Besiruošiantiems į Egiptą

Egiptas

Ne tik istoriniai bei kultūriniai šalies stebuklai, jūra, saulė ir mėlynas dangus, įspūdingi viešbučiai, pramogos lietuvius vilioja į Egiptą. „Egiptas yra daugiau nei piramidės, kurių čia yra 130, Raudonoji jūra, kurioje knibžda milijonai įvairiaspalvės gyvybės ar „viskas įskaičiuota“ atostogos. Geras atostogų planas šioje šalyje vertas didesnių pastangų, gilesnių išieškojimų, be abejo, patirties“, – sako kelionių organizatoriaus „West Express“ turizmo vadybininkė Sigita Samoškaitė, su kuria kalbamės apie šių dienų Egiptą ir keliones po jį.

– Egiptas visuomet buvo tarp populiariausių žiemos atostogų krypčių tarp lietuvių. Sakykite, kaip per paskutinius metus pasikeitė pats Egiptas ir kaip mūsų poilsiautojai?

– Egiptas prisitaiko prie pokyčių kaip bet kuri kita turistų mėgstama vieta. Kaip svarbų faktorių paminėčiau, kad Egiptas tapo saugesnis, padaugėjo gerų viešbučių, daugybė senesnių viešbučių renovuoti, atsirado daugiau žalumos, pramogų. Autobusai bei mikroautobusai, vežantys į ekskursijas, taip pat tapo pastebimai geresni bei saugesni. Nors egiptiečiai garsėja kaip nelabai drausmingi vairuotojai, šiandien, bent vežantys turistus, elgiasi ir vairuoja atsakingai. Be abejonės, negaliu užtikrinti, kad visi, bet, su kuriais dirbame mes, tikrai taip.

Dar vienas dalykas, krentantis į akis, – vietiniai nebėra tokie įkyrūs, neleisdami praeiti pro šalį, norėdami įsiūlyti savo prekes. Atsiranda vis daugiau prekių su jau pažymėtomis kainomis. Aišku, derybos Egipte išlieka vietinių kultūros dalis.

Pastebėjau, kad mūsų tautiečiai renkasi kokybiškesnius viešbučius, esančius kelių viešbučių kompleksuose, vis dažniau išeina iš viešbučio teritorijos, aktyviau keliauja po šalį. Taip pat sunkiai pamatysite lietuvį, paplūdimy jodinėjantį ant kupranugario. Egiptas tapo ne tik poilsio, bet ir sporto, ypač vandens, taip pat šalies pažinimo vieta. Aišku, jaunimas visada ieško, kur linksmiau, o Egipte linksmybių netrūko nei anksčiau, nei dabar.

Poilsinės atostogos Egipte ir Turkijoje – tos vietos, į kurias vis dar neapsimoka keliones organizuotis patiems. Galbūt situacija pakitusi ir verta patiems atskirai nusipirkti skrydį bei viešbutį, taip sutaupant?

– Jeigu vykstant į kitas šalis galima maišyti, tai čia bus bereikalingas laiko gaišimas, nes poilsinių atostogų paketų į Egiptą ar Turkiją pigiau nei kelionių agentūrose nerasite. Taip yra dėl to, kad agentūros gauna dideles nuolaidas, išperka čarterinius (užsakomuosius) reisus. Pirkti bilietą tik į čarterinį reisą neapsimoka, nes jis kainuoja panašiai tiek, kiek visos atostogos. Geri viešbučiai taip pat pavieniams asmenims dažniausiai brangesni.

– Pakalbėkime apie orą, nes visgi visų pirma geras oras kviečia iškeisti mūsų šaltą žiemą. Kada geriausia keliauti ir kada reiktų vengti kelionių į šią šalį?

– Pirmiausia pabrėšiu, kad Egipte niekada nebūna šalta – žiemą gali būti vėsiau, bet niekuomet nebus šalta. Geriausias metas vykti į Egiptą yra nuo spalio iki balandžio mėnesio, kuomet galite tikėtis malonaus – ne per karšto ir ne per šalto oro. Šiuo laikotarpiu oro temperatūra dieną +23–25°C šilumos, naktimis vėsiau – gali nukristi iki +16 °C, tad keliaudami žiemos sezonu nepamirškite šiltesnių drabužių, jie tikrai pravers saulei nusileidus. Jeigu norite ilsėtis šalčiausiais Egipto mėnesiais – gruodį ar sausį, keliaukite į kurortus, kurie yra pietinėje Egipto dalyje. Beje, vėsesnis oras yra ir pats turizmo pikas, nes atvykstantys ne tik nori pabėgti nuo lietuviškos žiemos, bet ir aplankyti Egipto įžymybes, plaukti Nilo upe, nekepinant kaitriai saulei.

EgiptasSusiruošusiems į Egiptą kovo–balandžio mėnesiais vertėtų žinoti, kad neretai būna smėlio audrų, nors tai ir trunka vos kelias dienas – šis reiškinys vadinasi Kamsin. Į tai reiktų atsižvelgti, jei planuojate aplankyti Gizos piramides ar Luksoro šventyklas, kurias supa dykumos. Šiais mėnesiais geriausia aplankyti Kairą.

Nepakeliantiems karščio reiktų susilaikyti kelionių į Egiptą vasaros mėnesiais, nes čia išties būna labai karšta.

– Neretai dvejojama dėl to, kurį kurortą pasirinkti – Hurgadą ar Šarm aš Šeichą. Bet juk ne tik šie kurortai yra Egipte. Kokie būtų Jūsų patarimai, renkantis konkrečią atostogų vietą?

– Paminėjote du populiariausius Egipto kurortus, kurie ne veltui yra tokie populiarūs. Šarm aš Šeichas yra vienas prestižiškiausių kurortų prie Raudonosios jūros ir viena geriausių povandeninių nardymo vietų pasaulyje, ypač Nabk Bėjaus kurortinė zona. Naama Bėjaus kurorte ir Šarm El Majos įlankoje yra smėlėti paplūdimiai, kitur jie uolėti ir koraliniai. Jeigu Šarm aš Šeichas skirtas pasyvaus poilsio ieškotojams, tai Hurgada – pats tikriausias pramogų rojus, kuriame gausu naktinių klubų, restoranų, barų ir pan. Čia taip pat renkasi buriuotojai ir burlenčių sporto mėgėjai.

Jeigu mėgstate eleganciją, supintą su modernumu, už 30 km nuo Hurgados miesto įsikūręs El Gunos kurortas bus geras pasirinkimas, ypač, jei keliaujate dviese ir esate įsimylėję romantikai. Dirbtiniais kanalai plaukioja motorinės valtys, nėra įprastų aukštų viešbučių – vyrauja kelių aukštų vasarnamiai. Beje, Raudonosios jūros Venecija, kaip ją vadina, turi aplinkai nekenksmingiausio Egipto kurorto titulą.

Norintiems ramybės geriausia keliauti į Tabą, garsėjančią savo kraštovaizdžiu, smėlio paplūdimiais. Čia galima stebėti delfinus, vėžlių kolonijas, nardyti. Iš Tabos matosi Saudo Arabija, Jordanija, Izraelis, kuriuos galima aplankyti ekskursijų metu.

Du jauni kurortai – laukinės gamtos apsuptas Marsa Alamas, kuriame galima nardyti su delfinais, o jei pasiseka – ir su ir kūjagalviais ir baltapelekiais rykliais, bei Žalioji Egipto Rivjera – Sal Hašišas – išlaikiusi autentišką arabiškųjų Rytų stilių ir siekianti tapti prabangiausiu Hurgados regiono kurortu.

Tarp lietuvių mėgstamas šalia Hurgados esantis Makadi Bei kurortas, labiau skirtas keliaujantiems su vaikais, o taip pat įspūdinga nardytojų meka yra Dahabas.

– Viešbučių Egipto kurortuose – daugybė. Neretai atrodo, kad jie labai panašūs ir didelio skirtumo juose nėra. Į ką atsižvelgti, norint neprašauti renkantis? Gražios reklaminės nuotraukos ir realybė juk neretai skiriasi.

– Turizmo vadybininkai viešbučių iš atvirukų nerenka, o jeigu renka, tuomet reiktų eiti į kitą agentūrą, kurioje dirbantys specialistai būna patys aplankę viešbučius, žino jų pliusus ir minusus, ragavę tiekiamo maisto, yra išvaikščioję apylinkes, ne iš nuogirdų žino lankytinus objektus. Kelionių agentūros tam ir yra, kad žinotų bei pasiūlytų daugiau, nei pats žmogus gali rasti ar gaišti tam laiką, ypač šiais laikais, kai keliautojai dažnai patys imasi kelionių organizavimo atsakomybės. Taigi atsakingai organizuojantiems keliones į Egiptą viešbučiai toli gražu neatrodo vienodi.

Pirmiausiai pradėti rinktis kelionę reiktų ne nuo viešbučio, o nuo kitų dalykų – visų pirma, kurorto. Pasirinkus norimą kurortą, viešbučių sumažėja. Pasirinkimą taipogi supaprastina keli dalykai – ar keliaujate su vaikais, ar tik dviese, nes yra Egipte puikių viešbučių, skirtų tik suaugusiems. Taip pat ar mėgstate sportuoti, norite, kad viešbutis būtų ant jūros kranto ar nieko prieš iki jos pasivaikščioti kelis šimtus metrų. Vieniems reikia pramogų, miestelio šalia, kitiems galbūt ramios vilos viešbučio komplekse, dar kitiems – prabangos, tik jiems skirtų aptarnavimų, privačių baseinų ir pan.

Visko čia yra. Ir viskas priklauso nuo norų, kainos, kurią galite skirti ir gebėjimo visa tai suderinti. Vieni į Egiptą atvyksta tik ilsėtis viešbutyje, kiti derina tingias atostogas su pažintine programa. Jei norėsite ne tik ilsėtis, bet ir pamatyti Egiptą, reiktų atsižvelgti ne tik į temperatūrą, bet ir viešbučio vietą, kad nereiktų vėliau sugaišti daugiau laiko važiuojant nei tyrinėjant žymias vietas. Viešbučio pasirinkimas Egipte tikrai svarbus aspektas, tad atmestinai jo rinktis nevertėtų.

– Prakalbote apie žymias Egipto vietas. Kaip ir po kurias vietas susiplanuoti kelionę, kad ši neprailgtų, kad nebūtų masės turistų aplink?

Egiptas– Tie, kas atvyksta tik pagulėti prie jūros, skaniai pavalgyti, pasportuoti, paskaityti ar tiesiog nieko neveikti, visgi tą koją kartais iš viešbučio iškiša. Patirčių būna visokių, ypač, jei netinkamoje vietoje pasirenkamas viešbutis, ne tuo sezonu ar laiku išvykstama. Į Egiptą atvyksta daug turistų ir vaikščioti po piramides ar kitas garsias vietas vieni nori visi. Deja, tokių galimybių nelabai yra, nebent ateisite patys pirmi, tuomet kelios minutės tikrai bus tik Jūsų, arba naktimis, jei bus atidaryta. Tad patarimas į ekskursijas išvykti kuo anksčiau. Taipogi nieko gero gali nebūti ir nebus ką kaltinti, jei pirksite kelionę iš gatvės prekeivių – neretai būna įvairių nesusipratimų, nuo kurių galite apsisaugoti tik patys.

Patarčiau nelipti į Sinajaus kalną pasitikti aušros – geriau kopti vakare palydėti saulės, o pasistengus, galima čia pat susiorganizuoti vakarienę ir nakvynę pas vietinius. Filės kompleksas įspūdingas naktį, kuomet vyksta naktinės muzikos ir šviesos šou. Įdomi patirtis išsinuomoti dviračius ir pasivažinėti po cukranendrių laukus vienoje nuostabiausių Egipto vietų Luksoro krante.

– Susidūrę su žmonėmis iš kitų kultūrų, išsyk pastebime skirtumus. Vieni įdomūs, neįprasti, kiti gali ir bauginti. Ar, tarkime, vienos moterys gali keliauti po Egiptą? Kokie egiptiečių ypatumai?

– Moterys į Egiptą tikrai gali keliauti vienos. Viešbučiuose, kurortuose, ekskursijų metu saugumas garantuojamas 100 proc. Aišku, pasitaiko atvejų, kai pačios moterys leidžiasi į avantiūras ir elgiasi lengvabūdiškai, bet čia jau kiti atvejai. O šiuolaikiniai egiptiečiai – viena technologiškai pažangiausių arabų šalių, čia taip pat registruotas rekordinis „Facebook“ ir „Twitter“ vartotojų skaičius. Jaunimas daug laiko praleidžia kavinėse, gurkšnodami arbatą. Mėgstamiausias sportas yra futbolas, taip pat mėgsta tenisą, plaukimą.

Įdomu tai, kad Egipte pakankamai stipri kino pramonė. Ir nors pasaulis kasdien darosi vis daugiau įvairiaspalvis ir globalus, nepastebėti skirtumų tarp lietuvių ir egiptiečių neįmanoma – vyrai komplimentais ir akimis vis dar akivaizdžiai varsto moteris, kol vietinės moterys sukinėjasi aplink namus, augina vaikus. Vyrai neretai dirba toli nuo namų, kad išlaikytų šeimą. Paprastai šeimose vaikai gyvena iki kol neateina laikas vedyboms, nebent susiranda darbą toliau nuo namų, nusprendžia studijuoti ar emigruoti svetur. Pagarba senjorams ir jų nuomonei yra be galo didelė. Jeigu būsite pakviesti į vietinių namus ar vakarienės restorane, imkite maistą tik dešine ranka, kairė, kaip ir kituose musulmoniškuose kraštuose yra laikoma nešvaria. Keliaudami po mečetes apsivilkite uždaresnius drabužius – religija ir pagarba jai čia labai gaji.

– Apsinuodijimai, neįprasti virusai ir bakterijos sukelia pagrindines sveikatos problemas Egipte. Kaip išvengti negalavimų kelionėje?

– Visų pirma reiktų žiūrėti, kur ir ką valgote – įsitikinkite kokybe ir pernelyg nerizikuokite nei savo, nei artimųjų sveikata. Viešbučiuose maistas būna kokybiškas ir pritaikytas turistams. Dažniausiai įvairius negalavimus sukelia gatvės maistas. Vienų organizmai lengvai toleruoja kitonišką maistą, kitiems gi tai sudaro problemų, kurių atostogose mažiausiai reikia. Nepamirškite gerti daugiau vandens, žinoma, ne iš krano, plautis rankas, laikytis elementarių higienos taisyklių. Norint neperšalti, reiktų nepamiršti saiko naudojant oro kondicionierių.

Labiausiai nuo perkaitimo ir peršalimo, esant temperatūrų kaitai, saugoti reiktų vaikus. Pasirūpinkite ir tinkama apsauga nuo saulės. Dėl ramybės įsidėkite vaistinėlę, jeigu žinote, kad žarnynas yra jautrus, pasirūpinkite gerosiomis bakterijomis, druskų tirpalais, kurie atstato skysčių netekusį organizmą. Taip pat visada turėkite vaistų nuo peršalimo simptomų, alerginių reakcijų. Pirmomis atostogų dienomis nesusiplanuokite sudėtingų, daug ištvermės ir gero fizinio pasirengimo reikalaujančių maršrutų. Geriau pailsėkite ir tik tuomet nerkite į atostogų atradimus, kurių pilna Egipto žemė.

Pabaigai apie tuos atradimus – gal galite išduoti kelias įdomias, bet ne tokias turistų lankomas vietas? Juk visur yra savų perliukų, skaitytojams būtų įdomu sužinoti, kur tokių rasti Egipte.

– Egipte nerekomenduojama keliauti savarankiškai. Visuomet patariame poilsiautojams rinktis gerai patikrintų kelionių organizatorių ekskursijas. Todėl jos, žinoma, nėra neatrasti perliukai, o labiau apgalvoti, apskaičiuoti, ištobulinti, labiausiai turistų poreikius atitinkantys maršrutai. Kita vertus, kai tokia įspūdinga šalies istorija, tai kvapą gniaužia klasika: Karnako šventykla, faraonų kapai, kur buvo rasti lobiai, Memnono kolosai, vienintelės moters faraonės Hatčepsutės šventykla. Jeigu turite mažai laiko ir galite vykti tik į vieną istorinę pažintinę kelionę, geriau vykite ne į Kairą, o į Luksorą – tai tikrai įspūdingesnė ir turiningesnė kelionės programa.

Vaiva Arnašė

Taip pat skaitykite: