Akvariumas – dalelė gamtos namuose

akvariumo žuvytės

Akvariumas – dalelė gamtos jūsų namuose. Ramiai plaukiojančios ryškiaspalvės žuvelės ir žaliuojantys vandens augalai suteikia namams harmonijos, o jums – poilsio ir ramybės. Įsirengti tinkamą bei akį džiuginantį akvariumą – ne taip ir sunku.

Akvariumo pasirinkimas.

Nusprendus namie įsirengti jaukų bei namų interjerą papildantį akvariumą patartina pagalvoti apie akvariumo dydį, formą ir vietą, kurioje jis stovės. Parduotuvių tinklo „Kika“ veterinarijos gydytojos ir farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės teigimu, pirmiausiai turėtumėte pasirinkti vietą, kurioje akvariumas stovės. Labiau tinkamos ramios bei tamsesnės vietos, kurių nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai.

Tamsesnėse vietose akvariumas vizualiai atrodo gražiau ir jaukiau. Be to, taip išvengsite tiesioginių saulės spindulių, kurie gali skatinti akvariumo mikrofloros augimą bei išbalansuoti biologinę pusiausvyrą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad akvariumas stovėtų ant stabilaus, tvirto pagrindo. Nepamirškite, jog pripildytas vandens jis svers kur kas daugiau, todėl perkelti į kitą vietą akvariumą gali būti ypač keblu.

Gruntas.

Prieš renkantis gruntą akvariumui reikėtų taip pat pasidomėti, kokioje aplinkoje gyvena žuvelės natūraliomis sąlygomis. Akvariumo aplinka turėtų kiek įmanoma labiau atitikti pasirinktų žuvelių gamtinę aplinką. Dažniausiai rekomenduojamas smulkus arba stambesnis gruntas, kuris užtikrina vandens pratekėjimą tarp grunto dalelių bei apsaugo nuo grunto užrūgimo. Pastebėta, kad nuo grunto spalvos taip pat priklauso ir žuvelių spalvos intensyvumas. Norint, kad akvariumas atrodytų spalvingesnis, K. Ausmanė, pataria rinktis gruntą, kuris pabrėžtų žuvyčių spalvas. Paskaičiuota, kad vidutiniškai 10 litrų akvariumui prireiks 2 kilogramų grunto.

Vandens filtravimas.

Norint palaikyti akvariumo biologinę pusiausvyrą, užtikrinti žuvyčių sveikatą, vandens švarumą ir skaidrumą, būtina pasirūpinti vandens filtravimu. Filtruojant susiurbiami nedideli nešvarumai, maisto likučiai taip pat išvalomas vanduo. Gamintojai siūlo kelių rūšių filtrus: vidinius ir išorinius. Vidiniai filtrai kabinami akvariumo viduje, todėl prieš pasirenkant šio tipo vandens valymo įrenginį reikėtų įvertinti, kiek vietos filtras užims. Išoriniai filtrai paprastai būna didelės talpos. Jie įrengiami akvariumo išorėje, todėl iš karto reikia apgalvoti, kur visa ši įranga bus slepiama. Šiuo metu vis populiaresni vidiniai filtrai su UV sterilizatoriumi, kuris naikina dumblius, bakterijas ir kitus ligas sukeliančius organizmus.

akvariumasAkvariumo šildymas.

Dažniausiai akvariumuose auginamos ryškiaspalvės tropinės žuvys, kurios nėra prisitaikiusios prie mūsų klimato bei temperatūrų kaitos, taigi joms būtina užtikrinti pastovią aukštesnę vandens temperatūrą. Patartina akvariumuose palaikyti bent 25°C ar keliais laipsniais aukštesnę temperatūrą. Šildytuvai, naudojami akvariumuose, būna dviejų tipų – su termoreguliatoriumi ir be jo. Šildytuvas su termoreguliatoriumi automatiškai įsijungia ir išsijungia, taip palaikydamas pastovią vandens temperatūrą. Įsigijus šildytuvą be termoreguliatoriaus, vandens temperatūrą reikės stebėti bei reguliuoti patiems. Vis dėlto akvariumui būtina įsigyti ir termometrą, kurio pagalba galėsite sekti vandens temperatūros pokyčius. Ypač karštomis vasaros dienomis, akvariumo vandens temperatūra natūraliai užkyla, todėl svarbu žinoti, kad galima įsigyti vandenį vėsinančių priemonių, kurios padės užtikrinti tinkamą vandens temperatūrą.

Apšvietimo sprendimai.

Svarbu, jog akvariumo apšvietimui naudotumėte specialias, tam pritaikytas lempas, kurių šviesos spektras tinkamas vandens augalams – juose esantys chlorofilai nevienodai sugeria įvairaus ilgumo bangas. Akvariumuose, kuriuose nėra gyvų augalų, apšvietimas reikalingas tik dėl grožio ir harmonijos, tokiu atveju patartina rinktis žuvyčių spalvas ryškinantį mėlynos ar raudonos spalvos apšvietimą. Akvariumą nusprendus dekoruoti gyva augmenija, ryškiam, augmenijos ir žuvyčių spalvas pabrėžiančiam, apšvietimui patartina rinktis fluorescencines arba liuminescencines lempas, kurios ne tik užtikrina optimalų apšvietimą bet ir skatina augalų augimą. Norint išvengti dumblo kaupimosi bei paskatinti augalų augimą, apšvietimą siūloma laikyti įjungtą ne trumpiau, kaip 8 valandas per parą.

Augalai.

Ruošiantis augalais dekoruoti akvariumą pirmiausiai reikėtų pasirinkti, kokius augalus ketinate naudoti – gyvus ar plastikinius. Gyvi augalai gražūs ir naudingi: jie sugeria anglies dioksidą bei išskiria deguonį, kuris gyvybiškai svarbus akvariumo žuvims. Taip pat augalai iš vandens šalina nitratus juos panaudodami kaip maisto medžiagų šaltinį. Labai svarbu, jog prieš sodindami augalus į gruntą taip pat įmaišytumėte ir jiems skirtų trąšų, iš kurių augalas pasisems reikalingų maistinių medžiagų. Vėliau patartina profilaktiškai augalus tręšti skystomis trąšomis, kurias augalai pasisavina per lapus.

Norint estetiškai ir praktiškai apsodinti akvariumą mažus augalus siūloma sodinti akvariumo priekyje, o akvariumo viduryje sodinami šiek tiek aukštesni augalai. Didelius augalus praktiškiausia sodinti prie galinės akvariumo sienelės – taip jie netrukdys žuvytėms plaukioti bei neužstos bendro vaizdo akvariumo stebėtojams. Dirbtinius augalus rekomenduojama rinktis, jeigu akvariume auginate žolėdes žuvytes arba nenorite skirti daug laiko augalų priežiūrai.

Dekoracijos.

Akvariumui dekoruoti galima naudoti medžio šakas, kokoso riešuto kevalą, stambius akmenis ar specialiai šiam tikslui skirtus dekoro elementus. Prieš dekoruodami akvariumą medžio šakomis ar šaknimis nepamirškite kurį laiką jų pamirkyti vandenyje. Neatmirkyta mediena dažys vandenį geltonai. Renkantis dekoracijas turėtumėte atkreipti dėmesį ir į žuvyčių rūšis. Kai kurios žuvys dalijasi teritorija, taigi joms reikėtų įrengti slėptuvių. Svarbiausia dekoruojant nepersistengti ir palikti laisvos erdvės. Akvariumuose nereikia išlaikyti simetrijos, o sukurti kontrastą – toks vaizdas atrodys gražiau ir akvariume gyvenančios žuvys turės daugiau erdvės plaukioti. Akvariumo papuošimų nereikėtų stengtis talpinti pačiame akvariumo centre, nes arčiau akvariumo šonų išdėlioti akcentai sukuria didesnės erdvės įspūdį.

Taip pat skaitykite: