantys mugės lankytojai ar produktą besirenkantys pirkėjai, pavyzdžiui, naudojant pertvaras, gaubtus ir kt. Rekomenduojama produktų pavyzdžius (riestainius, rūkytus mėsos gaminius ir kt.) pateikti taip, kad jų negalėtų pasiekti mugės lankytojai, o jeigu tokios galimybės nėra – atsisakyti prekybos tokiais produktais.

Maistui vežti skirtos transporto priemonės ir tara taip pat privalo būti švarios. Maisto produktai turi būti sudėti į dėžes, konteinerius, padėklus, kurie būtų pakelti nuo žemės. Nefasuoti maisto produktai turi būti sudėti į dangčiais uždengiamus konteinerius. Skirtingų rūšių maistą reikia laikyti atskiruose konteineriuose ar dėžėse. Jei maisto produktai yra greitai gendantys, transporto priemonėse ir prekybos vietoje turi būti veikiantys šaldymo įrenginiai (šaldymo vitrinos, šaldikliai) su reguliuojama temperatūra, prekeiviai turi stebėti, kokia temperatūra yra šaldymo įrenginiuose, ir užtikrinti, kad ji atitiktų reikalaujamą.

Aktualu pirkėjams

Prieš įsigydami maisto produktų, pirkėjai turi atkreipti dėmesį, ar greitai gendantys produktai (žuvies, mėsos ar pieno gaminiai, konditerijos kepiniai su kremo įdarais) laikomi tinkamomis sąlygomis – t. y. ne aukštesnėje kaip +6 0C temperatūroje. Negreitai gendantiems maisto produktams (pavyzdžiui, kepiniams) ypatingų laikymo sąlygų ar šaldymo įrenginių nereikia. Fasuotų produktų pakuotės neturi būti pažeistos, žali ir termiškai apdoroti maisto produktai negali būti laikomi greta vieni kitų.

Nepakuota šviežia mėsa, paukštiena, žuvis ir gatavi maisto produktai, skirti vartoti be papildomo šiluminio apdorojimo, gali būti liečiami tik tam skirtais įrankiais ar mūvint vienkartines pirštines. Žaliems ir termiškai apdorotiems produktams pasemti, atpjauti ir pan. turi būti naudojamas atskiras ir aiškiai paženklintas inventorius (peiliai, pjaustymo lentelės, samčiai ir kt.), o kiekvienai produktų grupei (pavyzdžiui, pieno, mėsos ar žuvies produktams, kepiniams ar daržovėms) pjaustyti turi būti naudojami skirtingi peiliai ir pjaustymo lentelės.

Parduodami maisto produktai turi būti paženklinti – privaloma nurodyti produkto pavadinimą, tinkamumo vartoti terminą, sudėtį, grynąjį produkto kiekį ir laikymo sąlygas, kurioje šalyje produktas pagamintas, koks gamintojo adresas. Be to, privalu vartotoją informuoti apie produkte galinčius būti alergenus ar netoleravimą galinčias sukelti medžiagas, pavyzdžiui, pieną, medų, riešutus, kiaušinius ar pan.

Vartotojai raginami nepirkti produkto, jei jo kokybė sukeltų abejonių. Dėl iškilusių problemų ar klausimų visas mugės dienas jie galės skambinti nuo 8 iki 17 val. budinčio VMVT specialisto telefono numeriu 8 659 87 458.

Jei mugėje įsigytų maisto produktų sauga ar kokybė kels pagrįstų abejonių, vartotojai turėtų žinoti, kad nedelsiant kreipiantis į pardavėją ar paslaugos tiekėją, nekokybiška prekė turėtų būti pakeista arba sugrąžinti už ją sumokėti pinigai. Nepavykus susitarti su pardavėjais, į VMVT galima kreiptis visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

VMVT primena, kad norint prekiauti maistu Kaziuko mugėje privaloma turėti VMVT išduotą Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą (MTSPP) arba būti registruotiems VMVT.

Taip pat skaitykite: